Çorum'un En Az Leblebisi Kadar Özel 11 Keşfedilmeyi Bekleyen Yemeği

Favorilerime
Ekle

Şöyle bir çıksak, adım adım gezsek ülkede, şimdiki kilomuzun en az 2 katına çıkar, öyle geri dönerdik muhtemelen başladığımız yere.

Dört bir yanı bambaşka ama hepsi de efsane lezzetlerle dolu topraklarda yaşıyoruz. Kebabından baklavasına, namı ülke sınırlarını aşan nice lezzetimiz bir yanda dursun, biz bir de öyle çok bilinmeyen lezzetleri keşfedelim diyoruz.

Bu kez, rotamızı Çorum'a doğru çeviriyoruz. Leblebisiyle ünlenen bu şehrin köklü mutfak kültürüne balıklama dalıyor, gördüklerimizi, bildiklerimizi paylaşmadan da duramıyoruz haliyle.

Çorum'un en az leblebisi kadar lezzetli ve keşfedilmeyi bekleyen öyle nefis yemekleri var ki...

Buyurun başlıyoruz!

Küçük bir not: "Çorum'da şöyle bir lezzet de var, onu da bu listeye eklesek ya" dediğiniz yemekleri bize mutlaka yorum olarak yazın. Nefis tarifini ve elinizde varsa ağız sulandıran fotoğraflarını da göndermeyi unutmayın, listemizi birlikte güncel tutalım.

İster çorba de ister yemek: Çatal aşı

turkishyummies.com

Yeşil mercimeğin başrolde yer aldığı bu lezzet, genelde çorba olarak tüketilse de doyuruculuğuyla bir ana yemek gücünde desek yanlış olmaz. Olur da Çorum'a yolunuz düşerse mercimek ve yarma kullanılarak hazırlanan bu enfes çorbanın tadına bakmadan dönmeyin.

Farklı bir deneyim: Yaprak içi aşı

yemektarifilerii.blogspot

İçinde yok yok bir yemekten söz edeceğiz bu kez. Çorum ve çevresinde sıkça yapılan yapak içi aşı, kuru börülceden nohuta, mercimekten bulgura, çeşit çeşit besinin aynı tabakta buluşmasıyla ortaya çıkıyor, içinden acı da eksik edilmiyor.

Onu farklı kılan özelliklerinden biriyse asma yaprağıyla servis edilmesi. Asma yaprağını bugüne dek sadece yaprak sarma olarak değerlendirenler, bir an önce bu eşsiz lezzeti denemeli.

Onunla hala tanışmayan varsa hiç vakit kaybetmesin: İskilip dolması

youtube

Çorum'un ilçelerinden İskilip'in herkesçe bilinmesine sebep bu enfes dolma, yapımının ustalık gerektirmesi nedeniyle daha çok düğün gibi özel günlerin vazgeçilmezlerinden sayılıyor.

Büyük kazanlarda neredeyse bir düdüklü tencere etkisi yaratılarak hazırlanan, malzeme olaraksa Akçeltik pirinci, et, et suyu ve kuyruk ya da sığır iç yağı kullanılıyor. Emeği bol, yapımı zahmetli ve pişmesi en az 15 saat süren bu lezzet, verilen tüm emeğin hakkını daha ilk lokmasında fazlasıyla veriyor. Mis, mis.

Kuzu göbeği de denir: Söbelek dolması

refikaninmutfagi.com

Söbelek dolması, Çorum ve çevresinde yetişen bir mantar türü olan, kuzu göbeği ya da morel mantarı olarak da anılan, pek şekilli bir mantar kullanılarak hazırlanıyor. Oldukça özel yöresel lezzetlerden sayıldığından çok özel misafirlere ikram ediliyor.

Sofraya yeşillik gelsin: Pastırmalı madımak

annekizmutfaktayiz.blogspot

Çorum ve çevresinde bol bol bulunan madımak kullanılarak hazırlanan bu lezzet, başta ıspanak yemeğini andırsa da içindeki ince ince doğranmış pastırmalarla farkını ortaya koyuyor. Görenin tatmadan edemediği, bir çatal alanın zaten bir daha bırakmak istemediği bir lezzet oluveriyor.

Et sevenler bu işe bayılacak: Kuzu tandır

http://yahyabeykebap.com/

Farklı yörelerde farklı şekillerde hazırlanan tandır, Çorum mutfağının da olmazsa olmazlarından. Özellikle kuzu etinden hazırlanan, uzun saatler boyunca kısık ateşte pişirilen bu lezzeti Çorum'da denemeden olmaz, bizden söylemesi.

En sevdiklerimizden: Keşkek

uludagsozluk.com

Keşkek de Anadolu'nun farklı birçok yerinde yapılıyor aslında. Ama Çorum'dakilerin de tadına bakmadan olmaz. Neden derseniz koyun etinin güzelliği saklı onda.

Yarmaların doyuruculuğu, etin bol proteinli, besleyici lezzetiyle bir araya gelir de insan nasıl hayır der ki buna? Biz asla demeyiz mesela. :)

Bildiğiniz tüm mantıları unutun: Çorum mantısı

nurselinmutfagi.com

İç harcında dana kıyma kullanıldığında lezzeti katlanan, hamuru özenle hazırlanıp açılan, sos olarak bol salçalı ve tereyağlı nefis bir lezzetle birleşen bu mantı, size bildiğiniz tüm mantıları unutturabilir. Yanına da sarımsaklı yoğurt geldi mi, tamamdır.

Onun her hali nefis: Sıkma baklava

corumkulturturizm.gov.tr

Baklavanın her hali ayrı bir nefis zaten, bir kere bunu bir kabul edelim. Çorum'da bol bol yapılan sıkma baklava da diğerlerinden geride kalacak değildi, rengiyle şekliyle farkını ortaya koymadı da bildi.

Bir kere, öyle bir pişiriliyor ki yufkalar olabildiğince beyaz kalıyor, şekli deseniz görünce bir süre uzun uzun izlemek istersiniz. E işin içinde bir de bolca ceviz içi girince... Değmeyin keyfimize.

Pişmaniye sevenlere: Teltel

mybeautifulcookbook

Temel olarak un, şeker ve su kullanılarak hazırlanan bu tatlı, pişmaniyeye benzerliğiyle pişmaniye seven, damağında benzer tatların kalmasından hoşlananlar için bire bir. Yapılırken verilen tüm emeğin karşılığını işte şöyle alacağınız bir çatalla hissedeceksiniz, eminiz.

Gitmişken almadan dönmek olmaz: Kargı tulum peyniri

kargihem

Kargı tulum peyniri, aslında adı epeyce duyulan, lezzeti bilinen peynirlerden. İşte bu peynirin adını aldığı yer olan Kargı, Çorum'un bir ilçesi. Şehrin köklü mutfak kültürünün bir parçası olan bu peynirin en dikkat çeken özelliğiyse hazırlanmasının uzun emek ve zaman alması.

Orijinal tarifinde inek, koyun ve manda sütünün bir arada kullanıldığı Kargı tulum peynirini en alasından yemek isterseniz Çorum'a mutlaka gidin deriz.

Okuyucu bonusu: Yırtma aşı

nurselinmutfagi

Çorum'un yöresel yemeklerinden olan yırtma aşı, asma yapraklarının yırtılarak kullanılması nedeniyle bu ismi alıyor. Yaprakların ekşiliği sayesinde kendine has enfes bir lezzeti olan yemeğe dileyenler kuzu incik gibi kemikli et, dileyenlerse kuşbaşı doğranmış et ekleyerek lezzetini katlayabiliyor. Mis.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Alihan Alkan31 Ocak 2017 4:44
İskilip dolması bakır lengel ile servis edilir yanında iskilip e has sirkeli cacık olmazsa olmazdır
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?