https://www.aa.com.tr/tr/yasam/sefkat-timi-kapi-kapi-dolasip-iyilik-dagitiyor/1250943 | aa

Kilis'te Kapı Kapı Gezip Evlere İyilik Saçan "Şefkat Timi"

Favorilerime
Ekle

Bugün, öğrenince gözlerinizden kalpler çıkaracak, "Keşke bu uygulama tüm dünyaya yayılsa" dedirtecek bir haberle karşınızdayız.

Üstelik bu kez çok uzaklara gitmiyor, kendi ülkemizde, Kilis'te gerçekleştirilen bir organizasyona uzanıyoruz.

Kilis'te belediye ve sivil toplum kuruluşlarının öncülüğünde gönüllülerden oluşturulan "Şefkat Timi" ile tanışın.

Şefkat Timi, Kilis'te oluşturulan 150 kişilik dev bir gönüllü ekibi

Kilis Belediyesi ve sivil toplum kuruluşlarının öncülüğüyle bir araya gelen kadınlardan oluşan Şefkat Timi, şimdilerde 150 kişilik kadrosuyla oldukça geniş bir iyilik hareketine dönüşmüş durumda. İyilik hareketi diyoruz çünkü bu tim, yardıma ihtiyacı olan herkese yardım etmeyi amaçlıyor.

Bunu nasıl mı yapıyorlar? Buyurun hemen anlatalım.

Haftada 2 gün saha çalışması yaparak yardıma ihtiyacı olan insanların adreslerini tespit ediyorlar

Bir süredir Kilis halkına hizmet vermeye ve her geçen gün gönüllülerden oluşan ekibini daha da genişletmeye devam eden Şefkat Timi, haftanın 2 gününü bölgedeki ihtiyaç sahiplerinin tespitini yaparak geçiriyor.

Bakıma ihtiyacı olan yaşlılar ve engelliler başta olmak üzere yardıma muhtaç herkese yetişmeye çalışan Şefkat Timi, haftanın geri kalan günlerinde ise kapı kapı gezerek evlere iyilik saçıyor.

Evlerde gerekli bakım onarım çalışmalarını yapıyor, yemek hazırlıyor, hatta kişisel bakımlarına yardım ediyorlar

Şefkat Timi, yardım etmek için gittikleri evde, ihtiyaç sahibinin neredeyse tüm ihtiyaçlarını karşılamak için özveriyle çalışıyor. Eğer evin fiziki koşulları sağlıklı bir yaşam için uygun değilse hızlıca bakım ve onarım çalışmalarına başlıyorlar. İhtiyaç sahibi yaşlı, engelli ya da bakıma muhtaç biriyse ona evlerinde elleriyle hazırlayıp getirdikleri yemekleri sunuyor, gerekiyorsa elleriyle yedirmeyi de ihmal etmiyorlar.

Bitti sanıyorsanız yanılıyorsunuz, çünkü bu şahane kadınlar yardıma ihtiyacı olan insanlara kişisel bakımlarında da yardımcı oluyor, evde biriken çamaşır ve bulaşıkları dahi yıkıyorlar. Ardındansa bir sonraki ziyaret günlerini ev sahibiyle birlikte kararlaştırıp evden ayrılıyorlar.

Şehre yoğun bir Suriyeli göçünün yaşanmasından sonra hız kazanan bu faaliyetler, "Kimse kimsesiz hissetmemeli" düşüncesiyle devam ediyor

aa

aa

Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara, Kilis'in 7 yıldır kendi nüfusundan bile fazla Suriyeli'ye ev sahipliği yapmasnın ardından Şefkat Timi'nin faaliyetlerine hız kazandırdıklarının altını çizerken bu iyilik hareketini şöyle anlatıyor:

"Suriyeli, Türk aile ayırt etmeksizin tek tek evlere giriyorlar ve kimin ne ihtiyacı varsa tespit ediyorlar. Bu kapsamda şu ana kadar yaklaşık 300 bin parça kıyafet, her 3 ayda bir 9 bin aileye gıda dağıtımı yaptık. Ekiplerimiz evde bakım ihtiyacı olanların ihtiyaçlarını gideriyor, hastaneye gitmek isteyenleri hastaneye götürüyor, ev temizliği yapıyor. Bütün bunların yanında bazı evlerin kapısı, penceresi kırılmış, çatıları akıyor. Onları bir bir tespit edip tamir, bakım ve onarımlarını yapıyoruz. Şu ana kadar timlerimizin tespit ettiği ev sayısı 690. Bunlardan 236'sını bitirdik geriye kalanları ise yıl sonuna kadar yapacağız."

Kaynak: aaDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?