Lezzet Konusunda “Kılçıksız” Olan Deniz Kokulu 9 İstanbul Balıkçısı

yemek.com
Çağla Gillis
Ben de Yemek.com'un yazarlarından biri oldum. Masa çok geniş, sen de otursana!
Çağla Gillis
484 takipçi314 içerik

Sıkça Yenen Konular

Rüya Yelsalı
Ocak 28, 2016
Çağla Gillis
Temmuz 26, 2019
Çağla Gillis
Eylül 8, 2017
Çağla Gillis
Temmuz 9, 2019

Balık sezonu açıldı açılalı içimizde bir balık aşkı var. Bu mevsimin tadı balık ile çıkar ve tabii ki onun yanında yapılacak sohbetlerle... Mümkünse denize de yakın olalım.

İşte bu yüzden deniz kokulu balık mekanlarını sizin için seçtik!

Not: Bu içerik ilk olarak 10 Nisan 2015'te yayınlanmış, 17 Ekim 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Romantizmi de sever: Suna’nın Yeri

Böylesine keyifli bir mekan az bulunur cinsten, o yüzden ne yapın edin bu yaz Kandilli’deki bu mekana gidin.

Mekan tam anlamıyla leb-i derya! Hatta şöyle diyelim Avrupa Yakası’ndan kalkan özel teknelere binip direkt mekana geçebiliyorsunuz. Israr ediyoruz, kara yolunu kullanmayınız!

Dışarı atılmış masa sandalyelerde, -daha fazla romantikleştirmek gerekirse- saçınızı savuran rüzgarla, önü tamamen açık Boğaz manzarasıyla iştahınız öyle bir açılacak ki servis edilecek olan tekiri, balık köftesini, gümüşü, lüferi, çipurayı ya da istavriti silip süpüreceksiniz. Midye dolması da pek ünlüdür, deneyiniz!

Suna’nın Yeri’ne gün batımından önce gitmenizi tavsiye ederiz. Böyle bir güzellik yok!

Kandilli Suna’nın Yeri adres: Kandilli Mahallesi, İskele Caddesi, Kandilli İskele Sokak, No 2, Üsküdar, İstanbul

Bir Büyükada klasiği: Ali Baba Restaurant

Hazır sezonu açılmışken adadan bir mekan önermesek olmazdı. Bu sebeple Büyükada’da üstüne tanımadığımız, tek geçtiğimiz bir balık restoranındayız şimdi. Mezeleri ve balıklarıyla almış başımı yürümüş, yıllardır adına tek bir leke sürdürmemiştir.

Adada yapacağınız bisiklet turu, Dilburnu’nda vereceğiniz çay molası, rengarenk kapıların önünde çekeceğiniz fotoğraflar sonrası soluğu bu mekanda alabilirsiniz.

Balık çorbasını muhakkak denemeniz lazım. Sonrasında yiyeceğiniz balıktan çalışanlar sorumlu. Sizlere mevsimine uygun en lezzetli balığı oracıkta söyleyiveriyorlar. Bu bir bakmışsınız tekir olmuş, bir bakmışsınız kalkan ya da levrek. Önerimiz kendinizi çalışanların kollarına bırakmanız…

Ali Baba Restaurant adres: Büyükada-Maden Mh., 34970 Adalar/İstanbul

Gitmeyen kalmasın: Cibalikapı Balıkçısı

Eminiz bilmeyen yoktur ama gitmeyen çoktur. Bir kez daha üstüne basa basa söyleyelim istedik: Balık yemek istiyorsanız şuraya bir gidin.

Öyle uzun uzadıya balık listeleri yok. Mevsime göre çıkan balık sayısı az ve öz. Hiç denemediyseniz balık beğendi ya da balık köftesini burada deneyebilirsiniz.

Gürültüden uzak, rahat bir ortamda keyif yapmak istiyorsanız burayı tercih edebilirsiniz. Zaten tarihi Cibalikapı'nın yanı başında yer alan mekanın dillere destan manzarasını söylemeye gerek var mı?

Buranın bir de Moda’da şubesi var, Cibali’deki mekan bana ters kalıyor diyenleri Moda’ya yada Batı Akşehir'e alalım. Lezzette, tatta fark yok.

İletişim: Cibalikapı Balıkçısı

New York Times'a bile konuk: Tarihi Karaköy Balıkçısı Grifin

Yurt dışından gelen ya da İstanbul’u ilk kez ziyaret eden arkadaşınızı kolundan tutup buraya getirmelisiniz! Bir yandan mükemmel bir tarihi yarımada manzarası eşliğinde sohbet eder bir yandan da balık sofrasını, kültürünü itinayla tanıtırsınız.

1923’ten bugüne gelen mekanda hem buram buram tarih kokusu hem de balık kokusu sizi mest edecek. Balıkları günlük değişiyor ama kağıtta levrek mekanın ismiyle anılan spesiyali. Sonrasında yiyeceğiniz tahin helvasını da unutmayalım. Mekanın The New York Times’a çıkmışlığı da vardır.

Tarihi Karaköy Balıkçısı Grifin adres: Arap Camii Mahallesi, Tersane Caddesi, Kardeşim Sokak, No 45, Kat 5, Grifin Han, Beyoğlu, İstanbul

1966'dan beri: Kıyı Restaurant

Balık dedik mi aklımıza hemen deniz, sonrasında da huzur gelir. Bu sebeple balık restoranlarının mümkünse kıyıda köşede kalması, sessiz sakin olması tercih sebebi. Kıyı da böyle mekanlardan biri işte. Üstüne üstlük bir İstanbul klasiği!

İnce eleyip sık dokudukları her hallerinden belli, her şey mevsimine uygun. Önerilen balıkların dışında jumbo karides ızgara, pavurya ve ıstakoz kabuklu deniz ürünü lezzetlerinden mutlaka deneyiniz!

Kıyı Restaurant adres: Tarabya Mahallesi, Haydar Aliyev Caddesi, No 186/A, Sarıyer, İstanbul

Bir kalkanı vardır ki: Balıkçı Kahraman

Şimdi geldik Rumeli Kavağı’nın en bilinen mekanına. Tavana asılı ağlarıyla, olmazsa olmaz can simitleriyle, duvardaki ünlü müdavimlerinin fotoğraflarıyla, iştah kabartan vitriniyle tam bir balık restoranı.

Boğaz’daki en ünlü mekanlardan biri olmasının dışında burayı asıl farklı ve özel kılan kalkan balığıdır. Bu balığı parçalamadan bütün halinde ızgara yapıp önüne getiren sayılı mekanlardan biridir Balıkçı Kahraman. Balık kokoreç, hamsi mücveri ve balık köftesinin de kalkan balığından aşağı kalır bir yanı yok.

Yemek sonrası da bir kabak tatlısı patlatıverin!

Balıkçı Kahraman adres: Rumeli Kavağı Mahallesi, İskele Caddesi, No 15, Sarıyer, İstanbul

Mezesine de vurulursunuz: Balıkçı Sabahattin

Yurt dışından arkadaşınız gelirse diye muhteşem manzaralı Tarihi Karaköy Balıkçısı Grifin’i önermiştik, İstanbul’u azıcık ayaklarınızın altına almak niyetiyle. Şimdi de İstanbul'un tam içine gidelim diyoruz, binlerce turistin fink attığı Sultanahmet’e.

İyi balıktan anlayanların pılını pırtısını toplayıp gittiği bu mekanı kıştan çok bahar aylarında görmelisiniz. Dışarıya attığı masalarda yapılacak keyfin 40 yıl hatırı var, o derece.

Bir balık restoranında olması gereken balıklar burada da elbet var: Kalkan, lüfer, tekir, levrek, lagos, mercan, barbun, bu seçeneklerden sadece birkaçı.

Balıklardan önce alacağınız mezelerde midyeli pilavı atlamayın, bayılacaksınız.

Balıkçı Sabahattin adres: Cankurtaran Mahallesi, Cankurtaran Caddesi, No 36, Fatih, İstanbul

Sunumlarına dikkat: Eftelya Balık

Akdeniz mutfağı ve dünya mutfaklarının en nefis deniz ürünleri ve mezelerini bulabileceğiniz bir mekandayız. Arnavutköy'ün en güzel yerlerinden birinde yer alan Eftelya Balık hem manzarası hem servisiyle herkesin onayını alan bir balık restoranı.

Kalamar, karides gibi ara sıcakları kadar ızgara sardalya, levrek ve dil balığı da efsane. Mezeleri de bir o kadar başarılı. Özellikle sunumları alkışları toplayacak cinsten.

Denenmeli. Bu arada Şaşkınbakkal'da da bir şubesi daha var, haberiniz olsun.

Eftelya Balık adres: Bebek Arnavutköy Cd No:32, 34345 Beşiktaş

Denizin üstünde balık keyfi: İsmet Baba

ismetbaba

ismetbaba

Daha salaş bir balıkçı hayal ediyorsanız buram buram deniz kokan semtimiz Kuzguncuk'a bekleriz. Bu güzel semtin en nefis mekanlarından İsmet Baba günün her öğünü balık keyfi yapmak için en doğru nokta.

Denizin üzerinde balık yeme keyfi sunan İsmet Baba'da soslu patlıcan ve tereyağlı karidesle başlayıp balık pastırması ve levrek marinle devam edebilir, mevsim balıklarına da midenizde yer ayırabilirsiniz. Formül isimli tatlıları ise mutlaka denenmeli.

İsmet Baba adres: Kuzguncuk Çarşı Cd No:1, 34674 Üsküdar

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?