"Böyle Vitamin Olmaz Olsun" Dedirten Dünyanın En Pahalı 9 Meyvesi

Favorilerime
Ekle

Yemeye kısmet olmasa da 'Dünya'nın en pahalı' konsepine sahip yiyeceklerini araştırmasını çok seviyoruz. Daha önce de yapmışlığımız var: Dünya'nın en pahalı tatlıları ve Dünyan'nın en pahalı yiyecekleri.

Şimdi de sıra hepimizin hayatında büyük bir yere sahip olan meyvelerin Dünya üzerindeki en pahalı olanlarında.

Bu arada aranızda bu meyvelerin tadına daha önce bakan varsa, bizimle paylaşsın olur mu?

12 tanesi 50.000 dolarlık Northern Territory cinsi mango

Bu mangonun en temel özelliği Avustralya’nın en verimli topraklarında sınırlı sayıda yetişmesi gibi görünse de aslında değil.
Mangoyu bu kadar pahalı yapan birazdan göreceğiniz meyvelerden çok daha farklı bir özelliği. Bir sosyal sorumluluk projesi aslında, müzayedede açık arttırmayla satılan mangonun tüm geliri kanserli hastaların tedavisinde kullanılmış.

17.000 dolara satılan bu ananas

17.000 dolara satılan bu şirin ananasın sadece yetiştirilmesi için 1.200 dolar harcanıyor. Evet bir tanesinin maliyeti 1.200 dolar.
Dünyanın en pahalı ananası olan bu Cornwall cinsi ananas, sadece İngiltere'nin 'Heligan Lost' adını verdikleri bahçelerinde yetişiyor. Bu ananası yetiştirmek adına gerekli tropikal iklimi oluşturmak için çok özel teknoloji ve teknik kullanılıyor. Ve sadece yılda iki tane üretiliyor.

6 tanesini 79 dolara alabileceğiniz Dekopon cinsi narenciye

Eskiden sadece Japonya’da bulunan bu narenciye şu an bir de Kaliforniya’da satılıyor. Bir çeşit portakal ve mandalina türü diye anılan Dekopon’un en temel özelliği içinde hiçbir şekilde çekirdek olmaması ve tadının bal gibi tatlı olması.

Salkımına 6.400 dolar ödeyeceğiniz bu ruby roman üzümü

Ve karşınızda dünyanın en pahalı üzümü. O kadar özel ki Japonya Kanazawa'da bir müzayedede satılmış. Nedeni ise: her bir üzüm tanesi bir ping-pong topu büyüklüğünde olması ve salkımında 25 tane bulunması.

1.4 milyon dolarlık tasarım çilek Strawberries Arnaud

Tasarım çilek dedik çünkü çileğe 1.4 milyon dolar fiyat biçen üzerindeki zeytin büyüklüğünde özel tasarım pırlanta. 1.4 Milyon dolardan sonra yazacak pek de bir şey bulamadık

Tanesi 1.600 dolar olan bu ananas

Yalnızca İngilete’nin Cornwall şehrindeki özel bir bahçede üretilen bu ananasa bebek muamelesi yapılıyor. Toprağı, gübresi, tohumu hepsi özel bir ilgi ve alaka ile seçiliyor. En büyük özelliği de meyve hiçbir atık gübre ile temas etmiyor. Her defasında taze gübre kullanılıyor.

İki tanesi 225 dolar olan bu ödüllü Yubari King kavunu

Japonya’nın ödül almış lezzetlerinden birisidir kendisi. Gourmet.com tarafından en tatlı, en lezzetli kavun ödülüne layık görülmüştür. Sadece çok özel seralarda yetişen bu kavunun güneş yanığını önleme gibi de şifalı bir özelliği bulunuyor.

Tanesi için 21 doları gözden çıkaracağınız Sekai-ichi elması

Japonya’da yetişen bu elma dünyanın en tatlı elması olarak biliniyor. Tadı gerçek anlamda balı andıran bu elmanın 6 tanesine 126 dolar ödeyerek bir paket satın alabilirsiniz. Bu arada elma için çok ilginç bir benzetme yapılıyor, ki o da şöyle: “Bu elma muhtemelen bal, meleklerin içtiği su ve Donald Trump’ın gözyaşları ile sulandı."

Tanesi 121 dolar değerinde olan siyah kabuklu Densuke karpuzu

tokyotimes

tokyotimes

Tokyo başta olmak üzere Japonya'nın genelinde sadece lüks alışveriş marketlerinde satılan siyah kabuklu Densuke karpuzu tadı ve tabii ki fiyatı gereği çok özel bir karpuz. Sadece Japonya'nın kuzey adalarında yetişen karpuz her sene 100 tane hasat veriyor.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?