Yaptığı Organik Ekmekleri Yürüyerek Dağıtan "Ev Beyi" Heykeltraş Baba

yemek.com
Duygu Arslan
Sevdiğim insanlara "annesinin balı" diye hitap ederim.
Duygu Arslan
253428 takipçi1759 içerik

Sıkça Yenen Konular

Zeynep Çetin
Temmuz 5
Zeynep Çetin
Haziran 28
Pepsi Badge
Pepsi Max
Temmuz 14
Zeynep Çetin
Temmuz 1

Bugün size kalbinizi ısıtacak, ilham verecek bir hikaye anlatacağız.

Hikayemizin kahramanı "ekmeğinin heykeltraşı" olan Murat Demirtaş. Asıl mesleği heykeltraşlık olsa da ailesini geçindirecek parayı kazanamayınca önce çocuklarının sağlıklı beslenebilmesi için kendi ekmeğini kendi yapmaya başlayan Murat Demirtaş sonra bunu "Fırınımdan Ekmekler" adı altında profesyonel bir iş haline dönüştürmüş.

İşte onun o çok samimi, çok bizden hikayesi.

Heykeltraş bir ev beyi

gaiadergi

İstanbul doğumlu olan Murat Demirtaş 11 yıllık evli ve iki çocuk babası. Güzel Sanatlar fakültesi, Heykel bölümünden mezun olan Demirtaş bir süre garsonluk ve heykeltraşlığı bir arada götürmüş. Çeşitli sergilere katılan Demirtaş maalesef buralarda çok fazla heykel satamamış ve bu şekilde ailesini geçindiremeyeceğini anlamış.

Devlet memuru olan eşiyle birlikte çocuklarını ebeveynlerden birinin büyütmesinde karar kılınca Murat Demirtaş kendi deyimiyle "ev babası" ve "ev beyi" olmaya karar vermiş. Böylece Demirtaş evde hem çocuklara bakmış hem de onların sağlıklı beslenmesi, katkısız, organik yiyecekler yemesi için mutfağında kendi ekmeğini kendi yapmaya başlamış.

Kendi evi haricinde 50 eve daha giriyor artık Demirtaş'ın ekmekleri

gaiadergi

Sonra bir gün arkadaşının "Sen bu ekmekleri yapıyorsun, yapmaya devam edersen ben her hafta 3 tane alırım" demesiyle Murat Bey'in yaptığı ekmekler kendi evlerinden ve mutfaklarından çıkıp başka evlere de girmeye başlamış. Şu anda Demirtaş'ın yaptığı ekmekler 50 eve daha giriyor.

Ekolojik dengeye zarar vermemek için ekmekleri yürüyerek dağıtıyor

gaiadergi

Şu anda Kadıköy'de bir kafenin tüm ekmeklerini Murat Demirtaş yapıyor. Hatta bu ekmekleri onların mutfağını ve malzemelerini kullanmak karşılığında bedelsiz olarak kafeye veriyor.

Bu mutfakta kendi müşterileri için yaptığı ekmekleri ise bizzat kendisi yürüyerek dağıtıyor. Ondan ekmek alanlar, bu katkısız, doğal ekmekler sayesinde hastalıklarından kurtulduklarını, ilaçlarını azalttıklarını söylüyorlar. Zira Murat Demirtaş "Dünyanın en temiz, en katkısız ekmeğini yapıyorum" diyor.

Ancak Demirtaş İstanbul dışından ekmek isteyenlere ekmek gönderemiyor. Her yere yürüyerek ekmekleri götürmeyi tercih ediyor. Sebebini ise ondan dinleyelim: "Çünkü böyle olursa ben daha fazla ekmek üretmek zorunda kalacağım. Belki adet fazla olursa, kargo firması sırf ekmek için fazladan bir araç almak zorunda kalacak ve bu da o araç yüzünden karbon salınımı artacak. Dolayısıyla ekolojik dengeye zarar vermiş olacağım."

Böyle de çevreye duyarlı, güzel kalpli bir insan Murat Demirtaş.

Murat Demirtaş'ın Anadolu Ajansı'na verdiği röportajı aşağıdan izleyebilirsiniz

Yolu açık olsun, iyi ki böyle güzel ve üretken insanlar var ;)

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?