tarcin-cayi

Çayın Acılığını Şeker Harici Giderebileceğiniz 8 Alternatif Tat

Favorilerime
Ekle

İster Karadeniz çayı içelim, ister bitki çayı. Bazı insanlar çayı şekersiz içemez çok az miktarda da olsa atarlar içine. Sebebini sorduğumuzda genellikle şekeri sevdiklerinden değil de çayın acı olan tadını bastırmaları için tercih ettiklerini öğreniriz. Yani en azından bizim sorduğumuz kişilerin çok büyük bir bölümü bu sebebi söyledi.

Ancak çayı şeker haricinde tatlandırabileceğiniz doğanın bize sunduğu birçok mucize var. Hem çayın acı tadını alır götürür, hem de aynı zamanda faydalarını vücudunuza işler.

Afiyet olsun o halde

En bilinenle başlayalım: Bal

Şimdilerde pek popüler oldu balımız. Çok da iyi oldu. Hatta hepiniz görmüşsünüzdür gittiğimiz kafe ve restoranlarda şekerliğin içinde tek kullanımlık bal çubukları var. Balın da şekerli özelliğinden faydalanmak pek mümkün yani. Üstelik şifa deposu da.

Limon evet ama alternatifleri de var: Yeşil elma, portakal

Siyah çaya limonu yakıştıranlar kadar yakıştırmayanlar da var, kabul. Bitki çaylarının zaten olmazsa olmazı o da kabul. Ancak siyah ya da bitki çayı, içtiğiniz çay ne olursa olsun içine bir iki dilim portakal ya da ekşi yeşil elma dilimleri atmayı deneyiniz. Özellikle de sulu bir elmaysa bu yeme de, pardon içme de yanında yat oluyor.

Ağızdaki mis kokusu da cabası: Karanfil

Karanfil

Karanfil

Çok fazla değil çayınıza katacağınız sadece 1-2 tane karanfil bile hoş bir koku sağlayacaktır. Ayrıca karanfilin yoğun ve baskın tadı çay bittikten sonra bile devam edecektir. Ağız içindeki yaralara ve diş eti hastalıklarına iyi gelmesi de cabası.

Biraz cesaret: Kakule

kakule

kakule

Misler gibi kokusunun yanı sıra sırf insan sağlığına olumlu etkilerinden dolayı bile tüketilmesi gereken yiyecekler arasında yer alır. Dizanteri hastalığına şifa olur. Astım, bronşit gibi solunum yolu rahatsızlıklarında kullanılır. Bunların yanı sıra nezle ve gribi keser.

Evet siyah çaya da: Tarçın

"Hadi canım, tarçın siyah çaya yakışmaz ki" dediğinizi duyar gibiyiz. Ön yargılarınızdan kurtulmanın tam sırası, kahvelere bitki çaylarına yakışır desek kimse itiraz etmezdi ama. Siyah çayın boynu bükük kalmamalı!

Kokusundan önce şekli etkiler: Yıldız anason

Tarçın Çayı

Yıldız anasonun kokusu ve tadını bilmeyen yoktur. Yani olmamalı! Bir tat çayların içine ancak bu kadar yakışabilirdi. Hem bırakın vücudunuzu dinlendirsin, sinirlerinizi yatıştırsın.

Sadece limonataya mı yakışır sandınız: Taze nane

nane-cayi

Nanenin ferahlatıcı aromasını bizce çayınızda da tercih etmek istersiniz. Çünkü biz bayılıyoruz da! Nane, A vitamini açısından oldukça zengindir. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini ile hücre hasarlarını azaltır. Bu etkilerden de faydalanmak için bir iki dal atın çayınıza.

İlla şekerli bir şeyler olsun derseniz: Hurma şekeri

hurmaxonline

hurmaxonline

"Yok Yemek.com'cuğum ben illa şeker kullanacağım" derseniz size önerimiz hurma şekeri. Tadı o kadar güzel ki, hem hurma; lif , magnezyum , demir ve vitamin B6 açısından oldukça zengindir. Hurma şekeri hurma tozu olarak da bilinir ve özellikle çay, süt gibi içecekleri tatlandırmak için idealdir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?