https://thegalnextdoor.com/category/motherhood/ | thegalnextdoor

Paniğe Hiç Gerek Yok: Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Geçer?

Favorilerime
Ekle

Bebeklerde ağız kokusu, yaygın olarak görülen ve çoğu zaman normal karşılanan ve çok önemsenmeyen durumlar arasında yer alır.

Öte yandan bebeklerde görülen ağız kokusu birtakım hastalıkların habercisi olabileceği gibi, çok ciddi olmayan bazı gerekçelere bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Bu da bebeklerde diş temizliğinin aslında ne kadar önemli olduğunun bir göstergesi.

Eğer çocuğunuzun bu türden bir şikayeti varsa endişeye kapılmadan sebebini araştırmalı ve gerekli önlemleri almalısınız.

Önce nedenlerini bilmeli: Bebeklerde ağız kokusu neden olur?

İlk doğduğu andan itibaren bebeklerde rastlanan ağız kokusu çok farklı sebeplerden kaynaklanıyor olabilir. Bunların başında minik bedenlere sahip olan çocukların mide ve ağızlarının birbirine çok yakın olması gelir. Genellikle 6. aydan itibaren başlayan diş çıkarma evreleri de dönem dönem ağız kokusu yapar.

Bunun dışında yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de yeterli ağız bakımının yapılmadığı, ağız içi hijyeninin tam anlamıyla sağlanamadığı durumlarda ağız kokusu sorunu ortaya çıkar. Ağız içinde yemek artıklarının birikmesi ve zamanla bozulmaya uğraması kötü bir kokunun oluşmasına neden olur. Yine yetişkinlere benzer biçimde uzun süre aç kalmak ağızda kokuyla sonuçlanır. Özellikle sık kusan bebeklerde ağızda kusmuk kalması da bir diğer sebeptir.

Bebeklerde ağız kokusu, sıklıkla olmasa da böbrek, idrar yolları, gastrit, ülser ya da şekerle ilgili bazı hastalıkların habercisi olabilir. Geniz eti rahatsızlıkları çocuğunuzu ağızdan nefes almaya zorladığından koku oluşumuna sebep olan bir diğer neden olarak kabul edilir. Geniz akıntılarının da aynı sonucu doğurması mümkündür.

Çözümü ne olabilir: Bebeklerde ağız kokusu nasıl geçer?

Bebeğinizde ortaya çıkan ağız kokusunu gidermek için önce bu kokunun nerden kaynaklandığını teşhis etmeniz gerekir. Eğer sorunun, yukarıda saydığımız açlık, ağız temizliği eksikliği gibi basit gerekçelere bağlı olduğunu düşünmüyorsanız o zaman mutlaka bir uzman hekimden destek almalısınız.

Özellikle süreklilik arz eden, ne yaparsanız yapın geçmeyen ağız kokuları için hekime başvurun. Sorunun kaynağı tespit edildikten sonra gerekli tedavi yöntemini uygulayarak bu problemi ortadan kaldırabilirsiniz.

Ağız bakımı önemli: Bebeklerde ağız kokusu olmaması için alınabilecek önlemler

smallbites

smallbites

Bebeklerde ağız kokusunu gidermek için alabileceğiniz birtakım önlemler vardır. Bunların başında ağız bakımını ihmal etmemek gelir. Dişlerini fırçalayamıyorsanız bile günde en az bir ya da iki defa çocuğunuzun ağzını suyla çalkalamaya çalışın.

Ev yapımı yoğurt da bebeğin ağız kokusunu gidermek için etkili bir yöntem olarak bilinir. Ayrıca bebeğin yeterince su içtiğinden emin olun. Az su içmek kimi zaman ağız kokusuyla sonuçlanabilir.

Ağız kokusunu yok etmek için bebek ağız bakım ürünlerinden de faydalanabilirsiniz. Ancak bu türden ürünleri kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?