idealshape

Gerçek Hikaye: Tuzu 1 Ay Boyunca Hayatınızdan Tamamen Çıkardığınızda Ne Olur?

Favorilerime
Ekle

Tuzun sağlığa zararlı olup olmadığı, kişiye ne kadar zarar verdiği yıllardır tartışılıyor.

Tuzdan vazgeçemeyen ve yemeğini tuzlu yapmaktan, yediği her şeye daha tadına bakmadan tuz eklemekten vazgeçemeyen Frederic Patenaude isimli bir adamsa son zamanlarda bu alışkanlığının sağlığına zarar verdiğini fark ediyor ve onu hayatından tamamen çıkarmaya karar veriyor.

Onun bu bir aylık ilginç deneyi hepimiz için derslerle dolu.

Ne yaparsa yapsın tuzdan vazgeçemeyen bir adam

Frederic Patenaude "çiğ beslenme" üzerine araştırmalar yapan bir yemek blogger'ı aslında. Ancak her ne kadar sağlıklı beslenmeye çalışsa da kötü bir alışkanlığı var: Tuzdan vazgeçemiyor.

Konu hakkındaki bilimsel araştırmaları okuyan genç adam günlük tuz tüketiminin 1500 mg'ı geçmemesi gerektiğini öğreniyor. Ancak araştırmalar gösteriyor ki nüfusun %99.4'ü gündelik bu sınırı geçiyor.

Tuzun kan basıncını yükselttiğini ve tuz tüketiminin ilerleyen yaşlarda insanlarda yüksek tansiyon problemlerine yol açtığını, bunun dışında böbreklere zarar verdiğini, böbrek taşı oluşumuna yol açtığını hatta mide kanserine bile ön ayak olabildiğini öğrenince bir şeyler yapması gerektiğini anlıyor.

Uzun bir yolculuğa çıkan ve burada yemeği abartan Frederic geri döndüğünde kilo aldığını, vücudunun şiştiğini ve tansiyonun alarm verecek derecede yükseldiğini fark ediyor ve günde 4000 mg kadar tuz tükettiğinin farkına varıyor.

İşte bu noktadan sonra içinde hiç tuz olmayan bir aylık bir beslenme deneyine başlıyor.

Sıfır tuzlu bu yeni hayatından öğrendikleri ise şunlar...

"Sağlıklı beslenmek daha da kolaylaştı"

Frederic, tuz olmadan yiyeceklerin gerçek tadını ilk defa aldığını söylüyor. Bu yüzden daha doğru yiyecek tercihleri yaptığını, içinde tuz olan ekmek, kraker gibi hazır yiyecekleri de hayatından çıkarttığını söylüyor.

Böylelikle daha iyi beslenmeye başladığını ve sağlığının daha iyiye gittiğini anlatıyor.

"Hiç susamadım"


Bu küçük bir adım gibi gözükse de gereksiz bir şekilde hiç susamadığını ve gece su içmek için asla uyanmadığını anlatıyor Frederic. Tüm suyu yediği yiyeceklerden aldığını ve tuz tüketmediği için vücudunun ekstra suya çok da ihtiyaç duymadığını söylüyor.

"Kilo verdim"

Özellikle yüz bölgesinin bu süre içinde inceldiğini söyleyen Frederic tuz tükettiğinde vücut suyu emdiği için göz altlarında ve yüzünde şişkinlikler olduğunu anlatıyor. Tuzu kesmesiyle birlikte bu şişkinliklerden de kurtulmuş.

"Aknelerimden kurtuldum"

Kendini bildiğinden beri özellikle sırt bölgesinde akneleri olan genç adam tuzu bırakmasıyla birlikte bu akne ve sivilcelerden de mucizevi bir şekilde kurtulmuş. Cildinin artık pürüzsüz ve sağlıklı olduğunu söylüyor.

"Uykusuzluk problemimi yendim"

Daha önce sık sık uykuya dalma problemi yaşayan ve geceleri sık sık uyanan Frederic tuzsuz yaşamına başladığından beri geceleri mışıl mışıl uyumaya başlamış, geceleri de artık çok daha az uyanıyormuş.

"Kendimi daha iyi hissediyorum"

habersizseniz

habersizseniz

Tuzsuz beslenmeyle kendini daha "temiz" hissetmeye başladığını söylüyor genç adam. Yemek yedikten sonra kendini hiç kötü hissetmeyen Frederic, tuzlu tüketmediği için onu dengeleyecek yemek sonrası tatlılarını da hiç aramadığını anlatıyor. Hem bedensel hem de ruhsal olarak kendini çok daha iyi hissetmesine yol açmış bu.

Belki onun bu deneyi bazılarımıza da ilham verir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?