manset-hamam-bocegi-sutu

Hoaydaa: Bilim Diyor ki "Geleceğin En Besleyici İçeceği Hamam Böceği Sütü Olabilir"

Favorilerime
Ekle

Şu an bu sayfada olan herkesle aynı hissiyatı paylaşıyoruz. Evet, son zamanlarda duyduğunuz ve duyduğumuz en acayip şeylerden biri bu olabilir. Bir yandan merak edip okuyan, okurken de midesini zorlanan bütün arkadaşlar kusurumuza bakmasınlar.

Şimdi bir yanımız anlatmak, haber vermek için tutuşurken, bir yanımız "Kısa kes" diyor haliyle. O yüzden uzatmayalım.

Subramanian Ramaswamy. Bu arkadaş, Hindis Stem Cell Biology and Regenerative Medicine'da Biyokimyager. İşinde de gayet başarılı bir adam. Yaptığı araştırmada, yavru doğuran tek hamam böceği türü olan Diploptera punctata'nın yavrularını, süt benzeri protein bazlı bir maddeyle besliyormuş. Ramaswamy'nin ön araştırmaları da bu maddenin inek sütünden 4 kat daha besleyici olabilme ihtimalini ortaya koyuyormuş. Protein shake'lerinde ve yemeklerde kullanılması da olası. Tabii şimdilik kesinleşen bir şey yok.

kadinnca

kadinnca

Peki nasıl olacak bu iş, hamam böceği sağma merkezleri mi kuracağız?

Muhtemelen hayır. Ahırlar dolusu hamam böceğini bir yere toplayıp onlardan bir bardak süt çıkmasını beklemeyeceğiz. Böyle bir şeyin olması tahmin edilmiyor. Diploptera punctata türü hamam böceğinin genleri kullanılarak çalışma yapılıyor.

Şimdi sıra geldi o kritik soruya.

Hızla artan nüfusu ve gelecekteki muhtemel beslenme sıkıntılarını da düşündüğünüzde, içerik bakımından proteinler, yağlar, şekerler ve gerekli olan aminoasitleri içeren kristalleriyle tam bir gıda gibi davranması öngörülen hamam böceği sütünü tüketir miydiniz?

Buyurun sohbete.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?