Diyabet Hastası Olan Küçük Çocuğun Hayatta Kalmasını Sağlayan Can Dostu Jedi

Favorilerime
Ekle

Şimdi anlatacağımız hikaye bir dostluk, bir karşılıksız sevgi ve bundan da önemlisi bir hayatta kalma savaşının hikayesi.

7 yaşındaki Luke, tip 1 diyabet hastası ve maalesef hastalığının tedavisi yok. Her gün kriz geçirip ölme riski taşısa da onun yanında her zaman bir koruyucu meleği var. Ve o Luke'un şimdiye kadar hayatını defalarca kurtaran kahraman köpeği Jedi'den başkası değil!

Gözlerinizin dolmasına, kalbinizin ısınmasına hazır olun.

Tip 1 diyabet hastası olan 7 yaşındaki Luke her gün ölümle burun buruna

facebook/SavingLuke

Tip 1 diyabet hastası olan küçük Luke'un pankreası insülin üretemediği için kan şekeri aniden çok yükselebiliyor ya da aniden çok fazla düşebiliyor. Kan şekeri değerlerin altına düştüğünde el ve ayaklarını hissedememeye başlıyor, midesine ağrılar giriyor ve kriz geçirebiliyor. Yükseldiğinde ise bu durum organlarına kalıcı hasarlar verebiliyor.

Luke, küçük yaşlarından beri ailesinin de desteğiyle bu hastalıkla savaşıyor. Hastalığın maalesef ki bir tedavisi yok, Luke ne kadar diyetine dikkat ederse etsin bu krizleri yaşama ve ölümle burun buruna gelme riski çok büyük.

Ama neyse ki Jedi var.

Özel olarak eğitilen Jedi'nin görevi Luke'u hayatta tutmak

facebook/SavingLuke

Jedi, siyah bir labrador. Ailenin eğitimli köpeği Jedi, Luke'un da en yakın arkadaşı. Ancak Jedi'yi diğer köpeklerden ayıran bir özelliği ve çok büyük bir sorumluluğu var: Luke'u hayatta tutmak.

Jedi, küçük bir köpek yavrusuyken Luke'un kan şekeri düştüğünde ya da yükseldiğinde haber verebilmesi için özel olarak eğitildi. Üstün koku alma becerisiyle Luke'un tehlikede olduğunu anlayabilen Jedi, Luke'un şeker seviyesinde değişim olduğunda ağzında özel bir kumaş parçasıyla gelerek Luke'un annesi Dorrie'ye haber veriyor. Dorrie de Jedi patisini kaldırıp indirdiğinde Luke'un sağlığında bir değişim olduğunu anlayabiliyor.

"Jedi olmasaydı Luke'u kaybetmiştik"

facebook/SavingLuke

Geçtiğimiz günlerde Luke'un kan şekeri gecenin bir yarısı aniden çok fazla düşüyor. Olay, aile uykudayken olduğu için durum daha tehlikeli bir halde ancak Jedi hemen yardıma koşuyor ve daha önce defalarca olduğu gibi Luke'u hayata döndürüyor.

Dorrie o geceyi şöyle anlatıyor: "Jedi yatağın üstüne atlıyor, sonra yeniden yataktan yere atlıyordu. Uykuda olsam da bunu hissedebildim. Uyanmadığımı fark edince Jedi üzerime yattı. Uyandım ve bir şeylerin ters gittiğini anladım. Jedi olmasa Luke'un durumundan asla haberim olmazdı ve onu kaybedebilirdik."

Luke'un kan şekerini ölçen bir monitörü olsa ve bu cihaz cep telefonu ve akıllı saate tehlike durumunda bildirimler gönderse de Jedi çoğu zaman bu cihazdan daha önce durumu fark edebiliyor ve aileye haber verebiliyor.

Jedi'nin Luke'un hayatındaki tek etkisi bu da değil. Hastalığı yüzünden yaşıtları gibi bir çocukluk yaşayamayan Luke'un bu eksikliğini de dostluğuyla Jedi doldurmuş durumda. Luke, Jedi yanındayken sadece güvende değil aynı zamanda çok da mutlu.

Luke ile Jedi... Bu Yıldız Savaşları değil, bir hayatta kalma savaşı. Ve Jedi, iyi ki var.

Luke ve Jedi'yi Facebook sayfalarından da takip edebilirsiniz.

Kaynak: abcnewsDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?