İddialar Çok Acayip: Dünyanın En İyi Şefi Neden İntihar Etti?

yemek.com
Duygu Arslan
Sevdiğim insanlara "annesinin balı" diye hitap ederim.
Duygu Arslan
253471 takipçi1772 içerik

Sıkça Yenen Konular

Zeynep Çetin
Ekim 17, 2017
Zeynep Çetin
Ekim 18, 2016
Öznur Doğan
Mayıs 5, 2015
Öznur Doğan
Aralık 2, 2014

Ondan "Dünyanın en iyi şefi" olarak bahsediliyordu. Hali hazırda 3 Michelin yıldızına sahip olan restoranı ödül üzerine ödül alıyor, sürekli "yılın en iyisi" seçiliyordu.

Ama tarihler 31 Ocak 2016'yı gösterdiğinde Benoit Violier'den hiç kimsenin beklemediği kötü bir haber geldi.

Violier, karısı ve 12 yaşındaki oğluyla birlikte yaşadığı evde kendini av tüfeğiyle vurarak intihar etmişti. Hem de arkasında hiçbir not bırakmadan...

Gastronomi dünyası o zamandan beri kendine şunu soruyor: Dünyanın en iyi şefi neden intihar etti?

"Dünyanın en iyi şefi" Benoit Violier kimdir?

1971 yılında Fransa'da doğan Benoit Violier önce Paris'te Joel Robuchon, Benoit Guichard gibi ünlü aşçılardan eğitim alıyor ve ardından 1996 yılında Philippe Rochat ile çalışmak için ülkesinden ayrılıp İsviçre'ye yerleşiyor.

Philippe Rochat ise ondan önce Fredy Girardet'nin sahibi olduğu ve 3 Michelin yıldızına sahip olan Restaurant de L'Hotel de Ville'nin İsviçreli aşçısı ve sahibi. 7 bin 500 nüfuslu küçük bir kasaba olan Crissier'de yer alan bu restoran asıl altın dönemini ise Benoit Violier zamanında yaşamaya başlıyor.

Philippe Rochat'nın 2012 yılında emekliye ayrılmasıyla restoranı devralan Rochat, 2014'te İsviçre vatandaşlığı alarak Fransa defterini kapatıyor ve adeta hayatını bu restorana adıyor.

Ustası Philippe Rochat'dan gururla devraldığı l’Hotel de Ville'i bir adım daha ileri götürmek, onu dünyanın en iyi restoranı yapmak isteyen genç şefin işi çok da kolay değil. Hali hazırda 3 Michelin yıldızı olan bir restoran daha ne kadar farklılaşabilir, eleştirmenlerin daha ne kadar fazla dikkatini çekebilirdi?

Dahası İsviçrelilerin bile yerini zar zor bildiği minicik bir kasabada yer alan bir restoran nasıl olacaktı da tüm dünyaya hükmedecek, nasıl herkesin arzu nesnesi olmayı başaracaktı?

Dünyanın en iyi 1000 restoranı listesinde ilk sırayla ödüllendirildikten bir ay sonra kendini öldürdü

Zordu, belki de imkansızdı ama Violier başardı. Önce işe restoranın mutfağından başladı. "Avrupa'nın en güzel mutfağını istiyorum" hayaliyle girdiği yolda ünlü mutfak tasarımcısı Hugo Servant ile çalıştı ve 1.5 milyon dolar gibi bir servet ödeyerek zamanının en konforlu, en teknolojik, en doğa dostu restoran mutfağını inşa ettirdi. 350 metrekarelik bir alan, 24 çalışma istasyonu, 14 aşçının aynı anda sorunsuz bir şekilde çalışabileceği tezgahlara, kusursuz bir havalandırma sistemine sahip bir mutfağı vardı artık.

Önce mutfağıyla ses getirdi L'Hotel de Ville. Nefis bir PR yaptı. Artık herkes gidip orayı görmek istiyordu. Bir de bunun üzerine sadece nefis ve özel yemekler yapmakla kalmayan, bunu sunumuyla, sempatik tavırlarıyla da destekleyen şef Benoit Violier'i merak ediyordu herkes.

Zira Violier'in yemekleri geleneksel soslar, az oranda mevsimsel malzeme ve farklı aromaların kusursuz bir dengesini yansıtıyor ve sadeliği, kusursuzluğu ve yaratıcılığıyla farkını açıkça gösteriyordu. Bu yüzden kişi başı 260 pound'a çıkan deneme sunumları bile kapış kapış gidiyordu.

"Ne pişiriyor bu adam?" diye merak ettiren bu sadece 50 kişilik restoran böylelikle bir anda gastronomi dünyasında ismini yeniden üst sıralara taşımaya başlamıştı.

Gault et Millau tarafından 2013’te İsviçre’nin en iyi şefi seçilen Benoit Violier en büyük başarısını ise Fransa Dışişleri Bakanlığı'nın dünyanın en iyi 1000 restoranı listesi olarak yayınladığı La Liste'de birinci olarak kazandı. Artık resmi olarak L'Hotel de Ville dünyanın en iyi restoranı, Benoit Violier ise dünyanın en şefiydi artık.

Aralık ayında bu ünvanları kazanan ve kameralara gülümseyen Benoit Violier bundan bir ay sonra ise kendini öldürmeyi seçti.

Herkes şaşkındı.

Suçlu profesyonel mutfakların baskıcı ortamı mı? Sonsuza kadar en iyi olamama korkusu mu?

Peki herkesin sürekli gülümseyen, neşeli, mutlu biri olarak tanıdığı, başarılarıyla parmak ısırtan bu şef neden intihar etmişti?

Mesela ünlü gastronomi yazarı Franck Pinay-Rabaroust şöyle diyordu ünlü şefin ardından: "Ölümünden birkaç hafta önce buluştuk. Formundaydı, kariyerinin zirvesinde olduğunun farkındaydı. Mutlu gözüküyordu. Onun için en önemli olan şey müşterilerin memnuniyetiydi, diğer hiçbir şey umrunda değildi."

Ölümünün ardından intihar sebebi çok tartışıldı, çok yazıldı, çizildi ama tüm oklar aslında hep aynı yönü gösteriyordu.

Profesyonel mutfakların baskıcı ortamı... En iyi olmanın getirdiği "Hep en iyisi ben kalmalıyım" baskısı, küresel bir rekabetin ortasında kalıp en fazla da kendinle rakip olman gerektiğinin farkına varma anı, başarısızlık korkusu ve bunun getirdiği derin bir depresyon, çaresizlik, nefes alamama hali. Ve tüm bu baskılarla baş edemeyip vazgeçiş....

"Benim hayatım bu işte. Yemek yapıp yatarım, yemek yaparak uyanırım"

Benoit Voiler'in şu sözleri aslında onun nasıl bir işkolik olduğunu ve kendini nasıl baskı altında hissettiğini açıklıyor. Şöyle diyor bir röportajda Voiler: "Benim hayatım bu işte. Yemek yapıp yatarım, yemek yaparak uyanırım."

Kendini küçük bir dünyaya hapseden Voiler'in mükemmeliyetçiliği ve profesyonel mutfakların acımasızlığı onu intiharın eşiğine getirdiği iddia edilirken onu bu yola iten başka faktörlerden de bahsediliyor. Dünyada en çok sevdiği iki insan olan babası ve ustası Rochat'nın ardı ardına ölümü ve hemen ardından basında çıkan "dolandırıldı" haberleri. Restoranın malzeme aldığı bir toptancı tarafından kazıklandığı ve altından kalkamayacağı kadar büyük bir zarara uğradığı iddiaları o zamanlar gazetelerde sıkça yazılmıştı ancak restoran tarafından şiddetle buna karşı çıkılmıştı. Ama Voiler'in ani ölümünde bu maddi sıkıntıların (dolandırıcılık sonucu 1.37 milyon pound kaybettiği söyleniyordu) ve olası iflasın da bir etkisi olabileceğine yorumlandı.

Diğer yandan eşi Brigitte Voiler ise maddi sorunlarının olduğunun yüzde yüz yalan olduğunu vurgularken kocasının ölümü seçmesinin ardında mantıklı bir sebep göremediğini ısrarla söylemeye devam etti.

Ölümü hala bir sır perdesi...

dailymail

dailymail

Dolayısıyla çoğu kişiye göre Voiler'in ölümünün sebebi "en iyi olmanın getirdiği psikolojik baskı"ydı. Bu sebeple 2003 yılında intihar eden Michelin yıldızlı şef Bernard Loiseau ile karşılaştırıldı. Zira Bernard Loiseau "Eğer tek bir yıldızı kaybedersem kendimi öldürürüm" sözleriyle intiharının sinyallerini önceden vermişti. Restoranının kalitesi sorgulanmaya başladığı ilk anda ise kendini öldürdü.

Uzun sözü kısası "dünyanın en iyi şefi" Benoit Voiler 44 yaşında sırlarıyla birlikte aramızdan ayrıldı. Ama geride yemek sektörünün kendini sorgulamasını ve şapkasını önüne alıp düşünmesini gerektiren birçok ders de bıraktı.

Kaynak: 1, 2, 3

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?