İnsanı En Yakın Tuzluğa Koşturacak Salatalığın Hiç Bilinmeyen 11 Faydası

Favorilerime
Ekle

Evet, sevmeyeni yoktur salatalığın. Özellikle yaz aylarında tuzlayarak kütür kütür gider. Çerez niyetine yer yutarız. Salatalara nasıl yakıştığına değinmiyoruz bile.

Salatalık kilo yapmayan bir besin olarak bilinir ve de korkmadan tüketilirdi ancak salatalığın başka yararlarını da yabana atmak olmaz. İçimiz el vermez.

Bakalım ne işe yarıyormuş bu küçük sevimli yeşil yiyecek.

Yorgunluğunuzu alır götürür

Ev işi olsun, okul olsun, çalışma hayatı olsun gün içinde yorgunluk mu hissettiniz? Alın bir tane salatalık yiyin. Salatalık iyi bir B vitamini ve karbohidrat kaynağıdır. Sadece bir tane salatalık saatler sürecek yorgunluğunuzu kısa bir sürede ortadan kaldırır.

Kanser düşmanıdır kendisi

Salatalık lariciresinol, pinoresinol ve secoisolariciresinol gibi etken maddeler içerir. Bu üç madde meme kanseri, yumurtalık kanseri, rahim kanseri ve prostat kanseri dahil olmak üzere birçok kanser türüne yakalanma riskinin azalmasında etkilidir.

Yüz terlemesine karşı etkilidir

Suna Dumankaya'nın harika bir tarifi vardır bu konuda. Yarım limonun suyunu 2 çorba kaşığı fıstık yağı, 1 çay kaşığı tuz, 1 çay kaşığı şeker, 1 adet salatalığın suyu ve 1 tatlı kaşığı balla karıştırın. Bu karışımı pamuk yardımıyla kompres yaparak yüzünüze sürün. Cildiniz suyu emdikçe işlemi tekrarlayın. 1 saat içinde tüm karışımı yüzünüze sürmüş olun. Ardından bol suyla yıkayın.

Kokusu sakinlik verir

Kaynattığınız bir kap suyun içine bir bütün salatalığı ince dilimler halinde keserek koyun. Salatalıktaki kimyasallar ve diğer besinler kaynar suyun içine girince tepkimeye girer ve suyun buharı ile birlikte bulunduğunuz odaya yayılarak bir koku yayarlar. Bu koku tüm gerginliğinizi alarak sakin kişiliğinize dönmenizi sağlayacaktır.

İlaçları rafa kaldırın

Bitmek bilmeyen bir baş ağrınız varsa yiyeceğiniz bir bütün salatalık baş ağrınıza iyi gelecektir. Çünkü salatalık, vücudun kaybetmiş olduğu besinleri takviye edici yeterli miktarda şeker ve B vitamini içerir.

Mesela sarımsaklı mantı yedikten sonra

Salatalık suyu diş etlerini rahatlatır. İçerisindeki fitokimyasallar ile kötü nefes kokusunu ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Kötü kokuya neden olan ağız içi bakterilerini öldürerek nefesi tazeler.

Taze bir nefes için, bir dilim salatalığı damağınıza yapıştırın ve 30 saniye kadar dilinizle bastırın.

Vitamin deyince artık aklınıza sadece portakal gelmesin

Salatalık vücudun ihtiyacı olan A, B ve C vitamini bakımından zengindir. Bağışıklık sistemini güçlendirir, vücuda daha fazla enerji sağlar.

Bonus tadında bir tarif: Salatalık, ıspanak ve havuç suyu karışımı bağışıklık sistemini güçlendirerek, soğuk algınlığı ve grip gibi yaygın virüslerle savaşmak için etkili bir formüldür.

Yüz ve vücut kremleri ile vedalaşın

Magnezyum, potasyum ve silisyum açısından zengin olan salatalık sağlıklı ve ışıltılı bir cilde sahip olmak için ihtiyacınız olanları fazlasıyla sunuyor. Spa merkezlerinin de vazgeçilmezi olan salatalık kürlerini haftalık olarak uygulamayı ihmal etmeyin. Gözaltı şişliklerini gidermede salatalığın anti-inflamatuar özelliklerinden yararlanmak istiyorsanız gözlerinizin üzerine birkaç dilim salatalık yerleştirin.

Sudan sonra en etkili sıvı kaynağı olabilir

Salatalık, içerdiği su oranıyla, vücudun kaybettiği suyu ve mineralleri geri kazandırarak vücudu nemli tutmaya yardımcı olur.

Toksinlerin korkulu rüyasıdır

İçerdiği su miktarının fazlalığı sayesinde, boşaltım sistemini destekleyerek toksinlerin vücuttan dışarı atılmasını sağlar. Salatalığın içinde vücudun bir günde ihtiyacı olan vitaminlerin çok büyük bir bölümü bulunur.

Ayrıca güçlü bir antioksidan olan C vitamini ihtiyacının %10'unu salatalık tüketerek karşılayabilmek mümkündür.

İstediğiniz kadar yiyin! Çünkü kalorisi yok denecek kadar az

Salatalık, düşük kalorisi ve yüksek su oranı ile diyet yapanların en büyük yardımcısı olabilir. Yüksek lif oranıyla sindirimi destekleyen salatalığın düzenli tüketilmesi kronik kabızlığı ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor.

Böbrekleri harıl harıl çalıştırır

fastbodyhack

fastbodyhack

Kandaki ürik asit seviyesini düşüren salatalık, böbreklerin sağlıklı çalışmasını destekler.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?