Editor
YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

"Denizden Babam Çıksa Yerim"cilerin Gözdesi Olacak İstanbul'un En İyi 10 Balıkçısı

https://tr.foursquare.com/v/chef-mezze/571ea640498ebf73d748c11b?openPhotoId=579ce0a1498ed629a4cf3fe6 |tr.foursquare.com

Coğrafi konum olarak üç tarafı denizlerle, gönüllerde üç tarafı meze ve balıklarla çevrili ülkemizin, iki kıtaya masa kuran ve iki kıtaya da çok yakışan şehri İstanbul.

Hele bir de boğaza nazır bir şeyler yudumlarken, önünde Poseidon'un bütün bereketleri uzanıyorsa ve o masada, yaşayan tüm insanlardan daha çok sevdiklerin varsa şişesinde balık olmak istersin İstanbul'un.

O şişede balık olma isteğini de İstanbul'un en iyi balıkçıları cevaplar tabii.

Not: Listeden herhangi bir mekanı ziyaret etmeden önce 'hangi balık hangi mevsimde yenir?' sorusunun cevabını almak isteyebilirsiniz.

Kendine has sipariş tarzıyla: Kandilli Suna'nın yeri

Sarımsaklı tarator sosu, istavriti ve mezeleri sebebiyle, gönül ikametgahını Beykoz'a alan binlerce insanın mümessilidir Suna'nın yeri. Yazları neredeyse ayaklarınız denizdedir. Kendine has sipariş alma yöntemi, kodu vardır. Bilenler, bilmeyenlere anlatsın; 'balıkçıda en çok nescafe istenme rekoru' Suna'dadır

Adres: Kandilli İskele Cad. No: 17 Kandilli Mahallesi, Beykoz / İstanbul

Balık böreği yeter: Set Balık

1967 yılında Nüzhet'in Yeri adıyla kır lokantası olarak başlayan bir hikayenin bir nesil sonrası tüm şehre nam salan deniz mahsülleriyle devam eden ikinci kısmı Set Balık. Patlıcanlı levrek ve balık böreği hikayenin ikinci kısmının başrollerinde yer alıyorlar.

Adres: Haydar Aliyev Cd. No:18, Tarabya / İstanbul

Lezzeti bol mekan: Chef Mezze

Yemek.com ekibine kapılarını ve tazeliğini koruması adına her gün yeniden yapılan lezzetlerini sonuna kadar açan Gazi ve Bilal Ateş kardeşlerin, insanın içini maviyle dolduran bir yer Chef Mezze. Hardal soslu avokadolu karides, balsamik soslu kişnişli uskumru marin ve pancar mutabbal bu maviliğin tonunu en güzel ayarlayan etmenler.

Adres: Sortie, Kuruçeşme Mahallesi, Muallim Naci Caddesi, No 54, Beşiktaş / İstanbul

Yeşilköy'ün incisi: Yüksel Balık Lokantası

Yeşilköy'e diğer semtlerden varan yolculukların sebebidir Yüksel Balık. Baştan söyleyelim, bu yolcuların arasında akşam ödeyecekleri hesaptan daha çok lezzete düşkün olanlar çoktur. Karidesli salata, soya soslu ızgara ahtapot ve kendi elleriyle yaptıkları lakerda için yazıyı bitirmeden yola çıksanız yeridir.

Adres: Yeşilköy Mh., Liman Sk No:2 Yeşilköy / İstanbul

Sıla kliplerinden hallice: Kıyı Restaurant

Müdavimi olan mekanların yalnızca salaşlıktan yosun tutmak üzere, Sıla klibi gibi yerler olduğunu düşünenlere bir yanıttır Kıyı Restaurant. Tarama, lakerda ve hamsinin tadına bakanların bir hafta içinde bir kere daha gittiği söylenir.

Adres: Kefeliköy Caddesi 126 Tarabya, Sarıyer / İstanbul

Hem ruha, hem mideye: Sur Balık

"İyi ki bu şehirdeyim" dediğiniz anlara tekabül eder Sur Balık'ta hardal soslu levrek marini yediğiniz zamanlar. Karşı yakaya keyifli bir bakış fırlattığınız an ızgara kalamar gelir masaya. Acılı ve tereyağı karides de artık daha da yiyemeyiz herhalde düşünceleriyle, ne çabuk bitti bu tabak düşünceleri arasında gelir masaya. Doyarsınız. Hem ruhunuz hem mideniz.

Adres: Arnavutköy Bebek Cad. No: 52 Beşiktaş, İstanbul

Kalkanlar ızgarada: Balıkçı Kahraman

Vedat Milor'un Kahraman Balıkçı dediği mekandır. Üstadın hakkı da vardır söylediğinde. Gerçek balık yeme deneyimini ve lezzetini aradığımızda bir kahraman gibi karşımıza çıktığı doğrudur. Özel gücü de kalkan balığını bütün halinde ızgara yapabilmeleridir.

Adres: Rumeli Kavağı Mh., İskele Cd No:15, Sarıyer / İstanbul

Balık-ekmek ikilisinin en güzel hali: Taka Balık Ekmek

Boğaz’a karşı balık yiyeceğim diye öyle deli paralar ödemenize gerek yok. Misler misi Taka Balık Ekmek ne güne duruyor!

Yeniköy’ün en salaş balıkçısı Taka Balık Ekmek’te öyle uzun uzadıya bir menü bulamazsınız. Mevsimine göre avladıkları taptaze balık, salata, midye ve kalamar bu mekanın muhteşem dörtlüsü. Yiyin, yedirin.

Taka Balık Ekmek adres: Yeniköy Mahallesi, Köybaşı Caddesi, No 44, Sarıyer, İstanbul

Çeşit çeşit balığın adresi: Adem Baba

Gel gelelim Arnavutköy’ün simgesi Adem Baba’ya. 1992 yılında bir balıkçı teknesiyle yola çıkan ve şimdilerde Arnavutköy’de iki büyük mekan ile devam eden Adem Baba’da, sardalyadan mezgite, hamsiden palamuta, tekirden istavride, sarıkanattan somona, kalkandan gümüşe kadar birçok balık çeşidi var.

Mahallede çalışanların, lezzet avcılarının, denizden babam çıksa onu da yerimcilerin haftada bir uğradığı mekanı siz de radarınıza alın.

Adem Baba adres: Arnavutköy Mahallesi, Satış Meydanı Sokak, No 2, Beşiktaş, İstanbul

Her şeyi lezzet dolu: Palukçu

Vedat Milor’un söylemiyle “kalite çizgisini her gün yukarıya taşıyan” Palukçu ise son rotamız. Listedeki leb-i derya birçok mekana karşın kendisi buram buram beton kokan Fatih’te.

Mekanın mutfağından kılçıksız hamsi, dizme istavrit, levrek, çupra, somon, tekir, lüfer gibi 20’ye yakın balık çeşidi çıkıyor. Ekmek arası hamsi ve ekmek arası uskumru ise menünün ev sevilenlerinden.

“Evinizi kokutmayın” sloganı ise boş değil, evlere servisi var.

Palukçu adres: Çapa Mahallesi, Büyük Saray Meydanı Caddesi, No 13, Fatih, İstanbul

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?