Annesini Neredeyse Kaybedeceğini Anlayınca Kilo Verme Kararı Alan Kadın

Favorilerime
Ekle

Fazla kilolu olmak, fiziksel aktivitelerimizi, psikolojimizi ya da tüm sağlığımızı etkileyecek boyutlarda olduğunda ne yazık ki durum içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor.

İşte tam da böyle bir durumla karşı karşıya kalan, az daha annesinin hayata tutunmasına yardım edemeyecek olan bir kadınla tanıştıracağız sizi bugün.

O kabus gibi anları yaşarken fazla kilolarının aslında ona tahmin ettiğinden çok daha fazla kötülük ettiğini anlamış ve hayatını tümden değiştirmiş bir kadın o.

Trajik bir hikayeyle sağlıklı yaşam yolculuğuna başlayan bu kadını gösterdiği gayret nedeniyle takdir etmemek elde değil.

Her şey, azimli kadının annesinin depresyona girmesi ve ortadan kaybolmasıyla başlıyor

Kitty Waters, şimdilerde 40 yaşında olan azimli bir kadın. Onu gündem haline getirense 5 yıl önce başından geçen trajik bir olayın ardından yaşadıkları.

Kitty, henüz 35 yaşındayken bir gün babasından bir telefon alıyor ve babası ona annesinin kaybolduğunu söylüyor. Eve vardığında polislerle karşılaşan genç kadın, babasından o güne dek hiç bilmediği bilgiler ediniyor. Henüz o çok küçükken annesinin intihara teşebbüs ettiğini ve yine menopoza girmesi nedeniyle benzer bir depresyonda olduğunu öğreniyor.

Bunun üzerine kardeşleriyle birlikte hızla annesini aramaya koyulan genç kadın, ormanlık bir alanda, tam da nehrin kıyısında annesini baygın halde buluyor. Hemen ambulans çağırıyorlar ve beklemeye koyuluyorlar.

Ambulansın ormanlık alanda tam olarak nerede bulunduklarını bulması uzun süreceği için de Kitty, ambulansın sesinin geldiği yöne doğru koşmaya başlıyor...

Annesinin hayatı söz konusuyken fazla kiloları nedeniyle koşamadığı için hayatını tümden değiştirmeye karar veriyor

Ancak ne yazık ki fazla kiloları nedeniyle koşamadığını fark eden genç kadın, annesi ölüm kalım savaşı verirken ona yardım edemediğini fark edince kahroluyor. O an verdiği kararıysa şöyle anlatıyor:

"Tek bir şey vardı, koşamıyordum. Neredeyse hiç koşamıyordum. Fazla kiloluydum ve çok sigara içerdim. En çok koşmam gereken o hayat memat meselesi durumda koşamıyordum.

Şanslıydık ki annem bugün bizimle birlikte. O gün bu durumu değiştireceğime kendi kendime söz verdim. Benim için bir uyanış anıydı."

İlk adım olarak günlük hayatına çekidüzen veriyor, yakın çevresini bile değiştiriyor

Verdiği bu karara sıkı sıkıya bağlı kalan ve annesinin tedavisinin ardından doğrudan verdiği bu kararları uygulamaya koyulan Kitty, ilk adım olarak günlük rutinlerini ve yakın çevresini değiştiriyor. Şimdilerde o günleri anlatırken şöyle diyor:

"Çevremi istediğim hayata göre şekillendirmem çok önemliydi. Yüksek stresli bir işte çalışıyordum ve mutlu değildim. 'Çok çalış, çok eğlen.' mantığından kurtulup daha sağlıklı ilişkiler kurmaya başlamıştım. Neredeyse her gün iş arkadaşlarımla eğlenmeye gidip yiyip içerdim. Bunun yerine konuşmalara gitmeye, daha fazla kitap okuyup içsel sağlığıma yatırım yapmaya başladım."

Egzersizlere ve sağlıklı beslenmeye başlıyor

Kitty, hayatında yaptığı bu düzenlemelerle birlikte egzersizleri ve sağlıklı beslenmeyi de hayatına sokmuş tabii. Şimdilerde her gün spor salonuna gittiğini söyleyen azimli kadın, o günlerde ilk olarak fitness yapmaya başlamış. Kendine en yakın spor salonuna yazılan ve motivasyonunu kaybetmemek için başarıya odaklanan Kitty, nasıl kilo verebileceğini de bir anda değil zamanla keşfetmiş tabii.

Spor salonunda yaptığı egzersizlerin dışında bir köpek sahiplenen ve o sayede de hem fiziksel hem de ruhsal olarak kendini iyi hissetmeye başlayan Kitty, sağlıklı beslenmeye de başlamış. O günlerde beslenme düzeninde yaptığı köklü değişimleri şöyle aktarıyor:

"Yediğim içtiğim her şeyi daha dikkatli seçer oldum. Şekeri hayatımdan çıkardım. Bu kilo vermemde çok yardımcı oldu. Ara sıra kaçamak yaptığım da oldu tabii.

Aynı zamanda içinde un olan yiyecekleri yemeyi de bıraktım. Çünkü un da şeker de bağımlılık yapıcı maddeler, o yüzden onları kesmek, azaltmaktan çok daha kolay. Ayrıca daha fazla su içmeye başladım ve sigarayı bıraktım. Benim yaptığım diyet esasında protein ağırlıklı, sebzelerle dolu bir diyet oldu."

... Ve en sonunda tam da istediği insan olup çıkıyor

delish

delish

Hayatında yaptığı fiziksel değişimlerin dışında düşünce yapısını da değiştirmeyi başaran azimli kadın, kilolarla ilgili olumsuz düşüncelerinden kurtulmak için elinden geleni yapmış. Geç de olsa kendisi hakkında olumsuz düşünmemeyi öğrenmiş ve aynalara bakmaktan korkmama kararı almış.

Bu süreçte 92 kilodan 76 kiloya düşen ve hem egzersiz hem de sağlıklı beslenmeyle dolu yeni hayatına devam eden Kitty, şimdilerde kendisi gibi fazla kilolarından kurtulmaya çalışan insanlara ilham veriyor. Herkese bir mesajı da var:

“Aslında 'Kendinize aşık olmalısınız.' diyenler çok doğru söylüyor. Olumsuz bir döngüdeyseniz gördüğünüz hiçbir şeyi sevmiyorsunuz ve bu döngüden asla kurtulamıyorsunuz. Aslında kendinize iyi davranmalısınız, kendinizle iyi konuşmalısınız ki bu olumlu döngü hiç bozulmasın.

O iğrenç günde hayatımı değiştireceğime dair kendime söz vermiştim. Artık aynı insan olarak kalamazdım. Nasıl düşündüğünü, nasıl mutlu olduğunu insan kendi öğrenmeli. Çevrenizi saran insanlara bakın ve hem kendinizi hem de onları istediğiniz hayata göre şekillendirin. Bu kadar doğal ve güzel. Kendinize bir şeyleri sürekli zorlaştırmayın."

Kaynak: Delish


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?