Fiyatı Neredeyse Boğaz'da Bir Eve Denk Olan Dünyanın En Pahalı 10 Dondurması

Favorilerime
Ekle

Yemeseniz dakikalar içinde eriyip gidecek bir yiyeceğe, evet dondurmadan söz ediyoruz, en fazla ne kadar para verirdiniz?

Şöyle sıcaktan dilinizin damağınıza yapıştığı, serinlemek ve tatlı krizinizi bastırmak için yiyebileceğiniz bir dondurmaya mesela, en ama en dondurma yemek istediğiniz zamanda ne kadar bir paha biçerdiniz?

Birazdan yine zenginin malı bizim çenemizi yoracak, şöyle bir "Yok artık canım" dedirtecek, belki de uzun uzun hayatı sorgulatacak...

Neyse ki hepsi sadece gösteriş meraklıları tarafından hazırlanmıyor ya da tüketilmiyor. Aralarında kazancının yardım kuruluşlarına bağışlandığı dondurmalar da var.

Yüreğinize şöyle azıcık da olsa su serptiğimize göre "Vay arkadaş" dedirten, yemek için muhtemelen evi-arabayı satılığa çıkartmak gereken dünyanın en pahalı ve en sıra dışı dondurmalarına geçelim.

Küçük bir not: Sıralamamız 10. sıradan 1. sıraya doğru ilerliyor, yani en pahalı dondurma listemizin sonunda sizi bekliyor. Başka bir deyişle "Aslında bu gördükleriniz hiçbir şey, siz bir de sonunu görün"

10. Trüf Mantarlı Dondurma: 95 dolar

Dünyanın en değerli mantarlarından sayılan beyaz trüf mantarıyla hazırlanan bu dondurma, Şef Masa Takayama tarafından yapılıyor. Las Vegas’ta bulunan ARIA Resort & Casino adlı mekanda müşterileriyle buluşan dondurmanın tek alametifarikası da beyaz trüf mantarıyla hazırlanması değil, aynı zamanda servisinde altın yaprakların kullanılması. Bu denli değerli malzemelerle bir araya gelen ve uçuk fiyatıyla şaşırtan dondurmayı hazırlayan şef ise bu dondurmanın sadelik ve saflığı temsil ettiğini söylüyor.

Sadelik ve saflık deyince bizim aklımıza şu dondurma tarifinin geliyor olması da ayrı bir ironi tabii, o kısma hiç girmiyoruz.

9. Capannari Dondurma: 190 dolar

Sadece Chicago'da karşılaşabileceğiniz Capannari Dondurma, bir aile şirketinin üretimi. Hazırladıkları her bir dondurma kasesi özel, tek ve diğerlerinden farklı. Bu dondurmanın 190 dolar olmasının nedeni de bu aslında. Özellikle siyah frambuazlı ve İrlanda kahveli dondurmalarının oldukça meşhur olduğunu da söylemeden geçmeyelim tabii.

8. Siyah Elmas: 817 dolar

Dubai'de hizmet veren Scoopi Café'nin en özel ürünlerinden olan ve Siyah Elmas (The Black Diamond) olarak anılan bu dondurma, adının aksine beyaz renkte aslında. Adının siyah olmasının nedeniyse yapımında siyah trüf mantarının kullanılmış olması.

Bu mantarın yanı sıra dondurmanın içinde bolca safran da bulunuyor ve servis edilirken dondurmanın üzerine Madagaskar vanilyası ve 23 ayar altın yapraklar ekleniyor. Tüm bunlar yetmezmiş gibi Siyah Elmas, Versace tarafından özel olarak tasarlanmış bir kasede sunuluyor.

Kafenin sahibi, Siyah Elmas'ı yapmaya ilk karar verdiklerinde doğru kombinasyonu yakalamak için 5 hafta boyunca uğraştıklarını da ekliyor. Ne diyelim, ellerinize sağlık, yiyebilene afiyetler olsun.

7. Mauboussin Mega Sundae: 1.000 dolar

New York'ta yer alan Bagatelle Restaurant'ta görücüye çıkan bu özel dondurma; vanilya, krema, çikolata gibi tanıdık lezzetlerin yanında Fransız makaronlarına, özel bir sorbeye, votkayla hazırlanan bir sosa ve tabii ki altın yapraklarına da ev sahipliği yapıyor. Kocaman bir martini bardağı içinde sunulan dondurmayla aynı bardak içinde gelen brownie'ler de 24 ayar altın kullanılarak hazırlanıyor.

Bitti sanıyorsanız büyük yanılıyorsunuz, çünkü bu dondurmaya 1.000 dolar verince yanında hediye olarak bir de 590 dolar değerinde bir yüzük geliyor. Mauboussin adlı ünlü bir Fransız şirkete ait bu yüzük, dondurmayla birlikte siyah bir kutu eşliğinde sofraya çıkıyor, beyaz altın, siyah çelik ve elmasla yapıldığı için o da tek başına ilgi odağı oluyor.

"Dondurma yedikten sonra şöyle değerli bir yüzük takmadan olur mu canım?" derseniz sizi New York'taki bu restorana doğru uğrayabiliriz.

6. The Victoria: 1.000 dolar

Tıpkı Mauboussin Mega Sundae gibi 1.000 dolar değerinde olan The Victoria adlı bu dondurmayı Chicago'da bulmak mümkün. Sofraya tam bir "premses" gibi çıkan dondurmanın içinde konyak, vanilya ve çikolata bulunuyor. Servis edilirken ona 24 ayar altın tozu ve altın yapraklar da eşlik ediyor. Kristal bir kasede sofraya çıkarken yalnız kalmayı da tercih etmeyen The Victoria, yanında bir şişe şampanya ile birlikte ikram ediliyor.

5. Golden Opulence Sundae: 1.000 dolar

Adı "altın zenginlik" gibi bir anlama gelen bu sundae, New York'ta yer alan Serendipity 3'e ait. Dondurma, vanilya ve çikolataya ek olarak 23 ayar altın yapraklarla hazırlanıyor. İçinde ayrıca tatlı havyar, trüf mantarı ve badem ezmesi gibi değerli tatlar da bulunuyor.

4. Three Twins Dondurma: 3.333 dolar

Her keseye uygun dondurmalar üreten bir şirkete ait olan bu dondurma, içinde yer alan ve dünyada çok az bulunan tatlı şarap şurupları kullanılarak hazırlanıyor. Dondurmanın servisinde de 1850'lerden kalan antika kaşıklar kullanılıyor.

3. Dondurulmuş Çikolata Haute: 25.000 dolar

Yine New York’ta yer alan Serendipity 3'e ait olan bu pahalı dondurma, mekanın Guinness Rekorlar Kitabı'na girmek için çokça uğraştığının kanıtı gibi. Trüf mantar, süt, krema ve dünyada çok az bulunan özel kakao çeşitleri kullanılarak hazırlanan dondurmayı hazırlayan şefler, dondurmaların her birine 23 ayarlık beş gram altın da ekliyor.

Son olarak bu pek özel dondurmanın yanında 18 ayarlık bir altının hediye edildiğini, dondurmanın altın bir kasede ikram edildiğini, onu yemek için kullanılan kaşığın da elmas işlemeli bir altın olduğunu söylemeden geçmeyelim.

2. Absurdity Sundae: 60.000 dolar

3.333 dolarlık Three Twins Dondurma ile aynı şirketten çıkan bu dondurma, şüphesiz ki dünyanın en pahalı dondurmalarından biri. Ancak hemen gerilmeyin, çünkü bu dondurmadan elde edilen gelirler Afrika'da hizmet veren yardım kuruluşlarına gidiyor. Anlayacağınız bu dondurmaya verilen para, kısa süreli bir eğlence için değil faydalı bir iş için harcanmış oluyor.

Ve 1. sıradaki isim 1.4 milyon dolar değeriyle Çilek Arnaud!

hellotravel

hellotravel

Dünyanın en pahalı dondurması olarak kabul gören bu dondurma, Louisiana'da bulunuyor. Yapımında vanilya, çilek, şarap, krema, baharat ve nane gibi lezzetler kullanılan dondurmayı özel kılan niteliklerinden biri de servis sırasında tüm ışıltısıyla ona eşlik eden elmas bir yüzükle sahneye çıkması.

Kaynak: therichest


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?