dunyadan-calisan-insanlarin-ogle-yemekleri-5-one-cikan

10 Farklı Ülkede Çalışan İnsanlar Öğle Yemeklerinde En Çok Ne Yiyor?

Favorilerime
Ekle

Kahvaltının ne denli önemli olduğunu artık dünyada bilmeyen kimse kalmadı tahmin ediyoruz ki. Ama konu öğle yemeği olunca, sanki hep bir gölgede kalıyor gibi.

Özellikle aktif bir çalışma hayatı içinde olanların zaman zaman oldukça aksattığı bu öğle yemeği hadisesi, aslında günün geri kalanı için oldukça önemli. Özellikle de hemen her gün benzer yemekleri yemeye başladıysanız...

İşte tam da bu konuda ülkeler arasında nasıl bir farklılık var merak etmişler, 10 ülkeden birçok çalışanla röportajlar ve anketler yapmışlar. Bir araştırma şirketinin yaptığı bu derin araştırmalar, çalışanların bir öğle yemeğinde genel olarak hangi yemekleri tercih ettiklerini ortaya çıkarmış.

Ve elbette listede Türkiye'de var.

Bakın bakalım biz, öğle yemeklerimizde en çok hangi yemeği tercih ediyormuşuz?

Amerika: Pizza ve kola

En şaşırtıcı olmayanlardan biriyle başlayalım dedik, önceliği Amerika'ya verdik. Amerika'da çalışan insanların çoğunluğu öğle yemeklerini pizza dilimi ve kola ile geçiriyorlarmış. Tatlı olarak tercihleri ise çikolatalı dondurma ve minik renkli şekerlemeler oluyormuş.

İngiltere: Çorba ve sandviç

Özellikle pırasalı patates çorbası ve ton balıklı sandviçler oldukça sık tercih edilen öğle yemeklerindenmiş. Bunun yanı sıra molalarda içilen kahveler ve çikolatalı atıştırmalıklar da oldukça yaygınmış.

Almanya: Sosis ve patates kızartması

Çalışan Almanların öğle yemeklerinde tercihi genelde soslu sosis ve patates kızartmasından oluşuyormuş. Yemek sonrası ise elma ve kahve en çok tercih ettikleri yiyecek ve içeceklerdenmiş.

Avusturya: Şnitzel ve patates

Avusturya'da öğle yemeği seçenekleri arasında en çok tercih edilen şnitzel, patates ve salatadan oluşan şöyle bir menü oluyormuş.

İtalya: Ton balıklı makarna, salata ve ekmek

İtalya'da iş hayatındaki birçok insan öğle yemeği olarak genelde makarna ve salata tüketiyormuş. İşin ilginç kısmı böyle bir menüde ekmeğe de yer vermeleri. Yemekten sonra ise espresso içmek oldukça yaygınmış.

Fransa: Sandviç ve elmalı tart

Öğle yemeklerinde genel olarak sandviç yiyen, ardından da elmalı tartla molalarını tatlı bir şekilde sonlandıran Fransızlar, içecek olarak en çok suyu tercih etmeleriyle puanları topluyor bizce.

Brezilya: Et, fasulye ve pilav

Brezilya'da öğle yemekleri oldukça sade ve doyurucu geçiyormuş gördüğünüz gibi. Tek bir tabakta buluşan et, fasulye ve pilavdan oluşan bu menü, çalışanların en çok tercih ettiği seçenek oluyormuş.

Tükiye: Pide

Sıra geldi en çok merak ettiğinize. Araştırmaya göre Türkiye'de çalışanlar öğle yemeğinde en çok pide yemeyi tercih ediyormuş. Pide çeşitleri arasındaysa en çok tüketilen kuşbaşılı ya da ıspanaklı olanıymış. Ispanaklı pide şaşırtmadı desek yalan olur.

Son olarak, yemek ardından Türk kahvesi içmek de oldukça yaygınmış. Ne dersiniz, araştırmanın sonucu sizin genel olarak tercih ettiğiniz öğle yemeğine uyuyor mu?

Hollanda: Peynirli sandviç, elma ve üzüm

Hollanda, sanıyoruz ki listedeki en hafif öğle yemeği olan ülke. Burada yaşayan ve çalışma hayatında aktif olarak görev alan insanlar genel olarak oldukça basit, peynirli bir sandviç ve bol bol meyve tüketiyorlarmış. Elma ve üzüm de en çok tüketilen meyvelermiş.

Hindistan: Pilav, patates, bezelye ve tavuk

imgur

imgur

Hindistan'da çalışan insanlar bu menüyle adeta kendilerine eksiksiz bir sofra kuruyorlarmış. Yemeğin ardından en çok tercih edilen içecek ise chai çayı oluyormuş.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?