Üreten Kadınlara Sürdürülebilir Gelir Kapısı Açan Nefis Proje: Nahıl

Favorilerime
Ekle

Türkiye'de çalışma hayatında kadın istihdamı ne yazık ki istenilen düzeyde değil. Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine baktığımızda bu acı gerçek daha çok yüzümüze vuruyor çünkü iş gücüne katılan kadınların oranı, erkeklerin oranının yarısı kadar bile yok.

Dünya Ekonomik Forumu'nun fırsat eşitliği ile ilgili raporu incelendiğinde de Türkiye, 142 ülke arasından ancak 132. sırada yer alabiliyor. Kısacası, bu ülkede kadınlar ekonomik aktivitelere bir şekilde katılamıyor, maddi bağımsızlıklarını elde edemiyorlar.

İşte tam da bu konuda çalışmalar yapan Nahıl, Üreten Kadının İş Ortağı sloganıyla yola çıkarak kadınlara emeklerinin karşılığını almaları konusunda yardımcı oluyor. Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı’nın iktisadi işletmesi olan Nahıl, hem hediyelik eşya dükkanı hem de internet sitesiyle dar gelirli ya da gelir sahibi olmayan kadınların üreticiliklerine değer katmayı bilen en özel yerlerden. Nahıl, kadınların el emeği göz nuruyla ürettiği birçok ürünü pazarlayarak onlara sürdürülebilir gelir kaynaklarının kapılarını ardına kadar açmayı başarmış, çok da iyi yapmış.

Örnekle anlatmak gerekirse, siz evinizde bardak altlığı tasarlayabiliyorsunuz. Sonra bu ürünlerinizin son tüketiciye ulaşması ve satılabilmesi için Nahıl'a başvuruyorsunuz. Nahıl da ürünlerinizin pazarlanması ve satılmasını sağlıyor.

Gelin, hep birlikte Nahıl'ı daha detaylı tanıyalım.

Nahıl, kadınların iş hayatındaki görünürlüğünü önemsiyor

2003 yılından beri hizmet veren Nahıl, fırsat eşitliği için çaba sarf eden en naif ve başarılı işletmelerden biri. İstiyor ki kadınlar ürettiklerini müşterilerle buluştursun, emeğinin karşılığını alsın.

Nahıl, kadınları kurumsal hayatla buluşturarak gelirlerinde süreklilik sağlama imkanı sunuyor

Sadece internet sitesi ya da şubeleriyle değil, kadınları kurumsal hayatla iç içe getirerek de fark yaratan Nahıl'ın en temel amaçlarından biri, kadınların gelir sahibi olmasını sürekli hale getirebilmek. Bunun için çeşitli marka ve kurumlarla kadınların benzersiz ürünlerini bir araya getiren Nahıl, her geçen gün genişleyen ağıyla başarısına başarı katıyor.

Nahıl'dan Kadın ve Çocuk Merkezleri'ne tam destek

Nahıl, Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı'nın açtığı ve 12 şehre yayılmış olan 23 Kadın ve Çocuk Merkezi'ne sağladığı destekle üretici kadınların yanı sıra çocuklara da harika bir gelecek hazırlamayı bilmiş. Okul öncesi dönemdeki 10 binin üzerinde çocuğa eğitim sağlaması da projenin en güzel getirilerinden.

Nahıl, çevreci faaliyetleriyle de gönüllerimizde taht kuruyor

Kadının muhteşem bir varlık olduğunu tekrar tekrar gözümüze sokan Nahıl, düşüncelilik konusunda da en üst noktaya ulaşmış durumda. Kadınlara gelir sağlamaları ve çocukların eğitimine destek olmaları yetmezmiş gibi bir de çevre dostu ürünlerle yüzde kocaman bir gülümseme yaratıyor. Dünyada hala iyi insanlar var, üstelik tahmin etmediğimiz kadar çoklar, kıymetini bilelim.

Nahıl, güzel hediye kavramını değiştiriyor, artık hediyeler hem güzel hem de çok anlamlı

Dünya güzeli amaçlarını bir kenara bırakırsak Nahıl, kadınların ellerinden çıkan bakmaya doyulmayacak güzellikteki ürünleri için gidilmeye değer. Tasarım bardak altlıklarından işlemeli havlulara, bitki çayı setlerinden eşek sütlü sabunlara kadar şaşırtıcı birçok ürün sunan işletme, evleri şenlendirme konusunda oldukça iddialı.

Bu ürünleri hediye olarak aldığınızda sadece en güzel ve eşsiz hediyeyi bulmakla kalmamış, aynı zamanda hem üretici kadınlara hem Kadın ve Çocuk Merkezleri'ne hem de çevreye harika katkılar sağlamış olursunuz. Bizce bu fırsat kaçırmaya gelmez.

Nahıl, her zaman her yerde ulaşılabilecek kadar yakınımızda

instagram

instagram

Taksim, Şişhane ya da Mardin'e yolunuz düşerse uğrayabileceğiniz mağazaları ve internet sitesiyle her an elinizin altında olan Nahıl, iş gücüne en güzel eserleriyle katılan kadınların dokunuşlarıyla hayat buluyor.

Siz de ürünlerinizi değerlendirmek, ikinci el ürünlerinizi bağışlamak ya da birbirinden güzel ürünleri satın alarak destek olmak isterseniz Nahıl'ın misafirperver kapısından girmeniz yeterli.

Gidemeyecek kadar uzakta olanlar, Nahıl'ın bir parçası olmak isteyenler ya da Nahıl'ın efsane ürünlerini görmek için sabırsızlananlar şuradan siteyi ziyaret edebilirler.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?