sut-neden-beyazdir-manset-1

Efsane Sohbetlerin Sebebi Olan Soruyu Cevaplıyoruz: Süt Neden Beyazdır?

Favorilerime
Ekle

Şu ana kadar hepimizin kesinlikle ve kesinlikle yaptığı geyik, yaptığı efsane sohbetten bahsediyoruz. Evde tok karnına falafel tarifi deneyecek kadar sıkılmaya tekabül eden zamanlarda, eşe dosta "Ya inekler yeşil (ot) yiyor ama süt neden beyaz ki yeşil olması lazım onun" zehri salınır. Muhtemelen "Toprak da kahverengi ama sarı muz yiyebiliyorsun" yanıtı alınır. İnternete bakıp gerekli yanıtı alacak kadar efor harcanmak istenmez, soru cevaplanmadan bulutlara karışır.

İşte bugün o soruyu cevaplıyoruz.

Şöyle ki ineklerin en çok yediği yiyecek ottur ve ot yeşildir. Ancak ineklerin sütünün beyaz olmasının otla hiçbir bağlantısı yoktur. İnek, 4 odalı midesi ve geviş getirme yeteneği sayesinde yediği şeyleri moleküllerine kadar parçalar. Moleküllerin ise herhangi bir rengi yoktur. Bir araya geldiklerinde oluşturdukları rengi de diğer mineraller ve renk pigmentleri verir.

Peki süt neden beyazdır?

Kalsiyum beyazdır. Süt de içerdiği yüksek kalsiyum nedeniyle beyazdır.

Teşekkürler.

sut-neden-beyazdir-1


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

3

Nofud13 Kasım 2023 13:41
Hocam sırf bunun için hesap açtım "casein" isimli protein, kalsiyum ve fosfatla birlikte ışığı dağıtan minik partiküller oluşturuyorlar "micelle" denilen. Kalsiyum kendi halinde metalik renge sahip, kendi halinde suda çözünmez zaten, onun yerine tepkimeye giriyor suyla. Beyaz dedikleriniz büyük ihtimalle kalsiyumla başka bir maddenin bileşiği. Başka bir değişle bu protein olmadan beyaz rengi vermez kalsiyum kendi başına :p mazur görün bırakıp geçemedim işte
Yanıtla
Nofud 13 Kasım 2023 13:42
Yanıtla
Ve evet 2015'te yazılmış bir başlığa şimdi cevap veriyorum, gen z olmak zor iş
Yemek.com 14 Kasım 2023 09:08
Yanıtla
Güzel yorumunuz için teşekkürler!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?