kilo-verme-efsaneleri

Uygulandığı Zaman Zayıflattığına İnanılan 15 Kilo Verme Efsanesi

Favorilerime
Ekle

Havalar soğuyunca eve kapanma oranlarının artmasından mıdır bilinmez ama içten içe oluşan yeme isteğinin önünü alamadığımız oluyor. Ondan sonra “Yok efendim çok kilo aldım”, “Zaten ben su içsem yarıyor” diyoruz.

Sonraki adım ise, malumunuz: İnternetten diyet listeleri aramak. Kesinlikle doğru ve sağlıklı değil, altını çizelim. Doğrusu metabolizmanıza uygun diyet yapmanız ve bu amaçta uzman bir diyetisyene gitmeniz.

Şimdi gelelim kulaktan kulağa dolaşan kilo verme efsanelerine. Adı üzerinde efsane, gerçek değil.

Fast food’u hayatından tamamen çıkaracaksın

citir-tavuk-kanatlari-yeni

Hayır yahu tamamen değil! Kilo vermeye çalışan herkes duymuştur bu cümleyi ama hayır efendim fast food’u bırakmayacaksınız. Ne yediğinize göre değişir tabii bu durum ama ızgara ile pişen gıdalar son derece sağlıklı ve lezzetli olur. Ve çabucak da biter alın size fast food.

Üzerinde yağsız yazan ürünler zayıflatır

Bazen az yağlı ya da yağsız yiyecekler iyi bir seçenek gibi gözükebilir ancak öyle olmadığı durumlar da vardır. Bunun için alacağınız ürünlerin besin değerlerine iyice bakmanız gerekiyor. Bu tarz yiyeceklerin çoğuna, tadını güzelleştirmek için şeker ve tatlandırıcı maddeler katılır. Bu da yağsız diye aldığınız yiyecekten daha fazla kilo almanıza sebebiyet verir.

Öğünlerini azaltırsan çok rahat kilo verirsin

kahvalti manset

Yanlış cevap! Genellikle atladığınız bir öğün, yemek yemeniz gereken bir sonraki öğünde sizi daha çok acıktıracaktır. Yapılan araştırmalar obezite ile öğün atlayarak yemek yeme arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir.

Sağlıklı beslenmek çok pahalı

Daha sağlıklı beslenmek için daha fazla harcamaya gerek yok. Yazın kışa hazırlık için dondurduğunuz gıdalar hem daha ekonomiktir hem de size aynı besin değerlerini sunarlar. Evinizde bolca tüketiniz.

Ağırlık çalışmak daha fazla irileştirir, bırak sporu

Ne yazık ki böyle bir yanlış düşünce var arkadaşlar. Bazı insanlar kasların şişeceği için iri görünmekten korkarlar ve ağırlık çalışmaktan kaçınırlar. Fakat ağırlık çalışmak, incelmenin en iyi yollarından birisidir. Bu çalışma ile hem kaslar gelişir hem de yağların yakımı kolaylaşır.

Vejetaryenler daha çok kilo verir

Üzgünüz ama böyle bir şey de doğru değil, vejetaryen olmak da size tek başına kilo kaybettirmez. Hatta hereğinden fazla ve sağlıksız yiyecekler tüketmek aksine kilo aldırır. Unutmayın ki patates kızartmasında da et yok!

Her gün en az bir saat spor yaparsan tığ gibi olursun

Aklınızda bulundurmanız gereken en önemli konu aslında şu ki, zayıflamak için günlük rutininize ufacık bir değişiklik yapmanız yeterlidir. Ve bunun için bir saat gibi bir süreye ihtiyacınız yok. Haftanın sadece 5 günü 30’ar dakikalık basit hareketlerle spor yapmak oldukça yeterli bir süre olacaktır.

Tereyağı değil margarin tüketin

tereyagi

tereyagi

Margarinin tereyağına göre daha sağlıklı bulanlar var ancak bilmediğiniz bir gerçek ise, tereyağında kimyasal yağlar bulunmaz ve omega 6 oranından daha sağlıklıdır.

Çok su içmek çok zayıflatır

Su içmek her zaman iyi bir fikirdir, ancak zayıflamak uğruna gereğinden fazla su içmemek gerekiyor. Yediğiniz tatlıların ya da cipslerin üzerine içeceğiniz suyun da kilo vermenize hiçbir etkisi olmayacaktır.

Çok spor yapan çok yemek yiyebilir

kolay-pasta-tarifi

Üzülerek söylüyoruz ki, böyle de bir dünya yok arkadaşlar. Kilo vermek için aldığınızdan daha fazla kalori yakmanız gerekiyor. Egzersiz sonrasında vücudun besine ihtiyaç duyar acıkırsınız da ancak yiyeceğiniz kalorili şeyler (mesela bir dilim pasta) tüm çabayı çöpe atacaktır.

Her zaman salata yiyin

Her zaman salata yemek de sağlıklı bir kilo verme yöntemi değildir. Vücudun yeşillikler kadar sebze ve et ürünlerine de ihtiyacı vardır. Bununla birlikte yediğiniz salataların içinde bol miktarda yağ, peynir, sos, tuz gibi ürünler varsa bu pek de iyi bir seçim gibi olmuyor.

Sınırsız meyve, sınırsız sebze

Sebze ve meyve sağlıklı bir beslenme programı için oldukça önemlidir. Ancak bu yediğiniz yiyeceklere göre değişir, şeker oranı yüksek meyve ve sebzeler kilo vermenize ne yazık ki yardımcı olmayacaktır.

Zayıflama haplarından yardım alabiliriz

Kesinlikle yanlış bir düşüncedir bu, uzmanların da doktorların da asla onaylamadığı bir şeydir. Kullanılan ilaçlar uzun vadede sağlığınıza büyük zararlar verebilir.

Kalori kaloridir işte

Her besinin kalorisinin vücuda kazandırdığı sonuç aynı değildir, 500 kalori olan bir sebze tabağı ile yine aynı 500 kaloriye sahip bir patates kızartmasının sağlığınıza ve vücudunuza etkisi aynı değildir.

Bonus: Yiyorum yiyorum kilo almıyorum

nummyformytummy - zararlı yiyecekler

nummyformytummy - zararlı yiyecekler

Yok öyle bir şey. Kilo vermek aslında gün içinde aldığınız kaloriden daha fazla kalori yakma meselesidir. Yani bazı insanlar fazla yedikleri halde kilo almıyor gibi gözükebilir, bu da her insanın metabolizmasının farklı olduğuyla alakalıdır. Yani endişelenmeyin sizde sorun yok, onların metabolizması daha hızlı çalışıyor.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?