Mihri Restoran: Ayasofya Manzaralı Türk Mutfağı

Favorilerime
Ekle

İstanbullu olarak bir günlüğüne turist olmak istediniz. Fatih civarında tarihi bir gezi rotası belirlediniz kendinize. Gezerken aynı zamanda çok şey öğrendiniz, kah duygulandınız kah hayret ettiniz ve kağıdı kalemi alıp, seyahat notlarınızı defterinize geçirirken soluklanmak istediniz. İçinizi okur gibiyim.

"Mihri'yi bana mı anlatıyorsun" diyenlere önden servis, Mihri'nin en sevilen yemeklerinin Yemek.com'la paylaştığı tariflerini verelim: Mihri Restoran’dan Ayasofya’ya Yakışır Tarihi Sofralar

Fotoğraf: Müjde Çapraz

Fotoğraf: Müjde Çapraz

Ayasofya'nın gizemli havasında üstelik tarihi Hürrem Sultan Hamamı bahçesinde hizmet veren Mihri, yüz yıllık ağaçların gölgesinde oldukça yoğun tarih bilgisi olan bir binada misafirlerini ağırlıyor. Türk ve Akdeniz mutfağının örneklerinin yer aldığı mutfak, bir zamanlar hamamı ısıtan ateşin yandığı odada kurulmuş.

Fotoğraf: Müjde Çapraz

Fotoğraf: Müjde Çapraz

Taş fırında çıtır çıtır pidelerin, güveçte mantının, zeytinyağlı vişneli yaprak sarmanın çıktığı bir zamanların harlı külhan bölümü, üç yıl süren restorasyon projesi döneminde de korunmuş.

Kahvaltı servisi de veren mekan; zeytinyağlı ve çeşitleri, Güveçte Fırın Mantı, etli karalahana dolması gibi sıcak başlangıçları, taş fırında pişen pide çeşitleri, lahmacun, sandviçler, salatalar, makarnalar, ana yemekler ve tatlılar takip ediyor.

Osmanlıdan günümüze süregelen Kuzu Tandır, Çentik Kebabı, Hünkar Beğendi gibi tatlar yeniden yorumlanmış. Bu yeni yorumlamalar, işi gücü bırakıp soluğu Mihri'de alan yemek.com ekibinin her hücresi tarafından naçizane takdir edildi.

Fotoğraf: Müjde Çapraz

Fotoğraf: Müjde Çapraz

Osmanlı kültüründe özel konuklara ikram edilen ve ana yemek öncesinde damağın rahatlamasını sağlayan; bal, gül yaprakları, meyve, kuru baharat ve kuruyemiş çeşitleri ile harmanlanan reyhan, kızılcık, böğürtlen ve hatmi şerbetleri de menüde yerini bulmuş. Manzaraya karşı keyif yapmak isteyen nargile severler unutulmamış. Hatırı sayılır nargile çeşitleri var.

Fotoğraf: Müjde Çapraz

Fotoğraf: Müjde Çapraz

Öğle saatlerinde arp sanatçısının tınıları yemeğinize eşlik ediyor. Hafta sonu bir gününüzü ayırıp hizmet veren tarihi Hürrem Sultan Hamamı'nda paket programınızı aldıktan sonra işin gurme kısmıyla da ilgilenebilirsiniz.

Adres: Afasofya Hürrem Sultan Hamamı Cankurtaran Mahallesi Ayasofya Meydanı No:2 Fatih

Mihri Restaurant'a nasıl gidilir?


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?