stringernursery

Yaz-Kış Demeden Çiçek Açsın: Evde Adım Adım Açelya Bakımı Nasıl Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Evlerimizde, balkon ve bahçelerimizde bakıp büyütmeye bayıldığımız rengarenk çiçeklerden açelya ile karşınızdayız bugün. O güzelim görüntüsünün ardında yatan ihtiyaçlarını birlikte öğrenelim, onu en sağlıklı şekilde uzun süre büyütelim, muhafaza edebilelim istiyoruz.

Eğer sizin de evinizde açelya bitkisi varsa ya da saksı içinde açelya hediye edildiyse ve ona tam olarak nasıl bakabileceğinizi bilemiyorsanız doğru yere geldiniz demektir. Toprağından sulamasına, evde açelya bitkisi nasıl yetiştirilir, açelya bakımı nasıl yapılır adım adım anlatıyoruz.

Doğru bakım sayesinde uzun süre rengarenk kalan, boynunu bükmeyen, yaprakları sararmayan mis gibi açelya çiçeklerine keyifle ev sahipliği yapmak isteyenleri hemen aşağıya doğru alalım.

Açelya bitkisi nedir?

Öncelikle onu tanımayanlar için açelya bitkisi nedir, ne değildir anlatalım istedik. Kendisi fundagiller familyasının sevimli üyelerinden biri. Ancak açelya tek bir bitkinin özel adı değil, birçok çeşidi bulunan, fundagillerin ormangülü cinsinden bazı bitki türlerinin genel adı aslında.

Çiçekleri kırmızı, turuncu, sarı, pembe ve beyaz gibi birçok farklı renkte olabilen açelya bitkisi, bataklıklardan kayalık akarsu kıyılarına, doğada birçok farklı alanda yetişebiliyor, ana vatanının Asya ve Kuzey Amerika olduğu söyleniyor. Japonya'da insan eliyle yapılan ve "cüce açelya" olarak anılan çok farklı bir açelya türünün ise görüntüsünün güzelliği ve farklılığı sebebiyle dünya çapında her geçen gün daha da popüler olduğu biliniyor.

Açelya bakımı nasıl yapılır?

Evinizde açelya bitkisi yetiştirmeye kararlıysanız saksı seçiminden tutun da sulamasına, açelya yetiştirirken ve bakımını yaparken bilmeniz gereken tüm detaylar burada:

Toprak seçimi: Açelya bitkisi organik maddeler bakımından zengin, humuslu topraklarda çok daha verimli ve sağlıklı bir şekilde yetişebiliyor. Özellikle doğada kendiliğinden yetişebildiği bataklık, akarsu kenarı gibi alanlar düşünüldüğünde içinde çürümüş bitki kalıntıları olan toprakların açelya bitkisi için uygun olduğu söyleniyor.

Saksı seçimi: Açelya bitkisini sağlıkla yetiştirebilmek için seçeceğiniz saksılara da dikkat etmelisiniz tabii ki. Özellikle altında delikleri ve suyun akabileceği bir tablası olan, drenajlı saksılar tercih etmelisiniz. Bunun sebebi fazla sulama yapmanız halinde fazla gelen suyun köklerini çürütmesine engel olmak ve doğrudan saksıdan çıkıp tablada birikmesini sağlamak. Elbette saksının altındaki tablada su birikirse onları da 8 saat içinde mutlaka boşaltmalı ve tablayı kuru halde yeniden saksının altına koymalısınız, aklınızda bulunsun.

Sulama: Açelya nemli toprakları ve dolayısıyla sulanmayı seven bir bitki. Ancak hemen yukarıda da söylediğimiz gibi onu aşırı sulamadan da korumanız önemli. Bu sebeple açelya bitkinizin toprağını bir parmağınızla kontrol ederek ne zaman sulamanız gerektiğine kolayca karar verebilirsiniz. Eğer parmağınızı toprağa batırıp çıkardığınızda nemli kalıyorsa o gün sulama yapmanıza gerek yok demektir. Eğer parmağınız tamamen kupkuru çıkıyorsa sulama zamanı gelmiş demektir. Eğer parmağınız adeta çamurdan çıkmış gibi çok ıslak ve çamurluysa sulama zamanını erteleyin, varsa saksının altındaki tablada bulunan suyu dökün ve nem dengesini sağlamaya çalışın. Sıcak yaz günlerinde haftada en az 2 kez sulama yapabilir, kışın bu süreyi haftada 1'e indirebilirsiniz.

Gün ışığı: Açelya doprudan güneş ışığına maruz kalmamalı ama karanlık ve gölge alanlarda da durmamalıdır. Her iki durumda da açelya sağlıklı bir büyüme gösteremeyeceğinden onu aydınlık ama doğrudan güneş ışığına maruz kalmayacağı alanlarda muhafaza etmelisiniz. Açelya da birçok bitki gibi güneş ışığının geldiği yöne doğru büyümeyi tercih edeceğinden haftada 1 saksıyı çevirerek her yerinin eşit oranda büyüyüp gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Evde açelya bitkisi yetiştirmenin püf noktaları nelerdir?

http://stringernursery.com/azaleas | stringernursery

stringernursery

Açelya bitkisini evde nasıl yetiştirebileceğinizi, bakımını nasıl yapacağınızı öğrendiğinize göre sıra geldi bilinmesi gereken püf noktalara. Eğer sağlıklı ve rengarenk açelya bitkiniz hep verimli bir şekilde sizinle olsun isterseniz bu adımlara da dikkat etmelisiniz:

 • Açelyayı sulama günleriniz ve saatleriniz mümkün olduğunca aynı gün ve saatler olsun. Açelya da dahil birçok bitki bu sulama ritüelini alışkanlık haline getireceğinden çok daha sağlıklı bir şekilde büyüme gelişme imkanı bulur.
 • Aynı şekilde sulama yaptığınız kabı da hep aynı miktarda suyla doldurduğunuzdan emin olun. Bu alışlanlık da bitkinin sağlıkla büyümesi için önemli bir adım. Yalnız dikkat yazdan kışa, kıştan da yaza geçerken sulama miktarınızı artırıp azaltmanız gerekebilir, bunu da unutmamalısınız.
 • Açelya sık sık saksı ve toprak değişimi isteyen bir bitki değildir bunu unutmamalı, en başında doğru saksı ve toprak türünü seçip buna göre hareket etmelisiniz.
 • "Bitkim büyüdü serpildi, saksısının değişmesi lazım" diye düşünüyorsanız açelya için saksı ve toprak değişimini 2-3 yılda 1 kez yapmanızın yeterli olacağını da söylemeden geçmek istemeyiz.
 • Açelya saksınını değiştirirken halihazırdaki saksının sadece 1 boy büyüğünü kullanmanız yeterli ve etkili olacaktır, aklınızda bulunsun.
 • Sulama yaparken musluk suyu kullanıyorsanız suyu mutlaka dinlendirmelisiniz. Aksi halde açelya bitkisi sudaki kireçten olumsuz etkilenebilir.
 • Aynı şekilde sulama yapacağınız suyun oda sıcaklığında olduğundan emin olmalısınız. Eğer kış aylarında doğrudan musluk suyu kullanır ve bekletmeden sulama yapoarsanız bu su, bitkiye soğuk gelebilir ve zarar verebilir.

 • Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0 yorum yapılmış

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?