http://www.independent.co.uk/travel/news-and-advice/holiday-sickness-scam-claim-bogus-thomas-cook-gastric-illness-whiplash-a7999511.html | independent

Gıda Zehirlenmesi Geçirdiklerini İddia Ederken Kendilerini Hapiste Bulan Çift

Favorilerime
Ekle

Gıda zehirlenmesi, sonucu ölüme kadar varabilen ciddi bir sorun bildiğiniz gibi. Bu durum, özellikle çeşitli markaların ve kurumların neden olduğu bir duruma dönüşünce oldukça ağır cezai yaptırımları oluyor tabii.

İşte bu durumun farkında olan bir çiftin hikayesine konuk olacağız.

Gittikleri bir tatilde gıda zehirlenmesi geçirdiklerini iddia eden, bunun için de tatili satın aldıkları firmaya dava açıp tazminat talep eden bir çift bu.

Ancak dava öyle ilginç bir hal alıyor ki çift, tazminat kazanacaklarını zannederken kendilerini bir anda hapiste buluyor.

Her şey, İngiltere'de yaşayan bir çiftin İspanya tatili için her şey dahil bir paket satın almasıyla başlıyor

İngiltere'de yaşayan Paul Roberts ve Deborah Briton, evli bir çift. Bu çiftin ününün tüm dünyaya yayılmasına sebep olan olaysa bir hayli ilginç.

Çiftimiz, hem 2015 hem de 2016 yıllarında aynı firma aracılığıyla kendilerine her şey dahil İspanya tatili alıyorlar. 2016 yılında yaptıkları tatilden döndükten bir süre sonraysa tatilde gıda zehirlenmesi yaşadıklarını söyleyerek tatili satın aldıkları bu firmaya dava açıyorlar.

Firmadan 20 bin pound, yani hemen hemen 100 bin TL değerinde bir tazminat talep eden çift, zehirlenmeleri nedeniyle uzun süre ishal, mide bulantısı, kusma, yüksek ateş ve mide krampları gibi sorunlar yaşadıklarını da ekliyor. Ama tatilden hemen sonra değil de zaman geçtikten sonra dava açtıkları için gerekli kanıtları sunamıyorlar.

Dava sürerken firmanın avukatları ilginç kanıtlar sunarak davanın seyrini tamamen değiştiriyor.

Facebook paylaşımlarında öyle bir kanıt bulunuyor ki çift, tazminat almayı bırakın kendilerini hapishanede buluyor

independent

independent

Çift, tüm dava süresince iddialarının arkasında sağlam bir şekilde duruyorken, firmanın avukatları da boş durmuyor ve araştırmalara devam ediyor. Tam da bu araştırmalar sırasında avukatlar, çiftin hem 2015 hem de 2016 yılındaki tatilleriyle ilgili Facebook paylaşımlarını görüyor.

Deborah Briton, 2015 yılındaki tatilleriyle ilgili olarak Facebook hesabında bir fotoğraf paylaşıyor ve üzerine de şu notu düşüyor: "İki haftalık güneş, eğlence ve kahkahadan sonra güvenli bir şekilde evdeyiz"

Aynı şekilde Deborah, 2016 yılındaki İspanya tatilleriyle ilgili olarak yaptığı paylaşımlarda da "Harika bir tatil" ifadesini kullanılıyor.

İşte tüm bu paylaşımları kanıt olarak mahkemeye sunan avukatlar, çiftin yalanını da böylece ortaya çıkarmış oluyor. Çift de yalan söylediklerini sonunda kabul ediyor.

Davanın yargıcı ise bu durum karşısında bugüne dek belki de hiç görülmemiş bir karara imza atıyor ve çifte "Kolay yoldan para kazanacağınızı düşünmüştünüz" diyerek bundan sonraki benzer hadiselere örnek teşkil edecek bir ceza veriyor.

Paul Roberts 15 ay, eşi Deborah Briton ise 9 ay hapis cezasına çarptırılıyor.

Firma sözcüsü ise İngiltere'de özellikle son yıllarda bu tür "sahte" gıda zehirlenmeleri, tatil hastalıkları iddialarının arttığını, bu yolla haksız yoldan para kazanmaya çalışan insanlara karşı köklü bir önlem alınması gerektiğini söylüyor ve ekliyor:

"Tatillerimizi ve müşterilerimizi, sistemi aldatan azınlıktan korumak için bir adım atmak zorundayız. Umarız bu durum, İngiltere genelinde tatilcilere yurt dışında yaşananlar hakkında yalan söylemenin sonuçlarının çok ciddi olabileceği konusunda net bir mesaj olmuştur."

Kaynak: Independent


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?