Yeryüzünün Bilinen En Büyük Yemeği: Doldurulmuş Deve

Favorilerime
Ekle

Şöyle bir tarif düşünün.

Malzemeler: 1 deve, 1 koyun, 1 tavuk, 1-2 balık, 500 kilogram pilav...

Böyle gidiyor. Muhtemelen. Tam tarifi de bilmiyoruz açıkçası. Bilmeli miyiz onu da bilmiyoruz.

Gelelim yemeğimize. Kendileri başlıkta da yazdığımız gibi doldurulmuş deve. Tamam pek alışık olmasa da özellikle kurban bayramlarından devenin Orta Doğu'da ve Arap bölgelerinde yiyecek olarak tüketildiğini biliyoruz. Ancak doldurulmuş deveyi yeni duyduk. Koyunu biz de yiyoruz. Tavuğa da tamam. Balığa zaten tamam. Peki bu nasıl bir yemek ola? Birçoğunuz, isme bakarak tahmin etti bile.

Yemeğin tarifini bilmiyoruz ama üç aşağı beş yukarı nasıl yapıldığını biliyoruz. Okuduklarınıza inanmayabilirsiniz. İlk olarak deveyi kesiyorlar, yüzüyorlar, içini hazır ediyorlar. Ardından koyunu devenin içine koyuyorlar. Sonra tavuğu kesiyorlar, tavuğu koyunun içine koyuyorlar. En son balığı tavuğun içine koyuyorlar. Eğer balık bulamazlarsa tarife göre, tavuğun içine de bir düzene yumurta koyuyorlar. Bazen yanına başka bir yemek yapmazlarken, bazen de kocaaaa bir tepsinin üstüne koyup pilav üstü yiyorlar doldurulmuş deveyi. Fantastik. Tek kelimeyle fantastik.

doldurulmus-deve-2

Doldurulmuş deve, bilindiği kadarıyla bir Bedevi yemeği. Eski zamanlarda bir düğün yemeği olarak pişirilirmiş. Şimdilerde özel davetlerde de tüketiliyor. Haliyle 4 kişilik bir ailede "Hanım doldur şu deveyi de bir doldurulmuş deve yiyelim" denmiyor. Dense güzel olurdu.

Eğer şu fani hayatınızda olur da böyle bir yemek yeme fırsatınız varsa kaçırmayın. Zira doldurulmuş deve Guinness Rekorlar Kitabı'na girmiş, dünyanın en büyük yemeği. Her zaman menüde bulamazsınızDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?