https://therantingpanda.com/2012/10/27/food-review-nakhon-kitchen/comment-page-1/ | therantingpanda

Çiçeği Burnunda Anneler Buraya: Emziren Anneler Ne Yememeli?

Favorilerime
Ekle

Emzirme döneminde, hem bebeklerin gelişimi hem de annelerin sağlığı açısından dikkat edilmesi gereken unsurlar bulunuyor. Yenilmesi gereken yiyecekler kadar uzak durulması gereken besinler de göz önünde bulundurularak sağlıklı bir beslenme düzeninin kazanılması büyük önem arz ediyor.

Tüm uzmanların da önerdiği gibi anne sütü, bebeğin sağlığı ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli bir role sahip oluyor. Herkesçe bilindiği üzere anne sütü ile beslenen bebeklerde, enfeksiyon hastalıkları başta olmak üzere, alerji ve diğer hastalıklara da daha az rastlanıyor.

Bu nedenle, özellikle bebeğin zeka ve beyin gelişimi için emzirme döneminde tüketilen gıdaların ve uzak durulması gereken besinlerin takibinin yapılması gerekiyor. Emziren anneler ne yememeli sorusunun cevabı bu dönemde önem kazanıyor.

Kulaktan dolma bilgilerle hareket etmek olmaz: Emzirme döneminde hangi besinler tüketilmeli?

su-icmek-hastaliklardan-koruyor

Kulaktan dolma bilgiler doğrultusunda, bebek için sağlıklı olduğu ya da süt yapacağı düşünülen besinlerden mutlaka uzak durulmalıdır. Daha önce, ismi dahi duyulmamış ve içeriğinde neler olduğu bilinmeyen besin ya da bitkisel karışımlar, süt yapmak yerine hem anne hem de bebek sağlığını tehlikeye düşürecek etkiler oluşturabiliyor.

Bu nedenle en sağlıklı besin önerilerini almak için annelerin kesinlikle uzman hekim ya da beslenme uzmanları ile iletişime geçerek güvenilir listeler ile beslenmesi, emzirme döneminde büyük önem taşıyor. Bu hassas dönemde alanında uzman profesörler ve tıp doktorlarının da önerdiği gibi 6 öğün beslenmeli, günde yaklaşık 3-4 litre su içilmeli ve süt yapan rezene, yulaf ezmesi, hurma, fesleğen, yeşil bitkiler, arpa, turunçgiller ve karbonhidrat ağırlıklı besinler tüketmeye özen gösterilmelidir.

Hangi besinlere ağırlık vermek doğru olur dersiniz: Emziren anne nelere dikkat etmeli?

Florence Nightingale Hastanesi'nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Ece Günay Akkuş, emzirme dönemindeki annelere beslenme düzeni ile ilgili önemli bilgiler veriyor. Uzman hekim, kalsiyum yönünden zengin olan süt, yumurta ve peynir gibi besin gruplarının kesinlikle günlük beslenme listesinde yer alınmasını öneriyor.

Ayrıca bu konuda engin tecrübelere sahip olan Beslenme ve Diyet Uzmanı Çisem Gündüz de annelerin bu dönemde günlük fazladan 750 kalori almaları gerektiğini vurguluyor. Bu 750 kalorinin et, süt ve tahıl gibi besinlerden elde edilmesi gerektiğinin de unutulmaması gerekiyor.

Her şeyi yemek olmaz tabii ki: Emziren anne hangi yiyeceklerden uzak durmalı?

therantingpanda

therantingpanda

Şüphesiz ki pek çok annenin en büyük kaygıları arasında bebeğin doğumu ile başlayan emzirme sürecinde yeterince süte sahip olamamak yer alıyor. Bu dönemde annelerin, bebek gelişimi için son derece önemli bir yeri olan anne sütüne kolaylıkla sahip olması için sağlıklı ve dengeli beslenmesinde fayda görülüyor.

Uzman hekimlerin yenilmemesi gereken gıdalar listesinde yer alan besinlerin başında ise doymuş ve trans yağlar, asitli yiyecekler, baharatlı yemekler, abur cubur, kafeinli içecekler, fast food ve dondurulmuş gıdalar bulunuyor.

Ayrıca annelerin, bu dönemde alkol ve sigara tüketiminden de kesinlikle uzak durmaları gerekiyor.

Emzirme döneminde annelerin dikkat etmesi gereken bir diğer unsur ise tek tip beslenme düzeni oluyor. Sağlıklı olduğu bilinen ya da düşünülen gıdalardan fazlaca tüketmek de yine bebek ve anne sağlığını tehlikeye düşürebileceğinden tüm besinler dengeli miktarlarda tüketilmelidir.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?