Yürüme Güçlüğü Çekenler İçin Özel Alışveriş Arabaları Tasarlayan Düşünceli Anne

Favorilerime
Ekle

Hep diyoruz ya dünya güzel insanlar sayesinde dönüyor, onlar sayesinde güzelleşiyor günümüz, haftamız, yaşamımız... diye. Yine öyle güzel, öyle naif bir hikaye çıktı karşımıza işte.

Amerika'da yaşayan Drew Ann Long adlı bir annenin kızının yaşadığı sağlık sorunu nedeniyle çıktığı güzel yol, onlarca insanın hayatını güzelleştiren dev bir projeye dönüştü. Projenin amacı ise yaşlılık ya da hastalık gibi nedenlerden dolayı herhangi bir engeli bulunan insanların rahatça alışveriş yapmalarına, aileleriyle, arkadaşlarıyla birlikte eğlenceli vakitler geçirmelerine olanak sağlamak.

Neymiş bu proje diye merak edenleri daha fazla merakta bırakmadan geçelim öyleyse empati ve başarı dolu bu hikayemize...

Küçük bir kızın Rett sendromu rahatsızlığıyla ortaya çıkan ve binlerce insanın günlük hayatını kolaylaştıran alışveriş arabaları

blogher

Drew Ann Long'un kızı Caroline, Rett sendromu olan küçücük bir kız. Rett sendromu beyinsel bir gelişim bozukluğu olduğu için de Caroline, yürüme konusunda bazı zorluklar çekiyor.

Anne-kız bir gün alışveriş yaparlarken Drew, kızının çok zorlandığını fark ediyor ve o günden sonra onun hayatını daha kolay bir hale getirmek, birlikte çok daha keyifli zamanlar geçirmek için çalışmalara başlıyor.

Günlerce, hatta aylarca gece gündüz çalıştıktan sonra da ortaya kullanışlı, rahat ve işe yarar alışveriş arabası çıkıyor. Anne-kız yeniden eğlenceli alışverişler yapmaya başlıyor.

Hikaye burada bitmiyor tabii...

Drew, bu konuda zorluk çeken diğer insanlar için bir şirketten yardım alarak tasarımını çoğaltıyor

b-metro

Bu düşünceli anne, kızının sorununa çözüm bulduğunda da bırakmıyor bu işin peşini. Technibilt adlı bir şirketten yardım alarak tasarladığı alışveriş arabasının çoğaltılmasını sağlıyor.

Böylece Drew'in kızı için tasarladığı bu el emeği göz nuru alışveriş arabası, diğer ihtiyaç sahiplerine de ulaşmaya başlıyor.

Yaklaşık 113 kilograma kadar taşıyabilen rahat bir oturağın alışveriş arabalarına monte edilmesiyle ortaya çıkan bu tasarımın adı da Drew'in kızı Caroline'den adını alıyor ve Caroline's Cart oluyor.

Caroline Arabaları sadece Rett sendromu olanların değil yürüme güçlüğü çeken herkesin yardımına koşuyor

blogher

Kızı Caroline'in Rett sendromu nedeniyle hazırladığı bu araba sayesinde Drew, önceleri hiç farkına varmasa da aslında çok önemli bir açığı kapatmış oluyor.

Çünkü Caroline Arabaları sadece Rett sendromu olanların değil Alzheimer gibi çeşitli sağlık sorunları yaşayan ve yürüme güçlüğü çeken herkesin kullanabileceği bir alışveriş arabası olup çıkıyor.

“Alışveriş esnasında ya evde kalacaktım ya da arabada bekleyecektim. İkisi de pek iyi seçimler değil”

carolinescart

Caroline Arabaları ulaştığı ilk yerlerde öyle güzel tepkiler alıyor ki Drew, bu arabaları daha da yaygınlaştırmaya karar veriyor.

Caroline Arabaları'nı kullanan 91 yaşındaki bir kadın “Alışveriş esnasında ya evde kalacaktım ya da arabada bekleyecektim. İkisi de pek iyi seçimler değil.” diyerek büyük marketlerde bu arabaların yaygınlaşması karşısındaki memnuniyetini dile getiriyor mesela. Çünkü ailesiyle rahatça haftalık alışverişlere dahil olmak, herkesin hakkı.

"Harika bir yolculuk oldu ama daha başındayız. Daha da büyüyeceğiz”

today

Çeşitli rahatsızlığı olan insanların sırf rahatsızlıkları nedeniyle hayattan soğumamasının en önemli amacı olduğunu söyleyen Drew, bu arabaları daha da yaygınlaştırmak için canla başla çalışmaya devam ediyor. Şu an Amerika'daki büyük marketler bir bir Caroline Arabaları'yla dolmaya başladı bile.

“Bir çok aile, alışveriş esnasında mağdur oluyor. Harika bir yolculuk oldu ama daha başındayız. Daha da büyüyeceğiz.” diyen anne, “Benim bundan sonraki amacım, her perakendecide Caroline Arabaları'nın bulunmasını sağlamak." diye de ekliyor.

Biz de bu güzel kalpli annenin çıktığı harika yolda büyük başarılara ulaşmasını, herkese ilham olmasını ve değil sadece Amerika'da tüm dünyada Caroline Arabaları'nın yaygınlaşmasını diliyoruz.

Dünya, bu güzel insanlar sayesinde güzel işte. İyi ki varsınız tüm güzel insanlar! :)Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?