Beslenme Uzmanlarının Size Asla İtiraf Etmeyeceği 12 Sır

Favorilerime
Ekle

Fazla kilolarınızdan kurtulmak, zayıflamak ve fit görünmek istiyor ancak tek başınıza yaptığınız diyetler işe yaramıyor ya da devam ettiremiyor musunuz?

Bunun bir çözümü diyet ve beslenme uzmanına gidip kendi vücut ve metabolizma ihtiyaçlarınıza göre kişiselleştirilmiş bir beslenme programına girmek olabilir. Ancak birazdan sıralayacaklarımızı beslenme uzmanları bile size itiraf etmeyebilir.

Diyet yapan ya da yapmayı planlayanlara duyurulur.

Diyetinizden besinleri çıkaracağınıza aslında eklemeniz gerek

kashi

Diyette olan çoğu kişi daha çok azaltacakları yemeklere yoğunlaşıyorlar. Ancak sağlıklı beslenmek hiç yememek demek değil. Aslında odaklanmanız gereken normalde beslenme düzeninizde olmayan besinleri, yani fiber açısından zengin olan meyveleri, sağlıklı sebzeleri ve tam tahılları diyetinize eklemek olmalı.

Biraz kilo almanızda aslında hiçbir sakınca yok

Kilo vermeye karar verenlerin çoğunda gerçekçi olmayan bir kiloya ulaşma hedefleri yattığını görüyoruz. Ancak kilonuzun artmasının yaşla da alakası var. Kadınların çoğu 20'li yaşlarının başında da 30'larında da aynı kiloda olmayı bekliyor. Ama aslında o normal düzende aldığınız kilolar kemik gücünün artması ve daha uzun bir yaşam için gerekli. O yüzden birkaç kilo aldınız diye sıkı diyetlere girmek yetersiz beslenmenize yol açıp metabolizmanıza zarar verebilir.

Sürekli kendinize hayır demeniz gerekecek ve bu inanın hiç kolay olmayacak


Diyetinize sadık kalmanın en önemli noktası sağlam bir iradeye sahip olmak. Kendinize yememeniz gerektiğini söyleyecek, buna kendinizi ikna edecek olan sizsiniz, diyetisyeniniz değil. Biliyoruz ki özellikle dışarıda yemek yediğimizde doymuş olsak bile o tabağı bitirmek için çaba sarf ediyoruz. Neden? Çünkü para verdik ve hepsini yemek bizim en doğal hakkımız. Ama diyetteyseniz böyle zihin oyunlarınıza düşmemeniz ve kendinizi sürekli frenlemeniz gerekecek.

Her şey kalori demek değil

gunluk-kalori-ihtiyaci-nasil-hesaplanir-2021
Kalori hesabı yapıp yiyeceklerin besin değerini hiç düşünmeden diyet yapan kişiler çok fazla. Aslında mesela fiber, protein ve sağlıklı yağlar açısından zengin yiyecekleri yediğinizde aslında çok daha fazla kalori tüketiyorsunuz. Ama gün sonunda bunlar daha sağlıklı beslenmenize ve daha az yemenize neden oluyor. Yani tüm kaloriler birbirine eşit değil.

Karbonhidratlar sizin düşmanınız değil

Çoğu kişi kilo vermek için karbonhidratları tamamen hayatından çıkarması gerektiğine inanıyor. Ancak aslında günlük kalori ihtiyacımızın yarısını karbonhidratlardan almamızda bir sakınca yok. Yani eğer kilo vermek istiyor ve spor da yapıyorsanız kaslarınız ve beyin sağlığınız için karbonhidrat tüketmelisiniz.

Gece tatlı krizlerinizi önlemek için sabah protein tüketin

sahanda-yumurta-shutter
Akşam geç saatlerde gelen tatlı krizleri hepimizin kabusu. Ancak sabah erken saatlerde aldığınız protein miktarını artırırsanız günün ilerleyen saatlerindeki tatlı krizlerinizi azaltabilirsiniz. Yani sabah kahvaltısında peynir, yumurta yemek hem kan şekerinizi dengelemeye hem de gün içindeki konsantrasyonu artırmaya yardımcı.

Bir besinin sağlıklı olması onu sonsuz tüketmenizi gerektirmez

İnsanlar diyetteyken sağlıklı olan her şeyi istedikleri kadar yiyip kilo almayacaklarını sanıyor. Ancak sağlıklı ve besin değeri yüksek olsalar da porsiyonlarınızı abartmamanız lazım. Sonra neden o kadar diyet yaptım da zayıflayamadım olmasın.

Basküldeki sayı size her şeyin cevabını vermez

fasulyetursusu

Zayıflama çabalarınızın nasıl gittiğini anlamak için günde 3 öğün tartıldığınızı biliyoruz. Ancak baskülün gösterdiği sayı size sağlık durumunuz, kemik ve kas yoğunluğunuz hakkında hiçbir bilgi vermez. Dolayısıyla orada gördüğünüz kilo aslında diyetinizin gidişatı hakkında her şeyi söylemiyor.

Yiyecekleri tamamen hayatınızdan çıkaracağınıza sağlıklı alternatifleriyle değiştirin

southfloridareporter

Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besin değerlerinden vazgeçmek size uzun vadede zarar verebilir. Onları tamamen hayatınızdan çıkarmak yerine daha sağlıklı alternatifleriyle değiştirebilirsiniz. Mesela margarin kullanma gibi bir alışkanlığınız varsa bundan sonra tereyağı kullanmaya dikkat edebilirsiniz gibi.

Açlık hissetmeniz aç olduğunuz anlamına gelmez

aclik-turleri-akil-acligi-2
Bu nasıl bir cümle demeden önce dinleyin, hak vereceksiniz. Her zamanki beslenme düzeninizden farklı bir diyet programına girdiğinizde en başlarda açlık hissetmeniz ve yemek krizlerine girmeniz çok doğal. Ama bu yetersiz besleniyorsunuz demek değil. Bu aslında bedeninizin doğru beslenmeye alışma evresi. Kan şekeriniz düzene girdiği takdirde o ani acıkma hisleriniz ve yemek krizleriniz de son bulacak.

Yemek yerken elektronik cihazlarınızı yanınıza almayın

rehber-yemek-fotografi-ceken-telefon
Modern dünyanın bir getirisi bu maalesef. Aslında size kilo aldıran o elinizden düşürmediğiniz telefonunuz olabilir. Zira çoğu insan yemek yerken telefonlarıyla ilgilendiğinden ne kadar yediğinin farkına varmıyor. Bu yüzden telefon, tablet gibi elektronik cihazlarınızı yemek masasına getirmemenizde fayda var.

Evde daha fazla mutfağa girin, kendi yemeğinizi kendiniz yapın

papodehomem

Mutfakta çok fazla zaman geçirmeyen biri olsanız dahi eğer diyetinizi sağlıklı bir şekilde devam ettirmek istiyorsanız kendi yemeğinizi kendiniz pişirin ve bunu yaparken de keyif alın. Böylelikle dışarıda yemek yerken müdahale edemediğiniz şeyleri kendinize göre ayarlayabilir ve kendi menünüzü kendiniz oluşturabilirsiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

zeynepiya2 Aralık 2016 02:08
sabah protein kesinlikle çok iyi oluyor. baya götürüyor
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?