Kış Boyu Hayat Kalitenizi Yükseltecek Birbirinden Şahane 9 El Yapımı Çalışma

Favorilerime
Ekle

Kış bu, soğuk havası var, yağmuru, çamuru, karı var...

Bu yüzden hiç vakit kaybetmeden önlem almalı, kışı daha kaliteli, daha sıcak ve daha eğlenceli geçirmek için kolları sıvamalı.

O da ne demek derseniz, sizi hemen aşağıya, ellerinizle yapabileceğiniz çalışmalara davet etmek isteriz.

Her biri içinizi ısıtacak, sadece kendinizi değil çevrenizdeki insanları da mutlu etmenizi sağlayacak, hatta hediye bile edebileceğiniz kadar güzel çalışmalar bunlar.

E haydi o zaman malzemeleri hazır edin, başlıyoruz!

Bir daha giyilemeyecek olan giysilerinizle renk renk bardak altlıkları yapabilirsiniz

Malum, kışın sıcak içeceklere olan sevgimiz daha da kabarıyor, elimizden düşürmek istemiyoruz. Ama o sıcak içecekleri de masaya, sehpaya bıraktığımızda ne yazık ki kalıcı izler kalmasına neden olabiliyoruz. O zaman bu duruma müdahale etmenin tam zamanı şimdi.

Yıpranan, artık giyilemeyecek olan bluzları, kazakları hatta kot pantolonları alın ve ince şeritler halinde kesin. Kestiğiniz bu parçaları dilerseniz birbirine bağlayıp uzun ve kalın bir yumak yapın ve ardından örerek onları bardak altlıklarına dönüştürün.

Örgü örmeyi bilmiyor ya da bununla uğraşmak istemiyorsanız giysilerinizden kestiğiniz şeritleri bir sarmal şeklinde sarıp yapıştırarak da kolayca bardak altlıkları yapabilirsiniz.

Minik pirinç yastıkları yaparak ellerinizin uzun süre sıcak kalmasını sağlayabilirsiniz

Küçük kumaş parçaları alıp yuvarlak, dikdörtgen ya da kalp, dilediğiniz şekilde dikin, bir ucunu açık bırakıp bu uçtan içine bolca pirinç yerleştirin ve ardından açık bıraktığınız bu kısmı da dikerek küçük el yastıkları yapın. Yalnız dikkati kumaşın içine çok fazla pirinçle doldurmayın, pirinçlere hareket edecek alan tanıyın.

Ardından bu yastıklarınızı kaloriferin üzerinde ısıtın ve dışarı çıkacağınız zaman montunuzun ceplerine atın. Pirinç, ısıyı uzun süre muhafaza edebildiğinden siz de ellerinizi uzun süre sıcak tutun. Mis.

Evde, ellerinize taze zencefiller yetiştirebilirsiniz

evde-zencefil-yetistirme-one-cikan

Zencefil demek kış demek, hastalık demek çoğumuz için. Boğazımız ağrıdığında, öksürükler başladığında ilk aklımıza gelen isimlerden. O zaman neden onu evde, ellerimizle yetiştirmeyelim ki? Üstelik oldukça kolay bir yolu varken.

Nasıl yapılır derseniz hemen kısaca anlatalım, taze bir zencefili alıyor, bıçakla parçalara ayırıp suyun içinde bekletiyorsunuz. Ardından içi organik olarak zengin toprakla dolu bir saksıya yerleştiriyor ve sulamayı da ihmal etmiyorsunuz. Taze zencefilleriniz yavaş yavaş büyümeye başlıyor. İşte bu kadar!

Nasıl yapıldığını görmek, ayrıntılarıyla öğrenmek istiyorum derseniz sizi birkaç basit adımla evde zencefil yetiştirme yazımıza doğru da alabiliriz.

Evde, ellerinizle yeşillikler yetiştirerek baharı evinize taşıyabilirsiniz

taze-nane-ekimi

Tıpkı zencefil gibi evde ellerinizle nane, biberiye gibi yeşillikler yetiştirerek kendinizi kış hastalıklarından koruyabilir, evinizde kışın ortasında bile bahar esintileri yaşayabilirsiniz.

Doğrudan sapıyla ekebileceğiniz biberiye ve nane gibi yeşillikleri nasıl yetiştirebileceğinize dair detayları öğrenmek için sizi şu yazımıza da bekleriz.

Artık giyilmeyecek durumda olan kazaklarınızın kollarından şahane eldivenler yapabilirsiniz

Eski, çeşitli sebeplerle artık giyilemeyecek olan kazaklarınızın kol kısımlarından eldivenler yapabilir, dilerseniz yaptığınız bu eldivenleri hediye bile edebilirsiniz.

Kazağın kol kısmına elinizi yerleştirin ve elinizin büyüklüğüne göre işaretleyip kesin. Ardından açık kalan kısımları iç kısmından bir iğne iplikle güzelce dikin ve son olarak dilediğiniz gibi süsleyin. İşte bu kadar!

Sıcak bir şeyler içerken elinizin yanmasını engellemek bardaklarınıza sevimli kılıflar örebilirsiniz

Örgü örmeyi biliyorsanız yün ipliklerinizi ve şişlerinizi alıp hızlıca kupalarınıza böyle sevimli kılıflar örebilirsiniz. Örgü örmeyi bilmiyorsanız keçe ya da farklı kumaşlar kullanarak da kılıflar hazırlayabilirsiniz. Tercih sizin. Böylece kış boyu sıcak içecekler içerken eliniz de yanmaz. Mis.

Evde, ellerinizle pastil hazırlayabilirsiniz

Evet, yanlış okumuyorsunuz, evde pastil yapmaktan söz ediyoruz. Dilerseniz eczanelerden almaya alışık olduğunuz o pastillerin çok daha doğal ve işe yarar hallerini evde, ellerinizle hazırlayabilirsiniz.

Evde pastil yapmak isteyenleri, ev yapımı pastil yapımını ayrıntılarıyla anlattığımız şu yazımıza doğru alabiliriz.

Sevdiğiniz çayları içine koyabileceğiniz ev yapımı çay poşetleri hazırlayabilirsiniz

Kış boyu bitki çaylarından sık sık yararlanıyorsanız yaklaşın böyle, nefis bir önerimiz var! Aktardan sevdiğiniz çayları alın, dilerseniz harmanlayarak dilerseniz tek tek kullanın. İnce temiz bezler ya da kahve filtresi alın. Filtreyi ya da bezi dilediğiniz şekilde kesip temiz iğne iplikle kenarlarını dikin, yalnızca bir ucunu açık bırakıp oradan çayı yerleştirin. Çayı yerleştirdikten sonra açık kalan son kısmı da dikerek kapatın ve bir ucuna ip bağlayın. İşte ev yapımı çay poşetleriniz hazır!

Eskiyen giysilerinizle rengarenk ve pofuduk kilimler yapabilirsiniz

wermemorykeepers

wermemorykeepers

Eskidiğini düşündüğünüz ve bir daha giymemeye karar verdiğiniz giysilerinizi tıpkı bardak altlığı gibi kilimlere de dönüştürebilirsiniz. Bunun için yumuşak dokulu giysilerinizi seçerseniz pofuduk ve ayaklarınızı mutlu edecek sıcacık kilimleriniz olacaktır, bizden söylemesi.

Giymeyeceğiniz kıyafetleri ayırın ve sevdiğiniz renkleri bir araya getirecek şekilde seçin. Ardından kullanacağınız her bir kumaş parçasını tam ortasından bir iple bağlayın ve makasla kesikler atarak pofuduk bir yapı yazandırın. Son olarak hazırladığınız her bir parçayı da kalın iplik ve ona uygun bir iğneyle birbirine kolayca dikin. İşte bu kadar!

Eğer eski kıyafetiniz yoksa bu kilimleri yün ipliklerle de kolayca hazırlayabilirsiniz tabii, söylemeden geçmiş olmayalım.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?