bir-ay-boyunca-yemek-yemeyen-genc-kadin-3-one-cikan

Şaşırmamak Elde Değil: Bir Ay Boyunca Yemek Yemeyen Genç Kadın

Favorilerime
Ekle

Yemek yemek birçoğumuz için büyük bir zevk, doğruya doğru. Ama aşırıya kaçınca, işin ucunda bir de hastalık söz konusu olunca yemek yemenin bile tadı kaçabiliyor.

Birazdan tanışacağınız genç kadın da tam olarak bunların farkına varmış ve hayatına çeki düzen vermek, daha sağlıklı yaşamak için doktorunun da önerisiyle sıra dışı bir diyete başlamış.

Yemeklerden tamamen uzak durduğu ve sadece sıvı tüketerek geçirdiği koskoca bir ayını da paylaşmaktan geri durmamış.

O zaman biz de daha fazla uzatmadan sözü yemek yeme takıntıları ve hastalığından kurtulmak için 1 ay boyunca yemek yemeden yaşayan Tess Koman'a bırakalım, onun bu bol sıvılı bir ayına konuk olalım.

Tess Koman, yemek yemeyi "yaşam biçimi" olarak tanımlayan genç bir kadındı ama hayatını değiştirecek bir karar aldı

"Yemek yemek benim yaşam biçimim" diyen bir kadın o. Üstelik bunu sadece yemek yerken çok zevk aldığı için söylemiyor, yemek yeme eyleminin kendisini daha sosyal ve mutlu bir insan haline getirdiğinden söz ediyor. O da günümüzde birçok insanın yaptığı gibi yediklerini Instagram hesabı üzerinden paylaşmadan duramıyor, arkadaşlarıyla iş çıkışı bir yerlere gidip tıka basa yemek yemekten büyük keyif alıyor mesela.

Ama kendisi bu tutkusu nedeniyle büyük acılar da çekiyormuş. Üstelik kilo almak, mide ağrıları gibi sorunlardan söz etmiyoruz. Tess'in "crohn hastalığı" olarak anılan, pek bilinmese de bağırsaklarda iltihaplanmalarla kendini gösteren ciddi bir hastalığı varmış. Bu hastalık her yıl en az bir kez nüksediyor ve ciddi ağrılar çekmesine neden oluyormuş. Aynı şekilde Tess, sürekli devam eden bir kabızlık sorunuyla da uğraşmak zorunda kalıyormuş. Yemek yemek de bu sorunların daha ağrılı bir süreç olarak geçmesine neden oluyormuş.

1998 yılından bu yana boğuştuğu bu hastalığın etkilerini en aza indirebilmek adına Tess, doktorunun da onayıyla o çok sevdiği "yemek yeme" eyleminden uzunca bir süre uzak durmaya karar vermiş ve sıkı bir sıvı diyetine başlamış. Peki Tess bu süreçte neler mi yaşamış? Buyurunuz, hemen anlatalım.

24 yaşında hayatını değiştirmeye karar veren genç kadın, yemeksiz diyetinin ilk günlerinde biraz zorlanıyor

Katı yiyeceklerin tümünden ve alkolden uzak duracağı, bunun yerine bol bol sıvı tüketeceği diyetine başlayan genç kadın, ne yazık ki ilk gününde yeterli kararlılığı gösteremiyor ve katı gıdalar yemeye devam ediyor. Tess'i gören ailesi "Eğer aklın varsa bu sıvı diyetine en azından bir şans verirsin." deyince genç kadın hayatında ilk kez bir diyeti gerçekten yapmaya karar veriyor.

Doktorunun önerisiyle vanilyalı ve 250 kalorilik bir sıvıdan günde 5 kez içmeye başlayan Tess, özellikle kahvaltıda çok zorlandığını söylüyor. Sabah kahvaltısında katı bir şeyler yemeye alışık olan midesinin sürekli sıvı tüketmekten pek de hoşlanmadığından söz eden genç kadın, öğlen bu işin daha da zor olacağını fark ettiğini de ekliyor. Doktorunun önerdiği sıvıya ek olarak gün içinde kahve ve bitki çaylarından da destek alıyor tabii, söylemeden geçmek olmaz.

Bir dergide editör olan ve işi gereği yemeklerle fazla haşır neşir olması gereken genç kadın için özellikle iş yerinde geçirdiği zaman oldukça zorlu geçiyor ancak hem kendine hem de ailesine verdiği sözü yerine getirmek için olabildiğince direnmeye karar veriyor.

Tess, ailesi dışında kimseye, iş arkadaşlarına bile sıvı diyeti yaptığından söz etmemeye karar veriyor

Böyle bir diyeti yapabilmek için yemek yeme tutkusunu bir kenara bırakması gerektiğinin farkında olan genç kadın, özellikle iş arkadaşlarına böyle bir diyet yaptığını söylememeye karar veriyor ve başlarda yaşadığı bu süreci şöyle anlatıyor:

"Ailem dışında kimseye söylememenin daha kolay olacağını düşündüm. Birisi sorunca başka bir şeyler diyordum. Yemeğe çağırılınca 'Ben yanımda getirdim.' diyordum mesela. Aslında bu sıvılarla hiç aç kalmadım ya da acı çekmedim. Ama sinirim çok bozuldu, kimseye iyi davranamadım.

Abur cubur yemeyi, patates kızartması ve ballı hardallı her şeyi çok özledim. Birisi bana kek gönderdiğinde sinirden kendimi yedim. Dünya tarihinde belki ilk defa birisi bedava cupcake'i yemedi. Ardından aileme ve erkek arkadaşıma yakınmaya gidiyordum. Sürekli ağladım."

Aldığı bu karardan sosyal hayatının çok etkilendiğini fark ediyor

Tess için deneyin en zorlu kısımlarından biri de sosyal hayatının etkilenmesi oluyor. Genel olarak arkadaşlarıyla yemek yeme üzerine buluşma planları yaptığını söyleyen genç kadın, bu durumun rafa kalkmasının ardından planlarını peşi sıra iptal etmek zorunda kaldığından söz ediyor ve şöyle diyor:

"Başlarken yemek yemeyi özleyeceğimi biliyordum. Fark etmediğim şey, bu yeme ve içme olayının sosyal hayatımla ne kadar iç içe olduğuydu. Planlarımın yüzde 95’ini iptal etmek zorunda kaldım çünkü herkes yemekli buluşmalara çağırıyordu."

Ancak 3. haftanın ardından Tess, bu beslenme düzenine alışmaya başlıyor

Genç kadın başladığı bu sıra dışı deneyin ilk haftalarında zorlanmış olsa da 3. hafta itibariyle kendini çok daha iyi hissetmeye başlıyor. Özellikle sosyal hayatının daha az etkilenmesi için elinden geleni yapmaya karar veriyor ve başarısını şöyle anlatıyor:

"Birkaç hafta sonra arkadaşlarımı "yemek yeme" olayından ayrı görmeye başladım. Buluşmalarımız bol bol yürüme ve konuşma içeren buluşmalara dönüştü."

Hatta Tess dördüncü haftasına gireceği hafta sonu nişanlısıyla bir arkadaşının düğününe de katılıyor ve başlarda ne kadar çok yemek istese de sonunda iradesine hakim olup yememeyi başarıyor. Kara kara düşünmek ve üzülmek yerine mutlu bir hafta sonu geçirmeye karar veren genç kadın, aldığı kararın arkasından gidip yemek yemeden de mutlu olabileceğini kendine kanıtlıyor.

Düğünde nasıl göründüğünü umursamadan dans ettiğini, şehri ve havayı daha önce hiç olmadığı kadar çok hissettiğini de ekliyor ve şöyle diyor: "Mutluluğum bağırsağımdaki acıdan daha büyüktü. Eve döndüğümde kendimle gurur duydum."

Deneyinin sonlarına yaklaşan genç kadın, bu bir ayda öğrendiklerini ve aldığı sonuçları da paylaşmayı ihmal etmiyor

instagram

instagram

Katı gıda tüketmeden bir ay geçirmeyi başaran Tess, başlarda her ne kadar zorlanmış olursa olsun aldığı sonuçlardan oldukça memnun. Bu bir ayda toplam 6 kilodan fazla veren genç kadın, en çok sağlığına olan olumlu etkilerinden, bağırsaklarının artık daha sağlıklı çalışıyor oluşundan, ishal olmuş olsa bile bunun doktor kontrolünde gerçekleşen bir durum olmasından memnun olduğunu söylüyor ve yaşadıklarından çıkardığı diğer sonuçları da şöyle paylaşıyor:

"Bu diyete başladığımdan beri 6 kilodan fazla verdim. Hala yorgunum, hala açım ve bazen üzgünüm, ama kim değil? Bazen korkuyorum, bazen dışarı çıkmam gerektiğinde ne yapacağımı bilemiyorum ama kim bunları yaşamıyor ki? Artık biliyorum ki arkadaşlarımla gülmek ya da nişanlımla buluşmak için yemekli bir etkinlik ayarlamak zorunda değilim. Kendiniz için mutlu anlar yaratmayı seçtiğinizde, aslında ortada mutlu olmanıza engel olabilecek hiçbir neden kalmıyor."

Önemli bir not: Tess, hem hastalığından hem de yemek yeme takıntısından kurtulmak için böyle bir deneye girişmiş ve başarılı sonuçlar elde etmiş olsa da siz, asla ama asla doktorunuza ya da beslenme uzmanınıza danışmadan böyle bir diyet yapmayın, sağlığınızı tehlikeye atmayın. Unutmayın ki her bünye her diyete aynı tepkiyi göstermez. Fayda sağlamak isterken kendinize farkında bile olmadan çok fazla zarar verebilirsiniz, aman diyelim.

Kaynak: cosmopolitan


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?