google-ofisinde-sunulan-imkanlar-2-one-cikan

Neden Google Çalışanlarına Dillere Destan Yemekleri Ücretsiz Olarak Sunuyor?

Favorilerime
Ekle

Dünyanın en büyük ve en değerli şirketlerinden biri olan Google, yaptığı her hareketle, attığı her adımla tüm dünyaya örnek olmaya, herkesi şaşırtmaya devam ediyor.

Büyüklüğünün ve bu denli değerli olmasının arkasındaki sırlar keşfedilmeye çalışılıyor, Google çalışanlarının çalıştıkları alanlar bile dilden dile dolaşıyor.

Google'ın tam anlamıyla "dillere destan" olan merkezinde sunduğu çalışma imkanları içinde bizim dikkatimizi ilk çekense yemekler oldu tabii.

Zorunlu olmamasına rağmen çalışanlarına ücretsiz yemekler sunan, üstelik bu konuda da çıtayı göklere çıkaran Google, neden böyle bir şey yapıyor peki?

Buyurunuz, hep birlikte öğreniyoruz.

Google, çalışanlarına akla gelebilecek hemen her konuda neredeyse kusursuz imkanlar sunuyor

İlk bakışta bir çalışan için iş yerinden çok tatil köyüne benzeyen Google, çalışanlarına öyle imkanlar sunuyor ki şaşırmamak elde değil. Üstelik şu an sunduklarıyla da yetinmeyen Google, yeni açtığı ofislerinde çıtayı daha da yükseğe çıkarıyor.

"Neymiş ki o imkanlar?" diyenler için hemen birkaç tanesini sayalım: Çalışanların istediği zaman uyumaları için tasarlanmış "yer çekimsiz" uyku kozaları, terasında çiçeklerin ve meyvelerin yetiştiği geniş alanlar, çalışanların hobilerini geliştirmelerini amaçlayarak hazırlanmış basketbol, voleybol ve futbol sahaları, bowling salonu, yüzme havuzu, günlük bakımları ve sağlıkları için her zaman erişebildikleri doktorlar, kuaförler, güzellik uzmanları, hatta avukatlar... Anlayacağınız, Google'ın çalışanlarına sunduğu imkanları bir bir saymaya kalksak liste epey bir kabarık olacak.

Hal böyle olunca Google'ın çalışanlarına ücretsiz yemekler sunuyor olması da şaşırılacak bir şey olmaktan çıkıyor tabii. Ama tüm bunların nedenini öğrenince insanın ağzı açık kalıyor.

Google'ın sadece yemek konusunda çalışanlarına sunduklarına gelirsek...

Google'ın kurucularından olan Sergey Brin, henüz ilk bina hazırlanırken bile mimarlara "Hiç kimse yemeklere 60 metreden daha uzak olmamalı" demiş, bu da o günden bu yana Google'da süregelen bir gelenek haline gelmiş desek yanlış olmaz.

Öyle ki şirket binasının birçok yerinde "micro-kitchen" olarak andıkları ve yukarıda gördüğünüz gibi "minik" mutfaklar yer alıyor, burada insanlar canları ne zaman, ne yemek isterlerse yiyebiliyorlarmış.

Elbette "yemekhane" demeye dilimizin varmadığı, efsane bir yemek yeme alanı da mevcutmuş. Bu alanda ise İtalyan mutfağından Amerikan mutfağına dünya mutfaklarından birçok yemek sunuluyor, burada her gün ıstakoz bulmak bile mümkün oluyormuş. Neden "yemekhane" demeye dilimizin varmadığını anlamışsınızdır sanıyoruz.

Unutmadan, diledikleri her lezzeti bulabilen çalışanlara, elbette içecek konusunda da akla hayale gelmeyecek bir çeşitlilik sunuluyor, her an ellerinin altında bulabilecekleri taze sebze ve meyveler oluyormuş.

Peki ama neden?

Google, çalışanlarının vakit kaybetmesini istemediği için ihtiyaç duyabilecekleri her şeyi şirket ortamında bulma imkanı sunuyor

Google'ın çalışanlarına bu denli fazla ve hatta lüks denebilecek imkanlar sunmasının nedeniyse sürekli tartışılıyor. Kimilerine göre bunun sebebi Google'ın çalışanlarının vakit kaybetmesine tahammülü olmaması, kimilerine göreyse Google'ın çalışanlarının mutluluğuna önem vermesi.

Şirket çalışanlarından Rebecca Sealfon da bu konuda kendi düşüncelerini anlatmış ve bu uygulamaların nedenlerini açıklamış.

"Diyelim ki Google, bir yazılım mühendisi için yılda 300 bin dolar harcıyor. Eğer bu mühendis yılda 2 bin saat çalışıyorsa saatlik gideri 150 dolar oluyor. Bu mühendisin her gün yemek yemek için uzunca bir kuyruğa girip 5 dakika kaybetmesi, Google'ın 12 dolarının boşa gittiği anlamına geliyor. Oysa 12 dolar, zaten bir öğle yemeğinin maliyeti."

Yani Google, harcamalarının boşa gitmesindense çalışanlarını hem sürekli şirkette tutmayı başarıyor hem de onları yemek kuyruğuna girmek ya da yemek pişirmek gibi dertlerden uzak tutarak zaman kaybının da önüne geçiyor.

Dışarıdan bakıldığındaysa bu imkanlar Google'ı daha cazibeli bir yer haline getiriyor

berkeley-film.tobiasdeml

berkeley-film.tobiasdeml

Birçoklarına göre Google, bu şekilde bir şirket politikası benimseyerek aslında çalışanlarını değil kendi çıkarlarını düşünüyor ve çalışanlarının işten ayrılmayı akıllarına bile getirmemesini sağlıyor.

Ancak dışarıdan bakıldığında şirket, herkese çok cazip gözüküyor anlayabileceğiniz üzere.

Çalışanlarının mutluluğunu ön planda tutan, onların tüm ihtiyaçlarına hatta lükslerine cevap verebilen Google, birçok insanın gözünde "çalışılabilecek en iyi yer" oluyor. Herkes Google'a girebilmek için kendini çok ama çok geliştirmeye çalışıyor. Bu da haliyle Google'ın diğer bir kazancı oluyor.

Anlayacağınız Google, nedeni kendi çıkarlarını korumak bile olsa tüm çalışanlarının memnuniyetini üst düzeyde tutmayı başarıyor. Bu sayede hem şirket hem de çalışanlar kazanmış oluyor.

Kaynaklar: 1, 2


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

5

Senem Duygun6 Ağustos 2017 20:26
Yani kaliteli yemek sunuyorlar seklinde haber yapsaniz neyse de, ucretsiz yemek sunuyor nedir? Bi is yeri elbette ucretsiz yemek sunmalidir ve bu turkiye de de boyledir
Yanıtla
Zeynep Çetin 7 Ağustos 2017 12:34
Yanıtla
Merhabalar, ne yazık ki her iş yeri çalışanlarına ücretsiz yemek sunmuyor. Ülkemizde bununla ilgili güzel düzenlemeler söz konusu olsa da özellikle yurt dışında bu durumla ilgili ciddi sorunlar yaşandığı bilinen bir gerçek. Bu nedenle hem ücretsiz hem de kaliteli bir şekilde sunuyor olması önemli aslında. :)
Hakan Bulca 8 Ağustos 2017 18:21
Yanıtla
Yurtdışında her şirket ücretsiz yemek sunmaz, fakat Google'da mutfakta bir çok çeşit yemek, tatlı, içecek vs ücretsiz şekilde veriliyor. Google'nın sağladığı şartları sağlayacak uluslararası firmalar çok nadirdir. Sen nereden biliyorsun derseniz, Google'da çalışıyorum o yüzden :)
carellet6 Ağustos 2017 12:06
Nice!
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?