Az Işık Alan Evlerde Bile Kolayca Yetiştirebileceğiniz 8 Bakımı Kolay Bitki

12 Ocak 2018
Favorilerime
Ekle

Bir evde ne kadar çok canlı varsa o ev o kadar güzel, o kadar sıcak olur bizce. Buna yemyeşil bitkiler de dahil tabii ki!

Eğer siz de evinizin havası bir anda değişsin, sizin de her gün onları görünce içiniz açılsın istiyorsanız ama ne yazık ki bitkilere bakacak kadar çok zaman bulamıyorsanız yaklaşın böyle.

Dedik ya insanlık hali, çalışmaktan zaman bulamıyor olabilirsiniz ya da eviniz birçok bitki için yeterli ölçüde gün ışığı almıyor olabilir... Ama bunların bitkilerle olan ilişkinize ket vurmasına izin vermeyin, evinize, yaşam tarzınıza uygun bu bakımı kolay bitkilerle evinizin salonunu ya da balkonunuzu yemyeşil bir bahçeye çevirin.

İnanın, bu bakımı kolay bitkileri öğrendikten sonra evde bitki yetiştirmek düşündüğünüzden çok daha kolay olacak.

Bakmayın adına, kendisi tam bir minnoş: Örümcek bitkisi

Adını duyunca insan ufaktan bir ürkse de görmüş olduğunuz gibi kendisi oldukça sevimli bir bitki. Az ışıkta da yetişebiliyor olması onu daha da sevmenize neden olabilir üstelik. Kökleri sürgün şeklinde ilerleyen, sulamaya bile çok sık ihtiyaç duymayan bu bitkiyle evinizi şenlendirebilir, havasını değiştirebilirsiniz.

Unutmadan, bu bitkinin havadaki formaldehit, ksilen gibi toksik maddeleri azaltma etkisi olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

O zaman renk: Salon yaprağı

Soğuk ya da sıcak olsun fark etmez, hemen her türlü sıcaklığa hızlıca uyum sağlar o. Az ışık alan yerlerde de sere serpe yetişir, rengiyle insanın içini açar. Sözün kısası, hiç vakit kaybetmeden bir salon yaprağı edinmenizin vakti geldi, bizden söylemesi.

Nasıl havalı: Madagascar dragon ağacı

Görür görmez ne kadar havalı bir bitki olduğunu anlıyor, bu güzelliğine bir de kolay bakımı eklenince ne diyeceğimizi bilemiyoruz. Az ışıkla bile gelişimini duraksamadan devam ettirmeyi başaran bu bitkiyi bir an önce evinize konuk etmelisiniz diyoruz.

Sizi evinizle barıştıracak: Barış çiçeği

Barış çiçeği, adı gibi evinize huzur, mutluluk getirecek. Belki de az ışık alıyor diye sevmediğiniz evinizle sizi barıştıracak. Zira kendisi tezgah üzerinde bile gür bir şekilde yetişebiliyor. Trikloretilen adlı zararlı maddeyi havadan temizliyor olması da onu sevmek için başlı başına önemli bir neden oluyor.

Adı yeter: Aşk merdiveni

Adı gibi kendi de mutluluk saçan bu bitki olur kendisi. Hiç uğraştırmaz, az ışık alan yerlerde bile güzel bir gelişim gösterebilir. Evinizin en sevmediğiniz yerine koysanız bir anda evde en çok sevdiğiniz yer orası olur, öyle diyelim.

Yoksa sizin evinizde hala yok mu: Paşa kılıcı

Paşa kılıcı çocukluğumuzdan beri kendi evlerimiz başta olmak üzere hemen her evde görmeye alışık olduğumuz bir bitki. Salonun bir köşesinde, öyle kendi kendine yetişip uzayan bu bitkiyi görünce bile hatırlamadıysanız hiç vakit kaybetmeden onlardan bir tane edinmeniz gerekiyor demektir. Zira bitki yetiştirip de paşa kılıcını bilmemek olmaz.

Unutmadan, tabii ki kendisi güneş ışığı alınca çok daha hızlı büyüyor ama az ışık alan ortamlarda da rahatlıkla yaşayabilir.

Sevgiler şelale: Kalp yapraklı devetabanı

Evinizin havasını bir anda değiştirecek, kalbinizde kelebekler uçuşturacak bu devetabanı türü, diğer birçok türleri gibi bakımı kolay bitkiler sınıfına giriyor. Evin pencerelerden en uzak noktalarında bile yetişmeyi biliyor.

Genişçe bir alana koymalı: Ayrık yapraklı devetabanı

Ayrık yapraklı devetabanı da yukarıda saydıklarımız gibi az ışıkta da yetişebilen bakımı kolay bir bitki. Görüntüsünün şıklığı bir yana evin havasını değiştirebiliyor olması da cabası. Ancak uyarmadan geçmeyelim, kendisi yanlara doğru da genişlediğinden mutlaka ama mutlaka geniş bir alana koymanızda fayda var.

Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yemek yemediğim zamanları, ne yiyeceğimi düşünerek değerlendiririm.


Bi Tabak Daha?

Yorumlar

1

İlkay Tuna15 Ocak 2018 10:09
Örnek verdiğiniz bitkilerle ilgili bilgilerin neredeyse tümü yanlış. Biraz ciddiyet lütfen!
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız