Çal Bi' Rumeli Havası:

Şile Paprika Tarifi

Tarif Defterime
Ekle

Şile paprika, temel malzemelerle kolayca hazırlanabilecek bir Balkan mezesidir. Öte yandan kahvaltı sofraları yahut geçiştirmelik öğünler için de tercih edilebilir.

Tam bir Rumelili. Arnavutluk başta olmak üzere Orta Balkanlar'da farklı isimlerle rastlıyoruz. Trakya mutfağına da bu yöreden gelen göçmenlerce taşınmış. Ben de büyüklerimden görerek zaman zaman hazırlıyorum.

Özellikle etli köy biberi ile hele de kıl biberle hazırlandığında daha iyi sonuç alırsınız. Peyniriniz konusunda hatırlatmam olacak. Eriyebilen Trakya'ya özgü beyaz kalıp peynirlerden kullanmalısınız. İyi bir Edirne beyazı yahut Kırklareli peyniri harika gider. Yahut Kırklareli'nin "Ekşimik" adı verilen yağlıca lor benzeri bir peyniri var.

"Lor olur mu ?", "Kaşar olur mu ?" diyenler... Eğer geleneksel mutfağa yönelik bir tarif yapıyorsak, "Hayır olmaz !". Lor oldukça kuru kalır. Kaşar ise sası tadıyla lezzetten uzaklaştırır. Süt kaymağını ben evde kaynattığım sütlerden biriktiriyorum.

Hadi mutfağa...

Devamını Oku

KAÇ KİŞİLİK

4 kişilik

HAZIRLAMA SÜRESİ

30 dakika

PİŞİRME SÜRESİ

30 dakika
Bu tarif Yemek.com üyesi tarafından üretilmiştir.
ingredients

Şile Paprika Tarifi İçin Malzemeler

 • 15-20adetköy biberi(çarliston yahut kılbiber )
 • 1,5su bardağıkırıklı sert beyaz peynir(yahut süt ekşimiği )
 • 3çorba kaşığısüt kaymağı
 • 1/2çay bardağızeytinyağı
 • 1çay kaşığıtuz (arzuya göre)

Şile Paprika Tarifinin Püf Noktası

Biberleriniz ince, uzun ve tatlı köy biberleri olursa çok daha lezzetli olur. Çarliston ve özellikle de kıl biber bu tarife çok denk düşer. Peynir kullanımı önemli. İlla ki "Beyaz peynir yerine kaşar olur mu ?", "Ekşimik yerine lolur mu ?" diyenler çıkacaktır. Eriyebilen beyaz peyniri kırıklayıp kullanırız. Kırklareli ve Edirne yöresinin peynirleri artık her yerde. Onları tercih edebilirsiniz. Bu yöresel bir lezzetin de gereğidir. Lor ise Kırklareli'nin eşkimiği gibi yağlıca olmadığı için tarifte çok kuru kalır. Bulabilirseniz ekşimik kullanın. Bulamazsanız sütü yahut yoğurdu kestirerek kendi ekşimiğinizi yapabilirsiniz. Kıvamlıca süt kaymağı kullanıyoruz. Süt kreması değil. Ama bulamamışsanız 2-3 kaşık nispetinde kullanabilirsiniz. O da lezzeti yakalayabilmek için. Ben kaynattığım sütlerin kaymaklarını biriktirip dolabımda saklıyorum. İki üç birikmeden sonra bir tarifte kullanıyorum. Zeytinyağınızın nefaseti de lezzeti destekler. Peynirinizin tuzuna göre tuzu ihmal edebilirsiniz.

Şile Paprika Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Biberlerinizi mümkünse odun közünde güzelce közleyin.
 2. Biberleri bir buzdolabı poşetinde terlettikten sonra kabuklarını güzelce soyun. Kenara alın.
 3. Yayvanca bir sahanın tabanına yağ fırçasıyla çok az zeytinyağı sürün. Tamamını değil...
 4. Biberlerin uçları ortada birleşecek şekilde yanaşık düzen ve hafif spiral bir formda sahanın dış duvarlarına sap kısımları gelecek şekilde dizin.
 5. Üzerine kırıkladığınız sert, eriyebilen beyaz peynirinizi yahut ekşimiğinizi bolca koyun. Aralarına süt kaymağı parçaları koyun. Peynirin tuzu yeterliyse ilave tuza hiç gerek yok. Zira koyacağımız süt kaymağı zaten o tuzu kıracaktır.
 6. Zeytinyağı gezdirip orta ateşte ocak üzerine alın. Peynirler eriyip biberler yağda tıkırdayacak nispette pişirdikten -tarifin adıyla dersek- peyniri ısıttıktan sonra sahanı üst ızgarası yanan fırına alın.
 7. Peynirlerin üzerleri hafif kızarır gibi olacak nispette fırınladıktan sonra

  (biz bu işlemi geleneksel olarak kuzinelerde yaparız )ilk sıcaklığı çıkınca servise alın. Afiyet olsun.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!


Yorumlar

1

cngzdgn19 Ocak 2021 8:24
Mastercheff'de görüp geldim. Güzel bir tarife benziyor. Video kanallarındaki örnekleri gördüm. mastercheff yayınından sonra yalapşap yapılmışlardı belli. Sizinki eski tarihli ve o yöre insanı olduğunuzu anladım paylaşımlarınızdan, sizin tarifi önemsedim. Elinize sağlık Banu hanım. Diğer tariflerinize de göz attım. Güzel şeyler var. Tebrikler.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?