kendi-enerjisini-ureten-restoran

Proje Gibi Proje: Kendi Enerjisini Üreten Yerli Restoran

Favorilerime
Ekle

Bu topraklarda olan her yenilik her gelişme bizim için dünyanın en lezzetli sofraları kadar iştah açıcı. Çünkü istiyoruz ki bütün dünya sarma yesin, bütün dünya restoran ziyaret etmeye İstanbul'a gelsin. Bu yüzden Bursa'dan uzaya börek gönderildiğinde uzaya ayak basan ilk insanmış gibi sevindik. Konya'da bir kafede robot çalıştığını öğrendiğimizde "Heyt be" nidalarıyla bilgisayarın başına geçtik. Türk bir tasarımcının elinden çıkan yemekli tasarımları gördüğümüzde odamızın duvarına asmak istedik. Velhasıl dostlar, bizim yaptığımız işler, bizi mutlu ediyor.

Bugün bir tanesiyle daha beraberiz.

Haberler Bursa Büyükşehir Belediyesi ve BURFAŞ'tan (Bursa Park Bahçe Sosyal Ve Kültürel Hizmetler Turizm).

Bursa Büyükşehir Belediyesi, daha önce belirli alanlara kurulan güneş panelleriyle güneşten, ana içme suyu hattına kurulan tribünle sudan, katı atık depolama sahasına kurulan tesisle metan gazından elektrik üreterek, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına ağırlık veren bir belediye. Bu kadar şık hareketin üstüne bir de kendi enerjisini üreten restoranın, yakın gelecekte hayata geçeceğinin haberini verdiler.

Restoranın adı Green Park Restaurant. Hüdavendigar Kent Parkı'na kurulması planlanıyor. Hüdavendigar Parkı'nın yeşil atıklarından ve restorandan çıkacak atık maddelerle, restoranın tüm enerji ihtiyacının karşılanması planlanıyor.

Daha da teknik ifadelerle anlatmak gerekirse, restoranın 250 metrekare kapalı, 500 metrekare de açık alanı olacak. Hüdavendigar Parkı 400 bin metrekare çim alana sahip. Bu 400 bin metrekare çim alandan günlük 100 kilogram organik atık elde ediliyor. İşte kritik nokta da burası. Günlük 100 kilogram organik atık, yıllık 81 bin metreküp biogaz, 211 bin 500 kilovat saat elektrik ve 212 bin kilovat ısı sağlıyor. Ve bu da tesisin ihtiyacına yetiyor da artıyor.

Son sözümüz de projede emeği geçen, geçecek tüm insanlara teşekkür olsun. Darısı tüm restoranların başına.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?