Dünyanın Farklı Ülkelerinde Sinema Salonlarında Yenen 11 İlginç Yiyecek

Favorilerime
Ekle

Hafta sonu geldiğine, e havalarda hala soğuk olduğuna göre sinema keyfine devam etmek için en ideal zamanlardayız.

Sinema deyince atıştırmadan duramayanların da ilk aklına düşen patlamış mısırın o misler gibi kokusu, enfes tadı oluyor tabii.

Ama öyle yerler var ki, patlamış mısır şöyle dursun sinema salonlarında ana yemek gücünde atıştırmalıklar yiyorlar, insanı şaşkına çeviriyorlar.

Hangi ülkelerde, insanlar sinema salonlarına ellerinde nelerle girebiliyor, buyurunuz birlikte inceleyelim.

Yunanistan: Souvlaki

nagipit.recipetineats

Bizdeki şiş kebaba benzerliğiyle dikkat çeken, geleneksel bir Yunan yemeği olan souvlakinin seveni çok. Öyle ki sinemada bile afiyetle yeniyor. Tabii sadece açık hava sinemalarında.

Finlandiya: Jelibon

brightside.me

Finlandiya'da sinema salonlarında patlamış mısırı bile geride bırakan atıştırmalık, tıpkı buradaki gibi rengarenk, çeşit çeşit jelibonlar.

Olur da bir gün Finlandiya'ya yolunuz düşer de sinemaya giderseniz renk renk dizilmiş jelibonlarla dolu stantlara bir uğramak isteyebilirsiniz.

Hollanda: Tuzlu şekerler

wikipedia

Meyan kökü kullanılarak hazırlanan bu tuzlu şekerler, sinema tutkunlarının film boyu ellerinden düşürmediklerinden. Ancak dikkat, ilk kez deneyecekseniz tadı sizi biraz üzebilir, bizden söylemesi.

Meksika: Tostilocos

brightside.me

Meksika'da en çok yenen atıştırmalıklardan olan tostilocos, sinema salonlarından stadyumlara birçok yerde afiyetle yeniyor. Bu sokak lezzeti, tortilla cipsinin üzerine acı sos, salatalık, Meksika turpu, lime, barbunya ve fıstık konulmasıyla oluşuyor.

Çin: Kurutulmuş tuzlu erik

brightside.me

Çin'de hemen her yerde bulabileceğiniz bir atıştırmalık olan kurutulmuş tuzlu erik, sinema salonlarının da vazgeçilmezi.

Güney Kore: Kavrulmuş kestane

cavinteo.blogspot

Sinema salonlarında yenmesi en mantıklı seçeneklerden olan kavrulmuş ve soyulmuş kestaneler, Güney Kore'de pek bir yaygınmış. Şu güzelim kış günlerinde "keşke bizde de yaygın olsaymış" diyen kaç kişiyiz?

Kolombiya: Kavrulmuş karınca

brightside.me

Evet, yanlış okumadınız, Kolombiya'da tıpkı patlamış mısır gibi sinema salonlarında kavrulmuş karınca yeniyor.

Hindistan: Samosa

youtube

Hindistan'da, namı tüm dünyaya yayılan Bollywood eserleri izlenirken en çok yenilen atıştırmalık samosa adlı geleneksel bir yiyecek. Bu yiyecek piramit şeklinde içi etten sebzeye çeşit çeşit iç harçlarla doldurulan ve yanında sosla yenen bir lezzet.

Tayvan: Tavuk popcorn

sheknows

"Tavuk popcorn" olarak anılan bu yiyecek Tayvan’da çok popüler. Genelde restoranlarda ya da sokak satıcılarında bulunsa da sinema salonlarından da eksik olmuyor. Lezzetiyse görüntüsünden bile belli oluyor.

Japonya: Kurutulmuş sardalya ve ançüez

brightside.me

Japonya'nın mutfak kültürünün olmazsa olmazı deniz ürünleri atıştırmalıklarda da kendini gösteriyor tabii. Mesela sinema salonlarında kurutulmuş sardalya ve ançüezden oluşan ve iriko olarak anılan bu atıştırmalıklar tercih ediliyor.

İsrail: Nohut köftesi

connoisseurusveg

Falafele çok benzer şekilde hazırlanan bu nohut köftesi, sinema salonlarında daha rahat yenebilmesi adına pita ekmeği içinde servis ediliyor.

Kaynak: brightside.meDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

zehra676726 Şubat 2017 5:16
tuzlu şeker
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?