"Denizden Babam Çıksa Yerim"cilerin Gözdesi Olacak İstanbul'un En İyi 11 Balıkçısı

http://www.eleosrestaurant.com/beyoglu/menu/ | eleosrestaurant
Çağla Gillis
Ben de Yemek.com'un yazarlarından biri oldum. Masa çok geniş, sen de otursana!
Çağla Gillis
513 takipçi313 içerik

Sıkça Yenen Konular

Çağla Gillis
Mart 12
Zeynep Çetin
Mart 18
YENİ
Vestel
Nisan 12
Çağla Gillis
Mart 17

Coğrafi konum olarak üç tarafı denizlerle, gönüllerde üç tarafı meze ve balıklarla çevrili ülkemizin, iki kıtaya masa kuran ve iki kıtaya da çok yakışan şehri İstanbul!

Hele bir de boğaza nazır bir şeyler yudumlarken, önünde Poseidon'un bütün bereketleri uzanıyorsa ve o masada, yaşayan tüm insanlardan daha çok sevdiklerin varsa şişesinde balık olmak istersin İstanbul'un.

O şişede balık olma isteğini de İstanbul'un en iyi balıkçıları cevaplar tabii.

Minik bir not: Listeden herhangi bir mekanı ziyaret etmeden önce 'hangi balık hangi mevsimde yenir?' sorusunun cevabını almak isteyebilirsiniz.

Not: Bu içerik ilk olarak 30 Ekim 2015'te yayınlanmış, 31 Mart 2021 tarihinde güncellenmiştir.

Balık böreği yeter: Set Balık

1967 yılında Nüzhet'in Yeri adıyla kır lokantası olarak başlayan bir hikayenin bir nesil sonrası tüm şehre nam salan deniz mahsülleriyle devam eden ikinci kısmı Set Balık. Patlıcanlı levrek ve balık böreği hikayenin ikinci kısmının başrollerinde yer alıyorlar.

Set Balık adres: Kireçburnu Mahallesi, Mısır Caddesi, No 8, Sarıyer, İstanbul

Lezzeti bol mekan: Chef Mezze

avokadolu-karides-tarifi-1

Yemek.com ekibine kapılarını ve tazeliğini koruması adına her gün yeniden yapılan lezzetlerini sonuna kadar açan Gazi ve Bilal Ateş kardeşlerin, insanın içini maviyle dolduran bir yer Chef Mezze. Hardal soslu avokadolu karides, balsamik soslu kişnişli uskumru marin ve pancar mutabbal bu maviliğin tonunu en güzel ayarlayan etmenler.

Chef Mezze adres: Ömer Avni Mahallesi, İnönü Caddesi, No 26, Kat 8, Beşiktaş, İstanbul

Yeşilköy'ün incisi: Yüksel Balık Lokantası

Yeşilköy'e diğer semtlerden varan yolculukların sebebidir Yüksel Balık. Baştan söyleyelim, bu yolcuların arasında akşam ödeyecekleri hesaptan daha çok lezzete düşkün olanlar çoktur. Karidesli salata, soya soslu ızgara ahtapot ve kendi elleriyle yaptıkları lakerda için yazıyı bitirmeden yola çıksanız yeridir.

Yüksel Balık Lokantası adres: Yeşilköy Mahallesi, İskele Caddesi, No 22, Bakırköy, İstanbul

Müdavimi çok: Kıyı Restaurant

Müdavimi olan mekanların yalnızca salaşlıktan yosun tutmak üzere yerler olduğunu düşünenlere bir yanıttır Kıyı Restaurant. Tarama, lakerda ve hamsinin tadına bakanların bir hafta içinde bir kere daha gittiği söylenir.

Kıyı Restaurant adres: Tarabya Mahallesi, Haydar Aliyev Caddesi, No 186/A, Sarıyer, İstanbul

Hem ruha hem mideye: Sur Balık

"İyi ki bu şehirdeyim" dediğiniz anlara tekabül eder Sur Balık'ta hardal soslu levrek marini yediğiniz zamanlar. Karşı yakaya keyifli bir bakış fırlattığınız an ızgara kalamar gelir masaya. Acılı ve tereyağı karides de artık daha da yiyemeyiz herhalde düşünceleriyle, ne çabuk bitti bu tabak düşünceleri arasında gelir masaya. Doyarsınız. Hem ruhunuz hem mideniz.

Sur Balık adres: Arnavutköy Bebek Cad. No: 52 Beşiktaş, İstanbul

Hemen Eve Sipariş Vermek İçin: Sur Balık

Kalkanlar ızgarada: Balıkçı Kahraman

Vedat Milor'un 'Kahraman Balıkçı' dediği mekandır. Üstadın hakkı da vardır söylediğinde. Gerçek balık yeme deneyimini ve lezzetini aradığımızda bir kahraman gibi karşımıza çıktığı doğrudur. Özel gücü de kalkan balığını bütün halinde ızgara yapabilmeleridir.

Balıkçı Kahraman adres: Rumeli Kavağı Mahallesi, İskele Caddesi, No 15, Sarıyer, İstanbul

Balık-ekmek ikilisinin en güzel hali: Taka Balık Ekmek

taka-balik-balik-ekmek

Boğaz’a karşı balık yiyeceğim diye öyle deli paralar ödemenize gerek yok. Misler misi Taka Balık Ekmek ne güne duruyor!

Yeniköy’ün en salaş balıkçısı Taka Balık Ekmek’te öyle uzun uzadıya bir menü bulamazsınız. Mevsimine göre avladıkları taptaze balık, salata, midye ve kalamar bu mekanın muhteşem dörtlüsü. Yiyin, yedirin. Daha detaylı bilgi için sizi şöyle de alabiliriz: Hayat Bazen Çok Tabure Üstünde Balık Ekmek: Taka Balık

Taka Balık Ekmek adres: Yeniköy Mahallesi, Köybaşı Caddesi, No 44, Sarıyer, İstanbul

Çeşit çeşit balığın adresi: Adem Baba

Gelelim Arnavutköy’ün simgesi Adem Baba’ya. 1992 yılında bir balıkçı teknesiyle yola çıkan ve şimdilerde Arnavutköy’de iki büyük mekan ile devam eden Adem Baba’da, sardalyadan mezgite, hamsiden palamuta, tekirden istavride, sarıkanattan somona, kalkandan gümüşe kadar birçok balık çeşidi var.

Mahallede çalışanların, lezzet avcılarının, denizden babam çıksa onu da yerimcilerin haftada bir uğradığı mekanı siz de radarınıza alın.

Adem Baba adres: Arnavutköy Mahallesi, Satış Meydanı Sokak, No 2, Beşiktaş, İstanbul

Hemen Eve Sipariş Vermek İçin: Adem Baba

Her şeyi lezzet dolu: Palukçu

Vedat Milor’un söylemiyle “kalite çizgisini her gün yukarıya taşıyan” Palukçu'dayız şimdi de. Listedeki leb-i derya birçok mekana karşın kendisi buram buram beton kokan Fatih’te.

Mekanın mutfağından kılçıksız hamsi, dizme istavrit, levrek, çupra, somon, tekir, lüfer gibi 20’ye yakın balık çeşidi çıkıyor. Ekmek arası hamsi ve ekmek arası uskumru ise menünün ev sevilenlerinden.

Palukçu adres: Çapa Mahallesi, Büyük Saray Meydanı Caddesi, No 13, Fatih, İstanbul

Muhteşem manzarasıyla: Eleos Restaurant

Sadece güzel balığın ve deniz ürünlerinin değil sevdiklerinizle geçirebileceğiniz en özel gecelerin de adresi olacak Eleos Restaurant, eşsiz manzarasıyla akşam yemeği keyfinizi katlıyor. Manzaraya dalıp giderek önünüzdeki balığın soğumasına neden olabileceğiniz kadar güzel mekanın menüsü harika, ambiyansı da enfes olunca mutlaka gidilmesi gereken yerler arasına girmesi hiç de tesadüf olmuyor. Gidiniz.

Eleos Restaurant adres: Tomtom Mahallesi, İstiklal Caddesi, Hıdivyal Palas, Kat 2, No: 231, Beyoğlu, İstanbul

Manzaraya doyamayanlara: Mavi Balık

https://www.instagram.com/mavibalikrest/ | instagram

instagram

"Bir balık restoranına gidiyorsam manzarası da olsun, şöyle doya doya denizi izleyeyim" diye düşünenlerdenseniz ya da sevdiklerinizle çok özel bir akşam yemeği deneyimi yaşamak istiyorsanız rotamızı bu kez Kuruçeşme'ye doğru kırıyoruz. Zengin balık menüsünü görünce hangisini seçeceğinize bir türlü karar veremeyeceğiniz mekanda çeşit çeşit soğuk ve sıcak mezeler de aklınızı çelecek, hepsinin tadına bakmak isteyeceksiniz, baştan uyarıyoruz.

Mavi Balık adres: Kuruçeşme Mahallesi, Muallim Naci Caddesi, No 64/A, Beşiktaş, İstanbul

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?