Mısır Adası - Filmekimi

Filmekimi'ne Bileti Olanların Uğraması Gereken 8 Nefis Mekan

Favorilerime
Ekle

Tam bir sinema ve sanat aşığı olan Merve Evirgen, Yemek.com için yazdı.

Her sonbaharda sinefillerin takvimlerini boşaltmalarına neden olan Filmekimi için hala program yapamamış olanlara tavsiyelerimiz olacak.

Eğer ki "Filmekimi bitmeden bir havasını solumak lazım" ve "e sonrasında da güzel bir mekanda oturmak lazım" diyorsanız, sizi hemen aşağıdaki önerilerimize alalım.

Önce önerdiğimiz filmin konusu ve fragmanı, sonrasında da film ile beraber gidilmesi gereken mekan tavsiyesi. Buyrun.

Seni Seviyorum Rio


Yıldızlarla dolu bir oyuncu kadrosu ve on yönetmenin Rio’da aşık olmanın ve bazen de Rio’ya aşık olmanın hikayelerini anlattığı Seni Seviyorum Rio’yu izledikten sonra yapılacak iş pek tabii ki Brezilya’nın ve Rio’nun rakısı caipirinha içmek olacak!

Atlas Sineması’nda filminizi izledikten sonra ayaklarınız sizi Asmalımescit’e doğru götürdüyse, fresh bir caipirinha için doğru adres Parantez Bistro. Üstelik Filmekimi’nin olmazsa olmazı Lale Kart’ınız varsa, Parantez’de indiriminiz de var!

Parantez Bistro Adres: Asmalı Mescit Sofyalı Sk. No:20 Tünel-Beyoğlu / İstanbul
Parantez Bistro Telefon: (0212) 245 6735

Whiplash


Damien Chazelle’in Sundance’te ödül kazandıktan sonra Cannes’da da gösterilen son filmi Whiplash, acımasız bir caz ustasıyla genç davulcu öğrencisi arasındaki gerilimli ilişkiyi ele alıyor.

Kusursuz bir müzisyen olmak için elleri kanayana kadar egzersiz yapan Andrew’un hikayesini Beyoğlu Sineması’nda izledikten sonra bir caz kulübüne kendinizi atmak kaçınılmaz. Nardis Jazz Club’a uğrayıp bir viski kola içmeye ne dersiniz?

Nardis Jazz Club Adres: Bereketzade Mh., Galata Kulesi Sk No:8, Beyoğlu
Nardis Jazz Club Telefon: (0212) 244 6327

Mısır Adası


Özellikle başrolündeki İlyas Salman’ın performansıyla çok konuşulan ve Karlovy Vary’de büyük ödüle layık görülen, çok az diyalog içeren Mısır Adası, Salman’ın canlandırdığı yaşlı bir çiftçi ile genç torununu bir tarım sezonu boyunca izliyor.

Gürcistan ile Abhazya arasındaki doğal sınırın bir parçasını oluşturan küçük adada yaşayan dede ile onun sözünden çıkmayan torununun ektiği mısırları 1,5 saat izledikten sonra iyi bir Laz lokantasında güzel bir mısır ekmeği yememek olmaz. Atlas Sineması’na halihazırda çok yakın olan Hayvore’den daha iyi bir alternatif düşünemiyoruz.

Hayvore Adres: Beyoğlu, Turnacıbaşı Sk No:4, İstanbul
Hayvore Telefon: (0212) 245 7501

Pasolini


Abel Ferrara’nın, İtalyan sanat ve siyaset çevrelerinin en tanınmış ve aynı zamanda en tartışılan isimlerinden biri olan Pier Paolo Pasolini’nin öldürüldüğü karanlık olaya ışık tutmaya çalıştığı son filmi Pasolini, siyaset ve sinema tarihini bir arada ele alıyor.

Buram buram İtalya kokan filmden dışarı adım attığınızda pizza ve şarap diye sayıklıyor olmanız çok olası. Bunun için Miss Pizza, Şişhane’de sizi bekliyor; üstelik o da Lale Kart Buluşma Noktaları arasında yer alıyor.

Miss Pizza Adres: Kılıçali Paşa Mh., Havyar Sk No:7, Istanbul
Miss Pizza Telefon: (0212) 251 3278

Dingin Sular


Yönetmeni Naomi Kawase’nin başyapıtı olarak tanımladığı Dingin Sular, prömiyerini yaptığı Cannes’da Altın Palmiye için yarıştı.

Amami adlı tropik bir Japon adasında geçen filmi izlediğinizde damağınızın ucunda Japon mutfağını hissetmemeniz işten bile değil. Salondan çıkıp Taksim meydanına doğru ilerlerken, Divan İstanbul’da yer alan, Japon mutfağında gerçek bir usta olan Maromi’yi denemenizi öneriyoruz bunun için.

Maromi Adres: Divan İstanbul, Gümüşsuyu Mahallesi, Asker Ocağı Caddesi, No 1, Beyoğlu, İstanbul

http://www.youtube.com/watch?v=pr2tHk1XW28
Hem bir aşk öyküsü, hem komik bir hayatta kalma mücadelesi olan İlk Güreşte Aşk, bütün doğasıyla yanına patlamış mısır değil de bira patates talep ediyor.

Bira patates kavramını yeniden tanımlayan, bambaşka bir deneyime dönüştüren Bosphorus Brewing Company, bunun için ideal görünüyor.

Bosphorus Brewing Adres: Esentepe Mah., Emekli Subay Evleri, Yıldız Posta Cd, Gayrettepe, İstanbul

Özgürlük Dansı


Ken Loach’un son şaheseri Özgürlük Dansı, 1921’de iç savaşın eşiğindeyken toplu dansların, boks derslerinin, şiir toplantılarının yapıldığı bir “halk salonu” açan İrlandalı komünist ve aktivist Jimmy Gralton’un hikayesini anlatıyor.

İrlanda biralarının elden ele gezdiği bu filmi Rexx sinemasında izledikten sonra biraya susamış halde dışarı çıkacaksınız; öyleyse hemen aşağısında yer alan Ayı Bar’da çeşit çeşit İrlanda birasının tadına baksanıza?

Ayı Bar Adres: Caferağa Mahallesi No: 60, Moda, İstanbul
Ayı Bar Telefon: (0216) 418 44 76

Geronimo


Yüksek enerjili, dans, Flamenko, Türk müziği ve hip-hop’la dolu, çağdaş bir trajedi olan, Tony Gatlif’in son harikası Geronimo, gerek İspanyol rüzgarlarıyla, gerekse dolu dizgin aşk hikayesiyle salondan çıkar çıkmaz rakının yanına Tapas çağrışımı yapan filmin son durağı Tünel meydanına yer alan, İstanbul’un en iyi tapas barlarından belki de birincisi olan Que Tal olacaktır.

Que Tal’in de Lale Kart Buluşma Noktaları arasında yer aldığını, yani indirimlerin sizi beklediğini de hatırlatmadan geçmeyelim.

Que Tal Adres: Tünel İlk Belediye Caddesi No: 5/A Beyoğlu, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

2

şeyma16 Ekim 2014 15:18
Dostum yalnız bu İstanbul listesi.film ekibi kaç şehirde var? İzmir'de yaşayan bir İstanbul'lu olarak beni çok mutsuz ettiniz.Biliniz.
Yanıtla
Evren15 Ekim 2014 17:25
Nişantaşı'nda gidecekleri unutmayalım. Juno ve Hardal da tam festival havasına uygun yerler.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?