anneanne-one-cikan

Dünyanın Her Yerindeki Anneannelerin Tontiş Olduğunun 21 Bol Yemekli Kanıtı

Favorilerime
Ekle

Anneanne/babaanne demek; çocukluk demek, özlem demek, sadece ona özel o mis kokunun burundan bir ömür gitmemesi demek... Bir de en çok o yaptığında güzel olan, onun elinin lezzetiyle anlam bulan yemekleri hatırlamak, özlemek, istemek demek tabii.

İtalyan fotoğraf sanatçısı Gabriele Galimberti de bu özlemin, anneanne ve babaanne yemeklerinin peşine düşmüş. Hem de ne düşmek! Aylar süren bir yolculuğun sonunda dünyanın çeşitli ülkelerinde bu güzel insanların yemeklerini ve onları fotoğraflamış. Ne güzel anılar biriktirmiştir bu proje sırasında kim bilir diye düşünüp hafifçe bir kıskandıktan sonra 2014 yılında tamamladığı projeye bakıp bakıp gülümsemekten de kendimizi alamadık, öyle diyelim.

O zaman lafı daha fazla uzatmadan Gabriele'nin "Onun Mutfağında" adlı projesindeki nefis yemeklere ve tonton anneanne/babaannelere geçiyoruz şimdi.

Unutmadan, Gabriele'nin Türkiye'ye de yolunun düştüğünü ve Ayten Okgu ninemizin öpülesi ellerinden çıkan bir karnıyarık yemeğinin de listede bulunduğunu söyleyelim.

Mısır'da yaşayan 62 yaşındaki Fifi Makhmer ve aile arasında en meşhur yemeği koshry

Koshry; pirinç, makarna ve baklagillerle yapılan pek doyurucu bir yemek. Tam anneanne işi.

İtalya'dan 80 yaşındaki Marisa Batini ve torunlarının pek sevdiği pazılı, ricotta peynirli ve et soslu raviolisi

Peynir, et ve pazı bir arada. Tam da bu tonton anneannenin torunları için yapabileceği gibi!

Bolivya'da yaşayan 71 yaşındaki Julia Enaigua ve torunlarının yemelere doyamadığı queso humacha

Bolivya'nın en meşhur yemeklerinden biri olan Queso humacha, sebzeler ve taze peynirin başrollerini paylaştığı bir çeşit çorba aslında.

İspanya'dan 73 yaşındaki Carmina Fernandez ve ailesinin favorisi olan yemeği Asadura de cordero lecca con arroz

Bakmayın adının uzunluğuna bu yemeğin, kendisi pilav ve kuzu sakatatlarından yapılıyormuş. Anyacağınız Carmina'nın ellerinden çıkan bu yemek sadece torunlarını değil bizi bile mutlu eder.

Türkiye'den 76 yaşındaki ninemiz Ayten Okgu ve sadece torunlarının değil hepimizin bayıldığı nefis yemeği karnıyarık

Karnıyarığın nasıl bir yemek olduğunu anlatmak yersiz olur şimdi. O yüzden biz, anneanne elinden çıkan kadar nefis olmayacağını bilsek de görünce canınız çekerse diye tarifini iliştiriyoruz şuraya.

Arjantin'de yaşayan 62 yaşındaki Susana Vezzetti ve tadını pek bir merak ettiren empanada criolla yemeği

Empanada Criolla, özel olarak hazırlanan hamurun içinin sığır etyle hazırlanmış bir karışımla doldurulmasıyla oluşturulan etli bir dolma. Her dolmanın içinde birer tane zeytin olması da olmazsa olmazlarından.

Malezya'da yaşayan 55 yaşındaki Thilaga Vadhi ve torunlarını beslemekte üstüne tanımayan yemeği nasi lemak

Malezya'nın geleneksel lezzetlerinden nasi lemak, sebze, ançuez, hindistan cevizi pilavından oluşuyor. Yumurta da torun bonusu oluyor.

Letonya'dan 68 yaşındaki Inara Runtule ve sunumu bile iştah açmaya yeten silke yemeği

Silke, ringa balığının başrolde yer aldığı, patates ve süzme peynirin de ona eşlik etmekten geri durmadığı sağlık dolu bir yemek.

Zanzibar'da yaşayan 56 yaşındaki Miraji Mussa Kheir ve doyurmaya kararlı yemeği wali, mchuzina mbogamboga

İsminin uzunluğunu içeriğinin zenginliğiyle de gösteriyor wali, mchuzina mbogamboga adlı bu yemek. Çünkü içinde hem pirinç, hem balık hem de yeşil mango soslu sebzeler bulunuyor.

Haiti'de yaşayan 63 yaşındaki Serette Charles ve ailesinin yemekten hiç bıkmadığı yemeği creole soslu lambi

Bu nefis yemek, bir çeşit balık olan lambi ve pırasa, maydanoz, biber, acı portakal suyu ve domates püresi gibi bol malzemeyle hazırlanan bir sostan oluşuyor.

İsveç'te yaşayan Brigitta Fransson ve ülkenin meşhur lezzetlerinden inkokt lax â

Inkokt lax â, soğuk somon ve haşlanmış sebzelerden oluşan sağlıklı mı sağlıklı yemeklerden. Anneanne/babaanne olur da sağlık olmaz mı hiç?

Fas'ta yaşayan 62 yaşındaki Eija Bankach ve bakınca bile ağız sulandıran yemeği chicken tajine

Chicken Tajine, tavuk ve sebzelerin bir olduğu bir yemek. Toprak güveçlerde pişirilmesi onu özel kılıyor. bunu da en iyi Eija Nine yapıyor tabii.

Kenya'dan 65 yaşındaki Normita Sambu ve besleyiciliğin bir tabakta toplanmış hali olan yemeği mboga ve orgali

Mboga ve Orgali, beyaz mısır unundan yapılan polenta, et ve sebzelerin aynı tabakta buluşmasından oluşuyor.

İzlanda'da yaşayan 63 yaşındaki Valagerdur Olafsdottir ve torunlarının bayıldığı kjotsùpa yemeği

Kjotsùpa, hem mis gibi pişirilmiş kuzu etinden hem de sebze çorbasından oluşuyor Valagerdur'un mutfağında. Torunlara besleyici ve leziz bir menü oluyor. Mis.

Lübnan'da yaşayan 66 yaşındaki Wadad Achi ve pek süslü yemeği mjadara

Mjadara, pirinç, mercimek ve patatesin pişirilip püre haline getirilmesiyle oluşan vejetaryen bir yemek, üzeri de turplarla süslenince çok şık oluyor üstelik.

Etiyopya'da yaşayan 60 yaşındaki Bisrat Melake ve olsa da yesek dedirten yemeği enjera

Enjera yemeği, körili bir hamurdan yapılan hamur işi ve bolca sebze ile hazırlanan çok özel bir yemek. Yapımı toplam 3 gün sürüyor, öyle düşünün.

Hindistan'dan 82 yaşındaki Grace Estibero ve tavuğun en lezzetli hali chicken vindaloo yemeği

Chicken vindaloo yemeği, tavuğun masala sos ve soğanla buluştuğu geleneksel bir yemek Hindistan'da. Masala sosun el emeği göz nuru olması da Grace ninemizin mahareti tabii.

Kanada'dan 64 yaşındaki Kathy O’ Donovan ve torunlarının pek bir sevdiği bison under the midnight sun yemeği

Bison under the midnight sun, 12 saat marine edilmiş etin, sarımsak, soğan, biberiye defne yaprağı ve domates püresi gibi lezzetlerle bir araya gelip pişirilmesiyle ortaya çıkıyor. Bu kadar emek gerektiren bir yemeği de tabii ki emeklerini hiç ödeyemeyeceğimiz anneanne ve babaannelerimiz en güzel şekilde hazırlıyor.

Peru'dan 77 yaşındaki Itala Revello ve elleriyle özene bezene hazırladığı corvina fish ceviche

Corvina fish ceviche, marine edilmiş bir balık yemeği aslında ama bir anneannenin elinden çıkınca işler değiiyor tabii, işin içine marul, limon, bolca mısır, soğan, biber ve hatta limon suyu bile giriyor. Çünkü anneanne o! <3

Flipinler'den 70 yaşındaki Carmen Alora ve efsane yemeği kinunot

Kinunot, hindistan cevizi çorbası ve içine konulan köpek balığı etinden oluşuyor. bize biraz iddialı, biraz değişik gelse de besleyici olduğu her halinden anlaşılıyor. Anneanne yemeğinin birinci kuralıdır zaten besleyici olması da, değil mi ama?

Endonezya'da yaşayan 63 yaşındaki Eti Rumiati ve onunla tam bir anneanne sofrası kurduğu soto betawi yemeği

gabrielegalimberti

gabrielegalimberti

Soto betawi, bol sebze, hindistan cevizi ve sığır eti kullanılarak hazırlanan bir çorba. Yanındaki salatalar, soslar anneanne sofrasının olmazsa olmazlarından olduğu için sofrada.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

ozilayn15 Eylül 2016 15:26
Yemeyelim de yanında mı yatalım!?
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?