dibek-kahvesi-nasil-yapilir-one-cikan

Bir Kez Tadına Bakanın Müptela Olduğu Bir Lezzet: Dibek Kahvesi

Favorilerime
Ekle

Klasik Türk kahvesi tutkunlarını, "Ben kahve içmeden ayılamıyorum" diyenleri, ismini duyduğu her kahvenin en azından bir kez tadına bakması gerektiğini düşünenleri, kısacası tüm kahve meraklılarını böyle alalım.

Bugün konumuz dibek kahvesi.

Dibek kahvesi nedir, onu klasik Türk kahvesinden ayıran noktalar nelerdir keşfediyor ve son olarak tabii ki dibek kahvesi nasıl yapılır hep birlikte öğreniyoruz.

Bir kez tadına bakanın favori kahvesi haline gelen, yumuşak içimiyle sert kahve sevmeyenlerin de yüzünü güldüren dibek kahvesi karşınızda!

Kahve meraklılarına: Dibek kahvesi nedir?

dibek-kahvesi-nasil-yapilir-1

Dibek kahvesi, aslında farklı bir kahve çeşidi değil. Yalnızca kahve çekirdeklerinin farklı bir şekilde öğütülmesi nedeniyle farklı bir isimle anılıyor. Dibek kahvesi için kullanılacak kavrulmuş kahve çekirdekleri, tahtadan ya da taştan yapılan büyük havanlarda dövülüyor. Kahve, ismini de "dibek" olarak anılan bu büyük havanlardan alıyor.

Çok eski zamanlarda bu şekilde hazırlanan dibek kahvesi, kahve değirmenlerinin ortaya çıkması ve kullanımının yaygınlaşmasının ardından eskisi gibi hazırlanmamaya başlandı tabii tahmin edebileceğiniz gibi. Bu nedenle şimdilerde orijinal bir dibek kahvesi bulmanız pek kolay değil. Ama hala ülkemizde, özellikle Güneydoğu Anadolu ve Ege Bölgesi'nde, Diyarbakır ve İzmir'de orijinalini ve orijinaline en yakın hallerini bulmak mümkün. Aynı şekilde evde yapmak isteyenler de güvenilir aktarlardan ya da kahve satışı bulunan online alışveriş sitelerinden dibek kahvesine ulaşabilir.

Unutmadan, eski zamanlarda genel olarak sadece kahve çekirdeklerinin öğütülüp Türk kahvesine benzer şekilde pişirilmesiyle hazırlanan dibek kahvesinin içine zamanla farklı aromaların girmesi de oldukça yaygın bir işlem haline geldi. Yani, şu sıralarda aldığınız herhangi bir dibek kahvesinin içinde klasik Türk kahvesi, menengiç, salep, kakao, zahter, Hindistan cevizi yağı ya da keçiboynuzu gibi farklı lezzetlerin aromaları da bulunuyor. Bu malzemelerden de aldığı destekle damakta klasik Türk kahvesinden çok daha yumuşak içimli, çok daha farklı bir lezzet bırakıyor.

Bol bol içmek için sebep çok: Dibek kahvesinin faydaları nelerdir?

kahve-cekirdegi-nasil-kavrulur

Ne olduğunu kısaca öğrendiğimize göre şimdi de geçelim dibek kahvesinin faydalarına.

 • Dibek kahvesi, sindirim sisteminin sağlıkla çalışmasını destekliyor, hazmı kolaylaştırıyor.
 • İçine eklenen diğer birçok bitkisel malzeme sayesinde klasik kahveden çok daha uzun süre tok tutabiliyor, bu özelliğiyle zayıflama konusunda da önemli yardımları bulunuyor.
 • Yine içeriğindeki maddeler sayesinde sinir sistemine destek oluyor, stresle baş etmek isteyenlerin günde 1 fincan içmesi öneriliyor.
 • Düzenli olarak tüketildiğinde rahatsızlık veren ağız kokusuna da kesin bir çözüm olduğu söyleniyor.
 • Son olarak tıpkı klasik Türk kahvesinin telveleriyle yapabileceğiniz gibi dibek kahvesinin telveleriyle de cildinize peeling yapabilir, cildinizi ölü deri ve kalıntılardan temizleyebilirsiniz.
 • Aslında pek de farklı değil: Dibek kahvesi nasıl yapılır?

  dibek-kahvesi-nasil-yapilir-one-cikan

  Gelelim en önemli kısa, dibek kahvesinin nasıl yapıldığına. Aslından burada Türk kahvesinden farklı pek de bir aşama yok desek yeri.

  Dibek kahvesi için gerekli malzemeler:

 • Dibek kahvesi
 • Su
 • Cezve
 • Kişi sayısı kadar fincan
 • Dibek kahvesi yapılışı:

  Cezveye kişi başı 1 tatlı kaşığı kadar dibek kahvesi koyun. Ardından üzerine kişi başı bir fincan su ilave edip güzelce karıştırın. (Bu aşamada dileyenler toplam 1 çay kaşığı kadar Türk kahvesi ya da şeker de ilave edebilir.)

  Ardından cezveyi ocağa alın ve hiç karıştırmadan pişirmeye başlayın. Kahve köpürmeye başlayınca taşmadan, hemen ocaktan alın ve fincanlara köpüklü kısmı pay edin. Ardından dilerseniz kahveyi yeniden ocağa alıp biraz daha yükselmesini sağlayın. Son olarak cezvede kalan kahveyi de fincanlara pay edin. İşte bu kadar.

  Dibek kahvesi, içine eklenen malzemeler nedeniyle kendinden aromalı bir kahve olsa da dilerseniz yanına kuş lokumu, minik kurabiyeler ya da hurma gibi ikramlar koyarak da servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?