Tezgahtaki Lezzete Bakmadan Yurt Dışından Dönemeyenlere Dünyaca Ünlü 8 Pazar

Favorilerime
Ekle

Siz de bir turist olarak bir şehri ziyaret ettiğinizde, midenizin götürdüğü yere gidenlerdenseniz, dünya gözüyle gittiğiniz yerin pazarlarını da görmek isteyeceksinizdir.

Bazı pazarlar var ki, semt pazarı olmaktan çıkmış ve bütün dünyada namı konuşuluyor. Sanki her hafta o pazardan alışveriş yapıyormuşçasına takılabilmeniz için alışveriş listenizi bile hazırladık.

La Boquera, Barselona: Gaudi alınma ama...

Tapas kültürü nedeniyle mutfaklarına daha bir yakın hissettiğimiz İspanya, yemek çeşitliliği konusunda aklınızı karıştırabilecek kadar iddialı. Katalan yemek kültürünün özellikle dolaşa dolaşa yemek yemeye oldukça uygun tatlardan oluşması da yemek pazarlarının turistik duraklarda kendine yer edinmesini sağlamış durumda. Bu yüzdendir ki, Barselona’nın kalbinde bulunan La Boquera, Gaudi’ye ayıp olmasın ama en az onun eserlerini görmek kadar önemli bir “yapılacaklar” maddesi. Rengarenk tezgahları, yemek show’ları ve sürpriz lezzetleriyle Boquera dünyanın en iyi yemek pazarlarından biri çünkü sadece tat duyusuna değil, birçok farklı duyuya da hitap eden bir yer burası.

Şarküteriden mi başlarsınız, deniz ürünlerinden mi, yoksa meyve tezgahlarından mı bilemiyorum ama utanmayın her şeyin tadına bakın. Euro’larınızın dibini gördüyseniz, sevecen İspanyol pazarcılar sayesinde bir öğününüzü garantileyebilirsiniz.

Alınacaklar listesi: Safran, kurutulmuş meyve, zeytin ve iberico.

La Boquera adres ve telefon: Rambla, 91 08001 Barcelona / 93 318 25 84

Açık olduğu gün ve saatler: Pazartesi-Cumartesi / 08:00- 20:30

Borough Market, Londra: Durdurun dünyayı inecek var!

borough-market-londra

Neye biniyor olursanız olun, eğer London Bridge yakınlarındaki Borough Market’in önünden geçiyorsanız, "İnecek var!" diye bağırın ve derhal inin. Borough Market’in büyülü dünyasına adım attığınızda, bir süreliğine zaman kavramınız kalmayacağının garantisini şu an veriyorum.

İngiltere, hiçbir zaman en iyi mutfağa sahip ülke olmasa da çok uluslu yapısı, ünlü şefleri ve TV programlarıyla yeme-içme sahnesinin her daim canlı olduğu bir ülke. Ve ilginçtir ki birçok İngiliz, Londra’da bulunan sıradan bir gurme restoranının Paris’teki Michelin yıldızlı bir restorandan iyi olduğunu düşünüyor.

Yemek konusunda hayli özgüvenli olan İngilizler, bu işi iyi biliyor. Lokal üretimi doğru bir şekilde yöneten İngiltere, bunu ticarete dökmekte de oldukça başarılı. Borough Market da bunun en güzel örneklerinden biri. Her daim kalabalık ve uzun yemek kuyruklarıyla bir festivali andıran bu pazar, daha önce hiçbir yerde yemediğiniz birçok yiyecekle karşılaşmanızı sağlayacak.

En güzel tavsiyemiz, her şeyin tadına bakabilmek için her tezgahtan kendinizi doyurmadan uzaklaşmanız.

Alışveriş listesi: Mantar çeşitleri, peynir, istiridye, kanguru etinden yapılmış köfte.

Borough Market adres ve telefon: 8 Southwark Street, London, SE1 / +44 20 7407 1002

Açık olduğu gün ve saatler: Çarşamba- Perşembe: 10:00-17:00, Cuma: 10:00-18:00, Cumartesi: 08:00-17:00

Sydney Fish Market, Sydney: Yeryüzündeki balık cenneti

sydney-fish-market

Sydney Fish Market için deniz ürünleriyle çevrili bir cennet desek herhalde yalan olmaz. Taze deniz ürünlerine düşkün olan Assuie’ler için Sydney Fish Market sadece bir alışveriş durağı değil aynı zamanda yemek programı yapabildikleri bir yer olma özelliği de taşıyor. Deniz canlıları hakkında yepyeni bilgiler ve lezzetlerle dolup taşarak ayrılabileceğiniz Sydney Fish Market’da, gözünüze kestirdiğiniz deniz mahsulünü ızgara veya tavada hazırlatarak ayaküstü yiyebiliyorsunuz. Aynı zamanda kendi içinde Fish Market Cafe ve Christie's Seafood Excellence isimli iki yeri olan pazar, her sabah erkenden açılıyor ve haftanın 7 günü hizmet veriyor.

Sydney Seafood School’a ev sahipliği yapan Sydney Fish Market, tur rehberleriyle de gezilebiliyor. Sadece lokaller tarafından değil Sydney’e turistik amaçlı gelen kişiler tarafından da çokça ziyaret edilen bu harika pazar, sizi denize ve lezzete doyurmaya niyetleniyor.

Alışveriş listesi: İstiridye, somon sashimi, kalamar, ıstakoz.

Sydney Fish Market adres ve telefon: Bank St, Pyrmont 2009

Açık olduğu gün ve saatler: Her gün 07:00-16:00

Kapalı Çarşı, İstanbul: Aganigi, naganigi!

kapali-carsi-istanbul

Tabii ki dünya Kapalı Çarşı’yı konuşurken ev sahibiyiz diye kendisini atlayacak halimiz yok. Birçok kişi için artık çekiciliğini kaybetse ve fiyatları pahalı gelse de, bir turist gözüyle Kapalı Çarşı’dan etkilenmemek neredeyse imkansız.

Sizi kültürel bir yolculuğa çıkaran Kapalı Çarşı, sadece bir yemek pazarı değil ancak baharatçıları ve lokumcularıyla mutlaka ziyaret edilmesi gereken dükkanlara sahip.

500 yıllık tarihiyle neredeyse her aradığınızı bulabileceğiniz bu yer, günlük yiyecek alışverişi değil turistik yiyecek alışverişi yapmak isteyenler için daha ideal. Kumaş, mücevher ve antika eşyalar gibi birçok seçenek olan pazarda geleneksel "Aganigi Naganigi" marşı eşliğinde alışveriş yapabilirsiniz.

Alışveriş listesi: Lokum, safran, fındık, çay, gülsuyu.

Kapalı Çarşı adres ve telefon: Beyazıt Mh. Fatih / +90 212 519 12 48

Açık olduğu gün ve saatler: Pazartesi-Cumartesi, 08:30-19:00

The Union Square Greenmarket, New York: En taze, en mutlu

The-Union-Square-Greenmarket-New York

New York’un koskoca şehir hengamesinde, yüksek bina görmekten sıkılıp kendinizi atacak bir pazar alanı arıyorsanız, The Union Square Greenmarket doğru adres olacaktır.

Kentteki en taze meyve ve sebze satılan neredeyse tek yer olma iddiasıyla kendisini kabul ettirmiş bu pazarın içerisinde 46 satış noktası bulunuyor. Şehrin bir ucundan gelmeye değer seçenekler bulunan The Union Square Greenmarket, ağırlıklı olarak bölgedeki çiftçilerin tezgahlarından oluşuyor.

Ekmek ve peynir çeşitleri, sebzeler, meyveler... Hepsi New York’un dinamizmiyle birleşince, ne varsa silip süpürmek istiyor insan.

Alışveriş listesi: Et ve sebze ürünleri.

The Union Square Greenmarket adres ve telefon:  E 17th St & Union Square W, New York / +0 212 788 74 76

Açık olduğu gün ve saatler: Pazartesi, Çarşamba, Perşembe, Cuma Cumartesi 08:00-18:00

Mercato Centrale (Central Market), Floransa: Göz doyuran pazar

mercato-centrale-floransa

İtalya ve yemek bir araya gelince haliyle beklenti de yüksek oluyor. İtalyanların mutfağı ne kadar tatmin ediciyse, pazarları da bir o kadar renkli ve doyurucu. Floransa zaten başlı başına harika bir İtalyan şehri.

Adından da anlaşılacağı gibi merkezde bulunan Central Market’in ilk katında balıkçılar, kasaplar ve bir şeyler atıştırabileceğiniz yerler bulunuyor. Son katında sebze ve meyve tezgahlarının yer aldığı pazarın şarküteri ürünleri bir harika.

Yemek alışverişi dışında, kafe ve restoranlarında da vakit geçirebileceğiniz Central Market’da rengarenk makarnalar, hemen hemen her yerde gözünüze çarpacaktır.

İtalya’ya gittim ama pazara gitmedim dememek için Mercato Centrale’yi bir görün.

Alışveriş listesi: Balzamik, taze makarna, kurutulmuş domates, fesleğen, zeytinyağı.

Central Market adres ve telefon: Piazza del Mercato Centrale, 50123 / +39 055 239 9798

Açık olduğu gün ve saatler: Her gün 10:00-00:00

Marché Bastille, Paris: Alışveriş çakralarınız açılsın

smallfolktravel

smallfolktravel

Fransız mutfağının gastronomik cazibesi, sadece Michelin yıldızlı gurme restoranlarıyla sınırlı değil. Haftada iki kez kurulan Marché Bastille lokal peynirleri, tavukları ve balıklarıyla çok zengin ve çok büyük bir pazar.

Rengarenk meyvelerle sarılı pozitif atmosferi ve nispeten uygun fiyatları, bu pazara olan talebi de arttırmış vaziyette. Sürekli burnunuza gelen güzel kokularla çılgına dönebileceğiniz pazara giderken kahvaltı etmeyin ve kendinize nutelllalı krep ziyafeti çekin. Ekmeklerinin kokusunu içinize çeke çeke yürürken, sadece evinden ekmek almaya çıkmış kişileri görürseniz şaşırmayın.

Kibar ve yardımsever Fransız pazarcılarının, sizi tezgahlarına davet ederken arkadan gelen sokak sanatçılarının çaldığı huzurlu müzik, alışveriş çakralarınızı açacak, bırakın kendinizi.

Alışveriş listesi: Ekmek, peynir, kaz ciğeri, tereyağı.

Marché Bastille adres ve telefon: Richard Lenoir 75011 / 01 43 24 74 39

Açık olduğu saatler: Perşembe ve Pazar 07:00-14:30

Tsukiji Fish Market, Tokyo: Balığınıza duacıyız

tsukuji-fish-market

Tsukiji, dünya gözüyle görülmesi gereken pazarlardan biri. Tokyo şehir turlarında her daim kendisine yer bulan Tsukiji’de aklınıza gelen ve varlığını bile bilmediğiniz her çeşit deniz ürünü satılıyor.

Girişinde bir tapınak bulunan pazarın kapısında balıkçılar her sabah güzel satış yapabilmek için dua ediyorlar. Dünyanın en büyük balık pazarı olarak bilinen pazar, Sumida nehri civarında kuruluyor.

Her gün neredeyse 2500 ton kadar ton balığı satılan pazara, sabaha karşı 03:00’de taze mallar geliyor ve saat 05:20’de balıklar açık arttırmayla satılmaya başlıyor. Dışarıdan ziyaretçilere 09:00’da kapılarını açan Tsukiji’de açık arttırmaya katılabilmek için dükkan sahibi olmanız ve haftalar öncesinden bilet bulmanız gerekiyor.

Size tavsiyemiz burayı sadece bir Pazar olarak görmeyin bu arası aynı zamanda bir deniz canlıları müzesi olabilecek kadar çok çeşit ve bilgiyle dolu bir deniz vahası.

Alışveriş listesi: Ton balığı, yengeç, havyar, somon.

Tsukiji Fish Market adres ve telefon: 5 Chome-2-1 Tsukiji, Chuo, Tokyo 104-0045 / +81 33542 1111

Açık olduğu saatler: Pazar günleri hariç her gün 09:00-14:00Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?