Karamelize Soğanlı, Portobello Izgara Burger Tarifi

Uçakla Seyahat Etmeden Önce Asla Yememeniz Gereken 9 Yiyecek

Favorilerime
Ekle

Bavullarınızı topladınız, uçak biletiniz çoktan hazır, o uzun uzun planladığınız yolculuğa çıkmaya hazırlıyorsunuz.

Ama bir yandan da karnınız zil çalıyor. Uçaktaki ikramları bekleyemeyecek kadar kendinizi aç hissediyorsunuz.

Orada durun! Öyle yiyecekler var ki çıktığınız o uçak seyahatini size zehir edebilir.

Keyifli ve rahat bir uçak yolculuğu için bunlardan uzak durmanızda fayda var.

İyi yolculuklar!

Mideler yanmasın: Kızartılmış yiyecekler

Patates kızartmasına hiçbir zaman hayır diyemiyoruz ama bu sefer mecburen onu geri çevirmek zorundayız. Zira patates kızartması gibi kızartılmış yiyecekler içindeki yağlar sebebiyle özellikle kabin basıncı içindeyken mide yanmasına sebep olur. Ayrıca sodyum açısından yoğun olmaları sebebiyle de vücudunuzdaki sıvıların çekilmesine, böylelikle de vücutta şişmelere yol açar.

Yanınızda oturanlara yazık: Kırmızı et

Uçağa binmeden önce iyice karnımı doyurayım diye hamburger üzerine hamburger yerseniz bu da size yolculukta sıkıntı olarak dönebilir. Çoğu kişinin kırmızı eti sindirmede sorun yaşadığını varsayarsak ve buna da yolculuğun verdiği rahatsızlık eklendiğinde vücudunuz eti sindirmeye çalışırken etrafa pek hoş olmayan kokular yayabilir.

Dehidrasyona dikkat: Kahve

Yüksek basınç zaten vücudunuzdaki suyun çekilmesine sebep oluyor. Kafeinin de aynı işlevi olduğunu düşünürsek önceden içtiğiniz kahvenin size uçakta baş ağrısı ve mide bulantısı olarak dönmesi oldukça olası.

Gaz kötü biri: Fasulye

sucuklu-kuru-fasulye

Fasulye ve türevlerinin gaz yaptığını artık herkes biliyor. Evinizin rahatlığında belki bu sizin için problem olmayabilir ama uzun süren uçak yolculuklarında önceden yediğiniz fasulye hem sizi hem de yakın koltuklarda oturanları oldukça rahatsız edecektir.

Ah o lifler: Elma

elma-dis-sagligi-one-cikan

Diğer seçeneklere bakıldığında elma en sağlıklı tercih gibi gözüküyor olabilir ama elmanın içindeki lifler sebebiyle sindirmesi zor bir yiyecek olduğunu da unutmamak lazım. Bu sebeple elma da gaza ve vücutta şişmelere yol açabilir.

Sağlıklı olmasına aldanmayın: Brokoli

brokoli-yeme-sebepleri-manset

Sağlıklı olmasına göre yine de yemekten kaçınmanız gereken diğer bir yiyecek brokoli. Hatta sırf o da değil, lahana ve karnabahar gibi sebzeleri de yememeniz de fayda var. Zira aynı fasulye gibi gaz yapıp size yolculuğunuzu zehir edebilirler.

Hostesler de sevmez: Gazlı içecekler

Sadece uçağa binmeden önce değil aynı zamanda uçuş sırasında da içilen gazlı içecekler mide yanması ve gaz yapması sebebiyle tercih edilmemesinde fayda olan içeceklerden. Aynı zamanda hostesler de onları servis etmekten pek hoşlanmıyor. Sebebi ise hemen şu içeriğimizde.

Mideniz için: Baharatlı yiyecekler

Normal şartlarda yediğinizde de eğer baharatlı yiyecekler midenizi rahatsız ediyorsa özellikle uzun uçuşlar öncesi kesinlikle onlardan uzak durun.

Şaşırttı: Sakız

articles.mercola

articles.mercola

Sakız çiğnerken aslında vücudunuzdan içeri hava girmesine izin veriyorsunuz ve bu da vücutta şişmelere ve gazlara neden olabiliyor. Ama illa ki nefesim ferahlasın diyorsanız sakız yerine naneli şeker tercih edebilirsiniz.

Kaynak: delish.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?