ramazand-baklava-olmayacak-one-cikan

Bu Karar Çok Tartışılır: "Ramazan Boyunca Fıstıklı Baklava Satmama Kararı Aldık"

Favorilerime
Ekle

Ramazanın gelmesiyle birlikte aklımıza daha çok düşer hale gelen baklava, şu sıralar pek bir gündemde.

Ama ne yazık ki lezzetli bir konuyla değil, aksine pek tatsız bir haberle karşımızda bu kez.

Çıtır çıtır dokusu ve içindeki o bolca fıstığıyla ayrı bir sevdiğimiz fıstıklı baklavaya ulaşmamız artık daha da zor olacak gibi gözüküyor.

Neden mi?

Buyurunuz, anlatalım.

Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği ramazan ayında fıstıklı baklava satmama kararı aldı

Fıstıklı Baklava Tarifi

Fıstıklı Baklava Tarifi

Her şey, ramazan ayının gelmesiyle birlikte fiyatları bir anda artış gösteren ürünlere fıstığın da eklenmesiyle başladı desek yeri. Baklava için kullanılan ve piyasada "baklavalık fıstık" olarak da anılan Antep fıstıklarının kilosunun 210 liralara dek çıkması sadece biz tüketiciler için değil baklava üreticileri için de bütçeyi zorlayıcı bir durum oluşturdu haliyle.

Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği, yani kısaca BAKTAD olarak bilinen kuruluş da bunun üzerine geçtiğimiz gün bir açıklama yaptı ve ramazan boyunca fıstıklı baklava satışı yapmayacaklarını söyledi.

"Bu kadar fahiş bir kar ne ahlakidir ne de hukuka uygundur."

fistikli-baklava-tarifi

BAKTAD Başkanı Mehmet Yıldırım bir açıklama yaparak hem kararlarını hem de çözüm önerilerini paylaşmayı ihmal etmedi ve şunları söyledi: "Çiftçiden kilosu 60 TL’ye alınan baklavalık fıstık ramazan öncesi stokçular tarafından 210 TL'ye piyasaya sürülüyor. Şu anda fıstığın fiyatının 70 TL olması gerekirdi. Bu kadar fahiş bir kar ne ahlakidir ne de hukuka uygundur. Ne üretici ne baklavacı ne de tüketici bu işten karlı çıkmaktadır. Soruna bir çözüm üretilmezse çok sayıda baklavacı iflas edecek ve milli değerimiz olan baklava tarihe karışacak. Stokçulara kara borsacılara fırsat vermeme adına ramazan ayında fıstıklı baklava satmama kararı aldık. Fıstık yerine ceviz, badem, fındık gibi ürünlerden baklava üretimine ağırlık vereceğiz."

Temsilciler soruna çözüm bulmak için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı ile görüşecek

ramazand-baklava-olmayacak-one-cikan

Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği'nin yaptığı bu açıklamaya sektörün önemli isim ve markalarının da destek vereceği söylenirken bu BAKTAD Başkanı Yıldırım, ramazana çok az kala bu sorunu çözebilmek adına Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile görüşüleceğini ve bu fahiş fiyat artışının önüne geçilmesi için gerekli adımları atacaklarını da söyledi ve ekledi:

"Sektörümüzde faaliyet gösteren pek çok firma bu konuda destek vereceğini açıkladı. Bu hafta Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Ahmet Eşref Fakıbaba’yı ziyaret ederek desteğini talep edeceğiz. Nasıl et fiyatlarındaki artış sonrası kontrollü bir ithalat yapıldıysa fıstıkta da benzer bir uygulamayı yapabiliriz.”

Bakalım fıstıklı baklava bu ramazan pastane vitrinlerinde kendine yer bulabilecek mi? Sahi, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorum atarak bizimle paylaşabilirsiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?