kadikoy-repair-cafe

Kadıköy'de Bozulan Eşyalarınızı Ücretsiz Tamir Eden Yepyeni Bir Oluşum: Repair Cafe

Favorilerime
Ekle

Diyelim ki tost makineniz bozuldu ya da çocuğunuzun oyuncak treni? Sizin evde tamir edecek kadar bilginiz yok. Çöpe mi atacak ya da birine tamir ettirene kadar bir köşeye kaldırıp onu unutulmaya mı terk edeceksiniz?

Durun, artık bunun için şehirde yeni bir oluşum var. Adı Repair Cafe (Onarım Cafe) ve tüm bozuk eşyalarınızı ücretsiz olarak tamir edip size teslim ediyor.

Atma, dönüştür. Onar, yeniden kullan

gazetekadikoy

İlk olarak Amsterdam'da kadın girişimci Martine Postma'nın fikriyle filizlenen Repair Cafe'nin sloganı "Toss it? No way!". Yani "Atmak mı? Asla!". İlki 2009'da yapılan ve o zamandan bu zamana 30'dan fazla ülkeye yayılan Repair Cafe artık İstanbul'da. Hem de şehrin merkezi Kadıköy'de.

"Atma, dönüştür. Onar, yeniden kullan" sloganını taşıyan ilk Repair Cafe'mizde deneyimli ve uzman gönüllüler halkın getirdiği her türlü bozuk eşyayı onararak yeniden kullanılabilir hale getiriyor. Hem de hiçbir ücret istemeden.

Katılım herkese açık ve tamamen ücretsiz

gazetekadikoy

Kadıköy merkezli Yeryüzü Derneği'nin Türkiye'ye getirdiği Repair Cafe'nin ilk etkinliği geçtiğimiz ay Söğütlüçeşme'de gerçekleşti. 10 katılımcının ses sistemleri, ev telefonları, tansiyon ölçme aleti, oyuncak tren gibi birçok onarıma muhtaç eşya getirdiği Repair Cafe'de gönüllüler bunların onarımını yaptı.

İlki oldukça başarılı geçen Repair Cafe bundan sonra her ayın ilk pazar günü düzenli olarak yapılmaya devam edecek.

Teknolojinin ayırdığı insanları yeniden teknoloji birleştiriyor

gazetekadikoy

Repair Cafe, teknoloji yüzünden ayrılan insanların yine teknoloji sayesinde buluşmasını da sağlıyor bir yandan da. Zira Repair Cafe sadece onarım odaklı değil. Tamirler yapılırken bir yandan da yapılanlar anlatılıyor, bilgiler paylaşılıyor, keyifli sohbetler ikramlarla taçlandırılıyor. Yani tüketim toplumu olmanın önüne geçmeye çalışırken sosyallik de ihmal edilmiyor.

Son sözü Yeryüzü Derneği koordinatörlerine verelim:

"Onarım yapılırken, yapılanlar da bir yandan anlatılıyor, böylece etkinliğin bilgi verme yönü de ortaya çıkıyor. Katılımcıların beklerken sohbet etmeleri, ikramların yapılması da sosyalleşmeyi sağlayan Café ortamını oluşturuyor. Böylece insanların teknoloji tarafından ayrıldığı noktada tekrar teknoloji üzerinden sohbet etmeleri sağlanmış oluyor. Yeryüzü Derneği, diğer projelerinde olduğu gibi armağan ekonomisi uygulamasını, dayanışmayı, birlikte sorun çözmeyi, tüketimin azaltılmasını, çevrenin korunmasına duyarlığını bu projeyle bir kez daha ortaya koymuş oluyor. Toplumumuzun tüketim toplumu olmasından uzaklaşması için elimizden geleni yapıyoruz. Etkinliklerimize katılım için dernek üyesi olmak gerekmiyor, tüm etkinliklerimizde olduğu gibi bu etkinliğimizde de kapımız tüm toplumumuza açık."

Katılmak isterseniz Repair Cafe'ye şu şekillerde ulaşabilirsiniz.

Yeryüzü Derneği: Hasanpaşa Mah. Söğütlüçeşme Cad. 196/3 Kadıköy (Söğütlüçeşme otoparkı karşısı)

Telefon: (0216) 388 11 73

Kaynak: Gazete Kadıköy


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?