Anne Sütünden Yaptıkları Sabunlarla Dikkat Çeken İki Sıra Dışı Anne

Favorilerime
Ekle

Bir bebek için en kıymetli besin kaynağı olan anne sütü, son zamanlarda oldukça ilginç kullanımlarıyla karşımıza çıkmaya başladı, malumunuz.

Hatırlarsınız, anne sütüyle kolyeler, yüzükler yapan da vardı, kendi sütüyle brownie'ler hazırlayan da.

Tüm bunlar olur mu, olabilir mi derken bu kez de karşımıza anne sütünden sabun yapan kadınlar çıktı. Evet, yanlış okumuyorsunuz, anne sütü kullanarak sabun yapan iki kadından söz ediyoruz.

Buyurun, bu kez onların hikayelerine konuk oluyoruz.

Yaptıkları sabunlarla tüm dünyanın ilgisini çeken bu iki genç anneyle tanışın

Jemma Lee ve Freya Flockton, doğal malzemelerle organik cilt bakım ürünleri yapan iki genç kadın. Hazırladıkları bu organik cilt bakım ürünlerini de öyle sadece kendileri için yapmıyorlar üstelik. Birlikte kurdukları markalarıyla piyasaya sunuyor, satışını da yapıyorlar.

Anne olduktan sonra yaşadıkları bir durumsa ikisini de bir anda gündem haline getiriyor. Bebeklerini sürekli emzirmelerine rağmen fazla gelen anne sütü nedeniyle göğüs ağrıları çeken bu iki genç anne, ağrılardan kurtulmak için göğüs pompasıyla sütlerini sağıyor ve saklıyorlar.

Bebeklerinin içmediği bu anne sütleri birikmeye devam ettikçe de onu değerlendirmenin farklı yollarını düşünüyorlar ve akıllarına sıra dışı bir fikir geliyor.

Fazla gelen anne sütüyle sabun yapmaya karar veriyorlar

İki genç anne, sakladıkları sütleri tıpkı işlerinde diğer doğal malzemeleri kullandıkları gibi kullanabileceklerini fark ediyorlar ve kolları sıvıyorlar. Önceleri Hindistan cevizi kreması ve keçi sütü gibi malzemeler kullanarak hazırladıkları sabunlar ve nemlendiriciler gibi bu kez de kendi sütlerinden sabun yapmak için çeşitli deneyler yapıyorlar.

İlk birkaç denemede anne sütünün içindeki yüksek şeker içeriği nedeniyle başarıya ulaşamayan azimli kadınlar, bebeklerine fazla gelen sütleri biriktirmeye devam ederek birkaç deney daha yapıyor ve sonunda anne sütünü doğal ve faydalı bir sabuna dönüştürecek formülü buluyorlar.

Çeşitli deneyler sonrası başarıya ulaşan ikili, elde ettikleri bu sabunları satışa bile çıkarıyor

Önce elde ettikleri "anne sütü sabunlarını" kendileri kullanıyor ve aldıkları sonuçlardan oldukça memnun kalıyorlar. Ardından hem emzirme dönemleri oldukça uzun sürdüğü hem de bebeklerine yetecek sütten çok daha fazla süte sahip oldukları için daha çok sabun yapıyor hatta bu sabunları da müşterileriyle buluşturmaya karar veriyorlar.

Başta insanların bunu nasıl karşılayacaklarına karşı endişe duysalar da aldıkları tepkilerin oldukça normal olduğunu söyleyen Jemma ve Freya, "İnsanlar anne sütünden yapılan sabunları oldukça sıra dışı ve ilginç buluyor." diyor. Freya şunları da sözlerine ekliyor:

"Sadece anneler bunu gerçekten anlayabilir. Bu, tamamen sevgi ve emek. Fazla gelen anne sütünün boşa gitmemesi ve beslenme dışında da kullanılabilmesi, fayda sağlaması oldukça güzel. Anne olmadan önce bu tür şeyler bana oldukça garip geliyordu ama şimdi dünyanın en doğal ve normal şeyi haline geldi."

Anne sütü sabunu anti-bakteriyel özellikler gösteriyor, özellikle hassas ciltler üzerinde olumlu etkiler gösteriyor

healthymummy

healthymummy

Kendi emzirme dönemleri bittikten sonra, başka annelerden eğer gönüllü olarak fazla gelen sütlerini vermek isteyen olursa bu işe devam edeceklerini söyleyen ikili, şimdiden başka annelerin de bunu teklif etmeye başladığını ekliyor.

Neden anne sütünden sabun yaptıklarına gelince, Freya anne sütünü tam bir "sıvı altın" olarak tanımladıklarını ve anne sütünün anti-bakteriyel özellikler içerdiğini, özellikle alerjik, hassas bir cilde sahip olanlar üzerinde fazlasıyla olumlu etkiler yarattığını söylüyor.

Jemma, bugüne dek kendi cildi üzerinde "yenebilir" olmayan herhangi bir malzemeden yapılan hiçbir bakım ürününü kullanmadığını ve bunun aslında çok doğru bir tercih olduğunu da ekliyor.

Peki ya anne sütünün farklı alanlarda kullanılmaya başlaması hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Kaynak: StuffDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?