Yiyenin Beğenmek Zorunda Kaldığı Dünyanın En Pahalı 18 Yiyeceği

Favorilerime
Ekle

Şimdiye kadar pahalı gelen tüm hesapları unutun. Eğer bir gününüzü aşağıdaki 18 yiyeceği satın alarak ve yiyerek geçirirseniz ömrünüz boyunca ödeyemeceğiniz bir hesap ortaya çıkabilir.

Çünkü dünyanın en pahalı yiyecekleri listesine girmiş olan 18 adet yiyecek ile iştahınızı açmak, bazen hayatı sorgulatmak bazen de "Buna da bu kadar para verilmez ama!" dedirtmek için hazırlandık.

Ekstrası var: Le Burger Extravagant

New York sokaklarında gezerken eğer Serendipity 3 adlı restoranla karşılaşırsanız sakın içeri girmeyin! Çünkü yalnızca bir hamburgere 650 TL vermek zorunda kalabilirsiniz.

Dünyanın en pahalı burgeri olan Le Burger Extravagant’ı satın alabilmek için 48 saat önceden haber vermeniz gerekiyor, ayrıca yılın yalnızca belirli bir döneminde mevcut. İçinde dünyanın en pahalı eti Wagyu, bir o kadar pahalı James Montgomery çedar peyniri ve kış trüfü ile listemizde yerini alıyor.

Cüzdan dondurur: Frrrozen Haute Chocolate

Serendipity 3’ün hızını alamayıp daha da pahalısını yapabiliriz dediği çikolata dudak uçuklatan fiyatta. 56.000 TL olan The Frrrozen Haute Chocolate, 14’ü dünyanın en pahalı çikolatası olmak üzere 28 farklı çikolatadan oluşuyor ve süslemesinde 5 gr 24 ayar yenilebilir altın kullanılıyor. Tabii ki bu altına 1 karatlık elmas eşlik ediyor.

Tatlının en güzel tarafı elmaslarla süslenmiş altın kaşık ile servis edilmesi ve bu kaşığı eve götürebilmeniz. Kısa günün karı deyip götürüyoruz.

Korsanların işi zor: Samundari Khazana

Samundari Khazana yani deniz ürünleri hazinesi olarak bilinen, her bir porsiyonu yaklaşık 7.000 TL olan yemek; havyar, deniz salyangozu, bir bütün ıstakoz ve yenilebilir altından oluşuyor.

Damak tadınıza nasıl gelir bilmiyoruz ancak cüzdanınıza iyi gelmeyeceği çok kesin.

Borç batağı: Zillion Dollar Lobster Frittata

Yine Amerika, yine New York’ta. Le Parker Meridien Hotel’in Norma restoranında yer alan ve adından da anlaşılacağı gibi zilyon para gerektiren, işin aslında omlet olan bir yiyecek.

280 gram havyar, 45 gram ıstakoz, yumurta ve patates hiç bu kadar pahalı olmamıştı. Yaklaşık fiyatı ise 2.500 TL.

Masum kalır: Şef Frank Tujague'nin Bagel'i

Bir hamur ne kadar pahalı olabilir ki diye soranlara adeta cevap gibi yiyecek. Trüf krema peyniri ve altınlar ile süslenen simitvari yiyecek bagel, Şef Frank Tujague’nin elinden çıkıyor.

Diğer yemeklerden en büyük farkı ise sağlanan gelirin bir bölümünün Les Amis d’Escoffier Scholarship adındaki mutfak okulu öğrencilerine burs olarak yönlendirilmesi. Fiyatı 2.500 TL.

İtalya'nın borcunu öder: Margo’s Pizzeria

Guinness Rekorlar Kitabı’na girerek adından söz ettiren bir yemek de Margo’s Pizzeria'nın özel pizzası. Beyaz trüf, 24 ayar altın yaprakları ve bufalo peynirinden oluşan pizza 5.400 TL’ye satılıyor.

Pizzalarının sevilerek yenildiğini söyleyen Margo’s Pizzeria sahibi Claude Camilleri, paranın hakkını verdiklerini belirtiyor.

Amerikan polisleri düşünceli: California Capitol City Dawg

Her şeyin pahalısı olur da hot dog’un pahalısı olmaz mı? Olur tabii ki. Maitake mantarı, Wagyu eti, siyah trüf hayvar ve Japon mayonezi ile hazırlanan hot dog’un seveni de çok.

380 TL’lik bir fiyata sahip olan hot dog yine de diğer yemeklerin yanında ucuz kalıyor.

Yerinde ve cebinde duramaz: Buddha Jumps Over the Wall

Buddha duvardan atlıyor, parasını siz ödüyorsunuz. Buddha Duvardan Atlıyor adıyla servis edilen çorbanın içinde köpekbalığı yüzgeci, deniz hıyarı, ginseng, bıldırcın yumurtası ve daha nicesini bulunuyor.

Karman çorman görünen Buddha’nın fantezi çorbası, 380 TL’den satışa sunuluyor. Günümüzde bir mercimek çorbasını 5 TL’ye yiyebilenler için acı ama gerçek bir yemek.

Bu mantar başka mantar: Matsutake

Her bir kilosu altın değerinde olan Matsutake mantarı, dünyanın en pahalı mantarı olarak biliniyor. Kilosu 4.500 TL’den satışa sunulan mantar; Japonya, Çin, Kanada, Finlandiya ve Amerika’da yetişiyor.

Japon mutfağında büyük bir yeri olan mantardan bir kilo almaya kalkışsanız ailenin 1 aylık mutfak giderini tek seferde vermiş oluyorsunuz. E afiyet olsun. :/

Masajı beline doğru yapılır: Wagyu

Le Burger Extravagant ve The California Capitol City Dawg’da da kullanılan, içine girdiği her yemeği pahalılaştıran ve cüzdan yakan bir et Wagyu Steak. Dünyanın en pahalı eti olarak da bilinen Wagyu’nun en önemli özelliği masaj yapılarak keyiflendirilen sığırlardan elde edilmesi.

New York’ta 6.500 TL’ye bir porsiyonluk Wagyu eti alabiliyorsunuz. Sudan ucuz bu eti tatmak için bir Amerika tatili şart.

Bir Adana değil: Densuke

11 kilogramlık adedi yaklaşık 14.000 TL’ye satılan Densuka karpuzu, Japonya'da yetişiyor. Normal karpuzlardan daha koyu bir dış yüzeye sahip olan karpuzun içinin oldukça iyi olduğu söyleniyor.

Yalnızca Hokkaido bölgesinde yetişen karpuzun bu listede yer almasının nedeni ile 2011 yılının ilk hasat döneminde bir iş adamının 14.000 TL’lik bir fiyatla karpuzu satın alması. Ancak sevinmeye vakit kalmıyor ve karpuzun ilk hasat sonrası satış fiyatının aslında 400 TL olduğunu öğreniyoruz.

Peynir ve rakılık: Yubari

Densuke karpuzlarından alışık olduğumuz ilk hasat satın alması ve kazıklanması *öhöm* yüksek miktarda para verilmesi Yubari kavunlarında da gerçekleşiyor. Her yıl ilk hasat farklı ancak büyük rakamlar ile satılıyor.

Şimdiye kadar 55.000 TL’den daha yüksek bir fiyata satılmış olan Yubari kavunlarının da varlığı söz konusu. İlk hasat değil de biraz bekleseler market fiyatı 100 – 200 TL arası olacak halbuki.

Havyar teknolojisinde bir numara: Almas

İran’da üretilen ve altın kaplarda servis edilen Almas, dünyanın en pahalı hayvarı olarak Guinness Rekorlar Kitabı’nda yerini almış. Yalnızca Londra Caviar House & Prunier’da satılan Almas, 24 ayar altın kutularda talipleri ile buluşuyor.

Fiyatı ise 60.000 TL civarında. Ufak bütçeli kişileri de düşünen Caviar House, 3.000 TL’lik havyarlar da satıyor.

Yapmaya "civet" ister: Kopi Luwak

Morgan Freeman ve Jack Nicholson’ın oynadığı The Bucket List’te bahsi geçen ve pek çokları tarafından üretimi nedeni ile hoş karşılanmayan Kopi Luwak, dünyanın en pahalı ve üretimi en az olan kahvesi.

Asian Palm Civet adlı hayvanın yediği ve dışkıladığı kahve çekirdeklerinden üretilen Kopi Luwak’ın satış fiyatı kilogram başına 250 TL ile 1300 TL arasında değişiyor.

Akıllarda soru işareti bırakan Kopi Luwak için size kolaylıklar diliyoruz.

Eminönü'yle yarışır: Pule

Sırp mutfağından çıkan ve dünyanın en pahalı yiyecekleri listesine giren Pule peynirinin kilogramı yaklaşık 3.000 TL’ye satılıyor.

Pule’nin bu kadar pahalı olmasının en önemli nedeni dünya genelinde bu peyniri üretmek için gerekli olan dişi eşek sayısının yalnızca 100 olması.

Batan geminin malı: 1907 Heidsieck

1998 yılında bir gemi enkazından çıkarılan ve dünyanın en pahalı şampanyası olarak bilinen 1907 Heidsieck, Rus Çarı II. Nikolas için hazırlanmış. Gerçek anlamda batan geminin malı olan şampanya, I. Dünya Savaşı sırasında sular altında kalan bir gemiden çıkarılmış.

Batan gemiden çıkan ancak değeri nedeniyle hiç ucuz olmayan şampanyanın fiyatı 600.000 TL’den daha yüksek.

Göz bebeğimiz: Safran

saffron-safran

Ülkemizde de yetişen ve fiyatı ateş pahası olan bir yiyecek: Safran. Ancak safranın pahalı olmasının nedeni 450 gram safran elde edebilmek için 50.000 ile 75.000 adet arasında çiçeğin toplanması. Bu kadar az üretim gerçekleştirilebilen ürünün kilogram satış fiyatı da 2.000 TL ile 24.000 TL arasında değişerek dünyanın en pahalı yiyecekleri arasında yerini alıyor.

Romantik roman: Duke and Duchess of Windsor’s 1937 Wedding Cake

goodfoodireland

goodfoodireland

Windsor Dük ve Düşesi’nin 1937 yılında gerçekleştirdiği evlilik töreninde servis edilen pastadan kalan bir parça 1998 yılında 65.000 TL’ye satıldı.

Geçmişten günümüze kalması ile dikkatleri üzerine çeken pastayı satın alan çift, pastanın büyük bir romantizmi temsil ettiğini söylemişler. Satılan pasta diliminden elde edilen gelir ise hayır kurumlarına bağışlanmış.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

2

MY6 Ekim 2015 8:54
Ya bunlarda akıl yok ya da biz çok kültürden uzak kalmışız. Bu nasıl yemek kültürü ya... Altın tozu yaprağı bu ne kardeşim. Altın çıkarmak için yenir mi? :) Sadece şunu bilir ve söylerim. Bizim Türk ve Osmanlı mutfağı gibisi yok. Bizim leziz damak zevkimizle birleşen yemekleri bunlara asla değişmem. Altınıda takı olarak eşime kızıma anneme alırım. Akıl yok bunlarda inanın akıl yok.
Yanıtla
Nuri HakanTataroğlu10 Ağustos 2015 12:18
bu yemeklerden yemedim.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?