instagram

Her Lokmanın, Her Yudumun Değerini Bilmeli: "Gıdanı Koru, Sofrana Sahip Çık"

Favorilerime
Ekle

İsrafın tüm dünya için ne denli tehlikeli olduğunu çok daha iyi anladığımız şu günlerde harika bir kampanya ile tanıştıracağız sizi: Gıdanı Koru, Sofrana Sahip Çık!

Dünyada her yıl milyonlarca ton gıdanın çöpe gittiğini hepimiz biliyor, litrelerce suyun yemek yaparken, bulaşık yıkarken nasıl boşa gittiğini öğreniyoruz. Peki kendi hayatlarımızda israfın önüne geçmek için ne kadar dikkatli davranıyoruz?

Bireysel olarak da katkıda bulunabileceğiniz bu kampanyayı yakından tanıyınca bu konuda çok daha bilinçli davranmaya başlayacağınıza eminiz. Hiçbir gıdanın israf edilmediği, suyun boşa kullanılmadığı bir dünya için buyurun sizi "Gıdanı Koru" hareketiyle tanıştıralım.

"Gıdanı Koru" kampanyası nedir?

"Gıdanı Koru" kampanyası, kısaca Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO - Food and Agriculture Organization of the United Nations) ile Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen, gıda kaybı ve israfı hakkında kamuoyunun farkındalığını arttırmak ve gıda tedarik zincirindeki tüm aktörleri harekete geçirmek için başlatılan bir kampanya.

Gıda kaybı ve israfını azaltmaya yönelik ulusal stratejiler ve eylemler geliştirilmesine yardımcı olmayı amaçlayan proje kapsamında kamu sektöründen özel sektöre, sivil toplum kuruluşlarından tüketicilere, aslında herkes var. Tüketicilerin israf konusunda daha çok bilinçlenmesinden tutun da gıdayı tüketme alışkanlıklarında uzun soluklu değişimler yapabilmeye, bu kampanya sayesinde gıda kaybının ve her türlü israfın azaltılması en önemli hedef.

"Gıdanı Koru, Sofrana Sahip Çık" kampanyası kapsamında neler yapabiliriz?

instagram

instagram

İsraf hakkında farkındalık oluşturmayı amaçlayan "Gıdanı Koru" hareketi kapsamında bakanlıklar başta olmak üzere tüm kamu sektöründe ve çiftçiler, perakendeciler, gıda işletmeleri başta olmak üzere tüm özel sektörde çeşitli adımlar atılırken bireysel olarak bizlerin de katkıda bulunabileceği çok konu var aslında. Dünyada çevre ve sürdürebilirlik konusunda en çok imza toplanan çevrimiçi kampanya olmayı amaçlayan bu proje kapsamında öncelikle hemen şuradan imza vererek siz de her lokmanın, her yudumun değerini bileceğinize dair söz vererek işe başlayabilirsiniz.

Bunun yanında aslında her zaman yapmamız gerektiği gibi ihtiyacımız olandan fazlasını satın almamak, aldığımız yiyecekleri doğru şekillerde depolamak ve/veya muhafaza etmek, yemek porsiyonlarını doğru ayarlamak, yiyeceklerin nasıl en verimli şekilde kullanılabileceğinin farkına varmak, artan yemekleri farklı tariflerde değerlendirmek ve suyu doğru şekilde ve miktarda kullanmak gibi konularda bilgilenmemiz ve doğru adımları atmamız da önemli.

Tüm bu konularda bilgi eksikliklerini gidermeyi de amaçlayan "Gıdanı Koru" kampanyası sayesinde her gün mutfakla ilgili birçok konuda bilgi alabileceğinizi de söylemeden geçmek istemeyiz. Bunun için dilerseniz kampanya kapsamında hazırlanan websitesinde yer alan Ne Yapabilirsiniz? başlığına göz atabilir, dilerseniz kampanyanın Instagram hesabından paylaşılan israfı önlemeye yönelik mutfakla ilgili değerli bilgileri güncel olarak takip edebilir, çevrenizdeki insanlarla paylaşarak farkındalığın artmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Kampanyayla ilgili daha detaylı bilgi almak ve israf karşıtı bu güzel harekete katılmak isterseniz sizi hemen gidanikoru.com adresine doğru alabiliriz.

Herkesin her lokmanın, her yudumun kıymetini bildiği yarınlara...


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?