En İyisini Maraşlıların Bildiği 13 Muhteşem Lezzet

Favorilerime
Ekle

11 ilçesi, 6 barajı, koca bir tarihiyle Türkiye'nin en değerli mutfaklarından bir tanesine sahip olan Kahramanmaraş, Kurtuluş Savaşı'nda gösterdiği büyük başarılar nedeniyle Maraş ismini Kahramanmaraş olarak mühürlemiştir.

Osmaniye, Gaziantep, Adıyaman, Malatya, Sivas, Kayseri ve Adana'yla çevrelenen Kahramanmaraş, çevre illerdeki mutfaklardan beslenirken aynı zamanda onları da büyük oranda beslemiştir.

Maraş tarhanası

İncecik kıtırlar halinde dökülen tarhanaların Temmuz Ağustos aylarında kurutulmasından kelli bu kadar lezzetli olduğu söylenir. Maraş'ta tarhanasız bir sofra düşünülemez.

Maraş köfte

En altta kimyonlu köftesi, üzerine patates ve patlıcanı. Tek lokmalık olmasa da iki lokmalık müthiş bir lezzettir. Yanına bir de ayran açtınız mı, of of!

Maraş tava

Küçük küçük doğranan kuzu eti, patlıcan, biber ve soğan fırında iyice pişer, insanın ağzına düşmek ister. Tavaya ekmek banmamaksa imkansız.

Armut kurusu

Havasından mıdır, suyundan mıdır bilinmez Maraş'ta neredeyse tüm yiyeceklerin kurusu yapılır. Kurusuna da "hak" ya da "kak" denir. Armut kurusu da bunlardan en bilinenidir.

Eli böğründe

Tava dörde bölünür, tıpkı içine konulacak malzemeler gibi. Biber, soğan ve domates. Bir de yanında kuzu kuşbası. Fırınlanır, lezzetleri birbirine sarılır. Afiyetle yenir.

Acem pilavı

Maraş pilavı olarak da bilinen, neredeyse iç pilav kıvamına yakın bol baharlı, kuş üzümlü ve etli pilavdır. Kavrulmuş havuç ve bademle de süslenir.

Kallili köfte

İnce bulgur ve kıymayla hazırlanan sonra da tarhana içine bırakılan o leziz yemektir. Çorba sevmeyenlere çorbayı sevdirebilendir.

Maraş paçası

Limon ve yumurtayla terbiyelenen, bol sarımsaklı sakatat çorbasıdır. Sumak ekşisinin de katıldığı bilinir.

Un sucuğu

Lokum sevenlerin damaklarına festival çeker bu tatlı. İncecik ipe ceviz ve unlu karışım hazırlanır, tatlı olarak soğuk kış günlerinde servis edilir.

Sömelek köfte

Maraş mutfağının en bilinen lezzetlerinden bir tanesidir. İnce bulgurla hazırlanan bir tür köftedir. Üzerine yoğurt dökülür ve böyle servis edilir.

Ciğerli bulgur pilavı

Tavında pişirilen bir bulgur pilavı ve içindeki dana ciğeriyle hazırlanan yemektir. Farklı bölgelerde tavuk ciğeriyle de yapılabilir.

Yoğurtlu dövme çorbası

Antep mutfağında da sıkça rastlanılan yoğurtlu dövme çorbası, Maraş'ta da akşam yemeklerinin gözdesidir. Yarmalar şişip kocaman olur, afiyetle içilir. Hatta yenir.

Maraş dondurması

youtube

youtube

Namı Türkiye'yi geçip dünyaya açılmış dondurmadır. Oldukça kıvamlı ve biriciktir. Kesme olarak da servis edilir. Tüm yemeklerden sonra yenilebilecek en güzel tatlılardandır.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Mutlu11 Haziran 2015 11:16
Birçok çerkes yemeği de özellikle ilçelerde çok meşhur maraşta. maraş yaşadığım yılları düşününce cirdingiş gelir mesela benim aklıma :) Ayrıca listedeki en büyük eksiklik cips tarhana dışındaki Maraş tarhanası olmuş. Tadı biraz yayla çorbasını anımsatan ekşimsi bir tarhana çorbası vardır Maraş'ın yoğurtlu dövme çorbası ile beraber. Keşke eklense :)
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?