starbucks-acemi

İlk Defa Starbucks'a Gidecekler İçin 101 Niteliğinde Sipariş Verme Rehberi ve Birkaç Küçük Tüyo

Favorilerime
Ekle

Birçoğumuzun kahvesini aldığı, ortamını sevdiği, hiç gitmeyenin de en azından ismini çok kez duyduğu bir yerdir Starbucks. Starbucks’ta nasıl daha hızlı, daha ucuz, daha hafif ve daha lezzetli siparişler vereceğinizi biliyor musunuz? Bilmiyorsanız önce bu içeriğimizi okuyun. Müdavimlerinin buradaki maddelerin genelini bildiğini varsayıyoruz ama onlar için de ufak tüyolar vereceğiz. Ama eğer ilk defa gidecekseniz işleyişin nasıl olduğunu anlamanız için bir kılavuz olacak.

Self-servis tanımına alışın, oturarak beklemeyin.

Burada diğer kafeler gibi menüyü ayağınıza getiren garsonlar yok. O yüzden bir yere oturup beklemenizin bir anlamı da yok. Kasada içeceğinizi sipariş edip paranızı ödüyorsunuz ve tezgahın öbür tarafına geçip isminizin okunmasını bekliyorsunuz, barista seslendiğinde içeceğinizi alıyorsunuz.

Bardak boylarını bilip ona göre seçiminizi yapın.

Birçok müşteri Starbucks’ın 3 farklı boyut seçeneği sunduğunu düşünür ama aslında sıcak içecekler için short, tall, grande ve venti olmak üzere (mini, küçük, orta, büyük boy gibi ama siz yine de öyle demeyin) 4 farklı boyutta sipariş verebilirsiniz. Soğuk içecekler için short seçeneği bulunmuyor, ancak venti boydan bile daha büyük olan “trenta” seçeneği ile beraber 4 boyut var. Ancak her istediğiniz her boyuttaki bardakla yapılamıyor. Soğuk içecek istiyorsanız bunun short bardakta yapılamayacağını, trenta boyda sıcak içecek hatta frappuccino bile içemeyeceğinizi kabullenmelisiniz. Short boy espresso bazlı sıcak içecekler için, trenta boy ise soğuk kahve ve çaylar için.Short : 237 ml (8 oz)Tall : 355 ml (12 oz)Grande : 473 ml (16 oz)Venti (sıcak) : 591 ml (20 oz)Venti (soğuk) : 707 ml Trenta : 917 ml (31 oz)

Ne istediğinizi önceden bilip ona göre karar verin.

Kahvenizi sert mi içiyorsunuz yumuşak mı? Sütlü mü tercih ediyorsunuz yoksa sütsüz mü? Yoksa kahve dışında bir şey mi tercih edeceksiniz? Kahvenizin yanında bir şeyler atıştıracak mısınız? Bunları iyi belirleyin. Sipariş ettiğiniz şey hakkında bilgi sahibi olun. Espresso sipariş ettikten sonra “ama bu çok az” diye şikayet etmeyin, frappuccino isteyip de sonrasında “bu neden sıcak değil” diye söylenmeyin veya cappuccino sipariş edip “ama ben sütsüz istemiştim” diye baristayı darlamayın. Espresso dediğimiz içecek serttir ve porsiyon olarak azdır, frappuccino doğasında soğuk servis edilen bir içecektir veya cappuccino siz isteseniz de istemeseniz de sütle yapılır. İstediğiniz içeceğin özelliklerini göz önüne alıp ona göre karar verin.

Varsa ekstra istediğiniz/istemediğiniz şeyleri belirtmeyi unutmayın.

Mesela latte sipariş ettiniz ama sütünüzü yağsız tercih ediyorsunuz, laktozu sindiremiyorsunuz veya hayvansal gıdaları tüketmiyorsunuz. Bunu siz öncesinde belirtmezseniz barista latte’nizi tam yağlı sütle yapacaktır. Veya kahvenizi kafeinsiz içmek istiyorsunuz diyelim (decaf). Bu tip hassasiyetlerinizi önceden belirtin ki içeceğiniz istediğiniz gibi yağsız, laktozsuz, soya sütüyle veya decaf hazırlanabilsin. Ekstra şurup, krema gibi bulunmasını istediğiniz malzemeleri ekletebilir veya orijinal tarifte bulunan ama istemediğiniz malzemelerin koyulmamasını rica edebilirsiniz. Sonuçta içecek olan sizsiniz, sizin istediğiniz gibi hazırlanmalıdır.

Daha hızlı sipariş vermek için ne istediğinizi sırayla ve anlaşılabilir bir şekilde söyleyin.

Sırayla içeceğinizin sıcak/soğuk, bardak boyutunu, decaf mi, ekstra shot, süt/şurup/krema gibi ekstralarının içeriğini belirleyip en son istediğiniz kahveyi söylerseniz baristanız siparişinizi daha kısa sürede hazırlayacaktır. Eğer direkt kahve ismiyle başlarsanız baristanız boyutunu, ekstralarını tek tek sormak zorunda kalacaktır. “Ben mocha alayım, ımmm orta boy olsun, dur dur yağsız sütle yapılsın, kafeinsiz kahve varsa ondan, ha bir de soğuk olsun.” gibi anlaşılmaz ve ardından birçok soru sorulacak bir şekilde söylemektense “bir adet soğuk grande decaf non-fat sütlü mocha” daha anlaşılır olur, baristanızın başka bir soru sormasına gerek kalmaz ve içeceğinize daha çabuk kavuşursunuz !

Ödeme kolaylıklarından faydalanın, nakitle uğraşmayın.

Burada Starbucks mobil uygulamasından ve mobil ödeme kolaylığından bahsedeceğiz. Starbucks Card’ınıza para yükletiyorsunuz, içeceğinizi aldıktan sonra kasada QR kodu okutup telefonunuza gelen fişi onayladıktan sonra ödemenizi tamamlıyorsunuz. Yaptığınız her alışveriş size 1 yıldız kazandırıyor. 15 yıldız biriktirdiğinizde ise bir adet tall boy içecek ikram ediyorlar. Doğum gününüzde ve kartınıza ilk yükleme yaptığınızda 15 adet yıldız biriktirmenize gerek kalmadan bir adet tall boy içecek ikramınız sizi bekliyor. Tabi ki alışverişinizden bir yıldız kazanabilmeniz için minimum ?3.5 tutması gerekiyor. iOS ve Android için buradan indirebilirsiniz.

İçeceğinizden memnun kalmazsanız bunu belirtip yenisini talep etmeye çekinmeyin.

İçeceğinizi sipariş ettiniz, tadına baktınız ama beğenmediniz. “Artık aldım bir kere, yapacak bir şey yok mecbur içeceğim.” demenize gerek yok. Eğer memnun kalmadığınız bir durum varsa bunu baristaya söylemeye çekinmeyin. İçeceği kasaya götürün ve ekstra para ödemeden başka bir içecek talep edin. Mesela sorduğumuza göre sipariş edilen 10 Matcha Tea Latte’den 9’u başka bir içecekle değiştiriliyormuş. Yani kasmayın, olabiliyor öyle şeyler. Yine de bu iyiliği suistimal etmeyin tabi ki.

Bazı küçük numaralarla tasarruf edin, daha ucuza içebileceğiniz şeyler için fazla para vermeyin.

- Kahve içecekseniz venti yerine grande boy tercih edin, ikisinde de aynı ölçüde yani 2 shot espresso var. Ki zaten burdan alacağınız kafein enerji içeceklerinin 4 katı!- Buzlu kahve sipariş ederken içine mocha aroması eklettirin, böylece daha ucuza buzlu mocha içebileceksiniz.- Paket kahve alın ve her kahve istediğinizde aldığınız paketinizle beraber Starbucks’ta dilediğiniz gibi kahvenizi için. Kendi paketinizle geldiğinizde kahveyi kaç kişilik isterseniz isteyin, isteğinize göre hazırlayıp porselen bardakta sunuyorlar. Hem de çok cüzi bir fiyata. 250 gr bir paketin fiyatı ?25-30 arasında ve o paketten yaklaşık 20-25 bardak filtre kahve yapılabiliyor. Ayrıca paket kahveyi aldığınızda tall boy bir kahveyi de hediye ediyorlar. Yani ?25-30 ile 20 bardak filtre kahve + 1 tall boy istediğiniz kahveyi içebiliyorsunuz. Bu bir sistem açığı değil, Starbucks’ın bir kuralı.

Yediklerinize dikkat ederken kahvenizden aynı lezzeti alamayacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Rejim yapıyor olabilirsiniz veya çok ağır ve midenizi rahatsız edecek içecekler tercih etmiyorsunuzdur, bunlar içtiğiniz kahveden aynı zevki almanız için engel değil. Birkaç küçük değişiklikle lezzetli ve hafif lezzetleri yudumlayabilirsiniz.- Espresso bazlı sütlü içeceklerinizde sütünüzü non-fat veya laktozsuz tercih edin, şekerli şuruplar ve krema ekletmeyin.- Soğuk içeceklerinizde vanilyalı olanlardan ziyade meyve bazlı olanlara yönlenin. Cool Lime, Berry Hibiscus oldukça hafif ve az şekerli seçeneklerdir.- Sert kahve içebiliyorsanız tercihinizi kahve ağırlıklı olan içeceklerden yana kullanın.- Venti yerine grande boy tercih edin. Daha az miktarda içecek olmasına rağmen içerdiği espresso shot aynı olacaktır.- Hamur işi tarzı atıştırmalıkları tercih etmeyin. Eğer atıştırmalık yiyecekseniz tercihinizi chia puding, tabbule gibi daha hafif seçeneklerden yana kullanın.

Siparişinizle fark yaratın, menüde olmayan ama ekstralarla zenginleştirebileceğiniz kahveniz kimseninkine benzemesin.

Starbucks menüsüne baktığınızda çok fazla bir seçeneğinizin olmadığını düşünürsünüz. Aslında sandığınızdan daha çok seçeceğiniz var. Mesela kaç farklı frappuccino sipariş verebileceğinizi biliyor muydunuz? 80.000’den fazla farklı olasılıkta sipariş vermek mümkün. Siz de farklılık istiyorsanız ekleyin, çıkartın, değiştirin! Yeni tatlar denemekten çekinmeyin. Fark yaratacak tarifler için beklemede kalın!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

4

Metin Yücel31 Ağustos 2018 00:33
Artık şu yabancı gibi olmalıyım şeklindeki kalıplara girne sevdasından vaz geçsek hani. Hani demişsiniz ya : "Birçok müşteri Starbucks’ın 3 farklı boyut seçeneği sunduğunu düşünür ama aslında sıcak içecekler için short, tall, grande ve venti olmak üzere (mini, küçük, orta, büyük boy gibi ama siz yine de öyle demeyin) 4 farklı boyutta sipariş verebilirsiniz. " Yani kahve boyutlarının telafuzunu ingilizce olarak söyletme zorbalığına çanak tutmaya gerek yok. Tamam bize ürün ve hizmet satıyor olabilirler ancak kendi verdiğiniz para ile yabancı dillerini de satın almak zorunda değiliz. Kahve isimlerinin tükçesi olmayabilir ancak sayın editörün bu kahve boylarının adını ingilizce söyletme sevdasını daha doğrusu bunu bir eziklik olarak gösterme çabasını anlamıyorum. Vazgeçin artık bu sevdadan be! Starbucks 'a gittiğinde "1 venti iced latte alabilr miyim?" yerine 1 BÜYÜK BOY BUZLU LATTE ALABİLİR MİYİM! diyebilmelisin. Kasım kasım kasmayın Allah aşkına.
Yanıtla
Sanagorekeko 13 Kasım 2019 17:34
Yanıtla
Selamlar, sirf su yazdiginiz gereksiz yoruma tepki verebilmek icin uye oldum, sonra dusundum ve vazgectim.
Firat Alakuş 22 Ocak 2022 20:57
Yanıtla
Tebrik eder yorumunuza imzamı atarım…Olay bu kadar basittt

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?