nectar

Tanrılar ve Tanrıçalara Layık Mitolojik Kahvaltılıklar: Ambrosia ve Nectar

Favorilerime
Ekle

İnsanlığın antik dönemlerden kalma hikayeleri olan mitolojilerde bile yemek ve içmek, tüm canlılar için hayati önem taşır. Hatta tanrılar ve tanrıçalar bile karınlarını doyurmak, susuzluklarını gidermek zorundadır.

Fakat ölümsüz olan tanrılar ve tanrıçaların insanlardan farklı olarak yiyip içtikleri bir şey olmalıdır. İşte Yunan mitolojisinde bunlar öncelikle “ambrosia” adı verilen ve ölümsüzlük anlamına gelen bir yiyecek ile “nectar” yani bugün kullandığımız “nektar” kelimesinin geldiği bir içecektir.

Her ikisi de yalnızca tanrı ve tanrıçalara özeldir ve onların ölümsüzlüklerinin kaynağıdır.

Olimpos Dağı’nın zirvesinde kocaman bir salon vardır; tanrılar ve tanrıçalar, ziyafetler ve kutlamalarda burada toplanır. Bu ziyafetlerin başlıca yiyeceği ambrosia, başlıca içeceği de nektardır. Nectar’ı, bardaklara Gençlik Tanrıçası Hebe doldurur.

Bir başka efsanede, Zaman Tanrısı Kronos, doğacak oğullarından birinin kendisine isyan ederek iktidarını elinden alacağı kehanetinden korktuğundan, eşi Rhea’nın doğurduğu çocuklarını doğar doğmaz yer. Rhea, tek bir çocuğunu kocasından saklayabilir: Zeus. Onu, babası Kronos’tan gizlice Girit Adası’na gönderir. Orada kutsal bir keçi Zeus’u sütüyle; Melissa adlı periler balla besler. Kartallar ve güvercinler de ona ambrosia ve nektar taşır; böylece Zeus, güçlü ve ölümsüz bir tanrı olarak büyüyebilmiştir.

Ambrosia ve nektarı tadan canlılar ölümsüz olur; bu yüzden de sıradan insanların bunları yemeleri ve içmeleri yasaklanmıştır. Hatta Zeus’un Tantalus adlı oğlunun, ambrosia’yı çalıp insanlara verdiği için cezalandırıldığını anlatan bir mit bile vardır. Herkül gibi yarı tanrılara ise ölümsüz olmaları için bu iki gıda özellikle verilir.

peterpaulrubens

peterpaulrubens

Ne ambrosia’nın ne de nectar’ın içeriği tam olarak belli değildir. Tek bilinen, ambrosia’nın içinde bal olduğudur. Nectar ise bugün kullandığımız “nektar” kelimesinin kökeni. Biz de hayal gücümüzü mitolojik bilgilerle harmanlayıp size özellikle kahvaltıda tüketebileceğiniz tarifler hazırlayalım istedik. Sizlere ölümsüzlük vadetmiyoruz elbette ama güne tanrı veya tanrıça gibi hissederek başlamanızı sağlayabiliriz.

Ambrosia kahvaltısı

ambrosia-kahvaltisi

Kahvaltı etmeden evden çıkmayayım derken çok vakit kaybetmekten ya da her gün aynı şeyleri yemekten şikâyetçiyseniz bu basit ama hem sağlıklı hem lezzetli tarif tam size göre. Balın miktarını da abartmazsanız gayet sağlıklı bir kahvaltı alternatifi olarak çeşitlendirerek tüketebilirsiniz.

Malzemeler:
- 1 kase yoğurt
- Yarım muz
- 5-6 adet ceviz içi
- 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi veya granola
- 1 tatlı kaşığı bal
- İsteğe göre taze meyveler de ekleyebilirsiniz.

Yapılışı: Ahenkli bir şekilde malzemeleri üst üste ekleyin, üzerinde balı gezdirip afiyetle yiyin.

Sonsuz enerji içeceği: Nectar

nectar

Enerji denince akla hemen şeker geliyor ama bunun artık çok yanlış olduğunu biliyorsunuzdur. Aksine rafine şekerden uzak duruyoruz, meyve şekerini de ölçülü şekilde tüketiyoruz. Hatta sebze sularını meyve sularıyla karıştırarak daha dengeli ve lezzetli içecekler elde ediyoruz ki, gün içinde gerçekten enerjik olabilelim. Nasıl kolay, sağlıklı ve besleyici bir sabah içeceği yapabiliriz?

Malzemeler:
- 1/4 demet maydanoz
- 1 orta boy salatalık
- 1 limon
- 1 başparmak büyüklüğünde taze zencefil
- Tercihe ve mevsimine göre 1 orta boy elma, 6-7 adet kayısı, 1 şeftali, 1 dilim kavun veya 1 armut olabilir.

Yapılışı: Maydanoz, salatalık ve kabuklarını soyduğunuz taze zencefili, 1 su bardağı su ile birlikte robotta çekin. Limonun suyunu sıkıp, seçtiğiniz meyveyi doğrayıp ekleyin, yeniden çekin. Meyve dışındaki malzemeler hem muhteşem ödem söktürücü, su attırıcı içeriğe sahiptir hem de karın bölgesindeki şişkinliği azaltarak daha hafif hissetmenizi sağlar. Ayrıca hepsi birer C vitamini deposu olduğundan enerjiniz yükselir ve toksinlerinizden kurtulursunuz. Seçeceğiniz meyvelerin her biri de size ekstra C vitamini, sağlıklı karbonhidrat ve dolayısıyla enerji sağlayacak. Özellikle sabahları tüketmeniz tavsiye edilir.

Afiyet olsun!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Meyna9114 Mayıs 2017 19:11
Allahım sana geliyorum. ???? Enfeesss
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?