yenihaberden

Bursa'da Tüm Mahallelinin Bir Araya Geldiği Düğün Tadında Sahur

Favorilerime
Ekle

Bursa'da sahur anlayışına yepyeni bir boyut getiren bir etkinlik düzenlendi.

Sahur vakti geldiğinde, sokaklardan yükselen davulcu seslerine alışkındık ama doğrusu böylesini görünce şaşırmadan edemedik.

Bu sahur, bugüne kadar gördüğünüz tüm sahurları unutturur, öyle diyelim.

E haydi o zaman sizi daha fazla merakta bırakmadan düğün tadında sahurun detaylarını anlatalım.

Buyursunlar...

Bursa Folklor Eğitim Merkezi'nden bir grup genç, sahura yepyeni bir renk getirdi

Bursa Folklor Eğitim Merkezi'nden bir grup genç, Bursa’nın merkez Osmangazi ilçesi Selamet Mahallesi’nde sıra dışı bir sahura imza attı. Rumeli yöresine özgü kıyafetler giyip sahur vakti yollara düşen gençler, mahalleliyi yalnızca davul sesleriyle değil Rumeli ezgileriyle sahura kaldırdı.

Geçtiğimiz günlerde düzenledikleri bu sahur etkinliğiyle bir anda gündeme gelen gençler, davul, darbuka, klarnet ve tefler çaldı, yöresel müzikleriyle sokak sokak gezerek Bursa halkına benzersiz bir sahur deneyimi yaşattı desek yeri.

Üstelik bu yaptıkları ne ilk ne de son aslında. Kültürlerini ramazan ayında herkesle paylaşmaktan yana olan gençler, Rumeli yöresinin geleneklerini ramazan boyu herkese tanıtmaya kararlı.

Börekler ve tatlılar ikram edildi, mahalleli hep birlikte sahur yapmanın keyfini yaşadı

Sahur vaktini tam bir düğün havasına sokan ve tüm mahalleliden olumlu tepkiler alan gençler, sahur için insanları uyandırmakla da kalmadı, hep birlikte sahur yaptılar üstelik. Mahallelinin de börek ve tatlı ikramlarıyla lezzetlenen bu sahur etkinliği, mahalle meydanında yapılan sahurla ramazan ruhunu da tam anlamıyla yaşattı.

"Ramazan ayı birlikteliğin olduğu bir ay"

yenihaberden

yenihaberden

Bursa Folklor Eğitim Merkezi Dernek başkanı olan Adem Serbest de yaptıklarıyla ilgili şunları söyledi: "Derneğimizin 7 yıl önce başlatmış olduğu organizasyonumuz yine devam ediyor. Küçük çocuklarımız ile kostümlerimiz ve yemeklerimizle bu akşam kültürümüzü tüm Türkiye’ye tanıtmak için elimizden geleni yapıyoruz. Önümüzdeki hafta diğer mahallelerde ve Rumeli göçmenlerimizin olduğu mahallelerde bu etkinliğimizi yapacağız.

İlk organizasyonumuzda bir çekingenlik vardı 'Acaba nasıl bir tepki alırız?' diye. Ama şuan gezdiğimiz mahallede tüm hemşehrilerimiz bunu çok hoş karşıladı. Camlarda, balkonlarda bulunan vatandaşlar bize güzel tepkiler veriyor. Aynı zamanda tatlı ve böreklerini yaptılar. Mahalle halkımız ve gençlerimiz ile bu sahuru gerçekleştireceğiz. Ramazan ayı birlikteliğin olduğu bir ay. Biz de yapmış olduğumuz etkinlikle tüm Rumeli camiası ve Bursa halkının birlikteliğini sağlıyoruz."


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?