Hafta Sonu Planları İptal: İstanbul'un Lüfer Bayramı'nı Kutluyoruz!

Favorilerime
Ekle

Daha önce hiç "Seninki kaç santim?" diye soran oldu mu? #lüferkorumatimi'ni duydunuz mu? Daha önce hiç lüfer yediniz mi? Muazzam değil mi? Peki ya böyle giderse çocuklarınızın ya da torunlarınızın lüfer yiyemeyeceğini biliyorsunuz değil mi?

Temenniler hepimizin bildiği üzerine ama biz yine de dilimiz döndüğünce yukarıdaki soruların her birini cevaplamaya çalışalım.

Lüfer, üç tarafı balıklarla çevrili ülkemizin birçoklarına göre en lezzetli balığı. Ancak lüfer doğduğu andan oltaya geldiği ana kadar lüfer olarak hayatına devam etmiyor. Boyu 10 cm'a kadar olanlar yaprak, 11-16 arası çinekop, 17-24 arası sarıkanat, 25-35 arası lüfer ve 35 cm'den büyükler de kofana olarak biliniyor. Başka bir ifadeyle, 25 cm'den küçük avlanan her lüfer, lüferin geleceğini tehlikeye atıyor. Son yıllarda tezgahlardaki lüfer sayısının düşmesi ve dolayısıyla lüferin çok pahalı bir balık olması da bundan. Balıkçılar ve balıkseverler bilinçlenmediği sürece de bu tehlike devam ediyor.

Lüfer Koruma Timi de Fikir Sahibi Damaklar / Slow Food Türkiye'nin de öncülüğünü yaptığı ve lüfer avlanmasına dair gerekli bütün bilinci oluşturmaya çalışan bir ekip. Önerileri ve istekleri çok basit: "Tezgahlarda 20 cm'nin altında (yasal boyutu) lüfer gördüğünüz anda 174 Lüfer Koruma Timi'ni arayın ya da bize haber verin ve hep birlikte o tezgahın peşine düşelim".

Son zamanlarda yapılan en şık hareketlerden biri.

Yaptıkları her işi, lüfere dair kurdukları her cümleyi desteklediğimiz Fikir Sahibi Damaklar / Slow Food Türkiye, hem lüfer hem de lüfer korumaya dair insanları daha fazla bilinçlendirmek için üç yıldır Lüfer Bayramı düzenliyordu. Bu sene de iyi haberi verdiler ve 18-19 Ekim tarihlerinde bayram var.

İstanbul'da lüferin yolculuğundan oltu atma yarışmasına, resim, drama ve heykel atölyesinden balıklı sohbetlere kadar birçok etkinlik var 2014'ün Lüfer Bayramı'nda. Bir de denizden ve mutfaklardan tanıdığımız önde gelen birçok isim.

Bu hafta sonu gerçekleşecek etkinliğin detaylı programına ulaşmak isteyenleri şöyle haritaya ulaşmak isteyenleri ise yazının sonuna alalım.

Bu da bizden notu: Bayramın Ekim ayında gelmesinin sebeplerinden biri de Lüfer'in en lezzetli zamanın Kasım, Aralık ve Ocak ayları olmasıdır. Bütün balıklar için bkz: "Hangi balık hangi mevsimde yenir?"


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?