Türkiye'deki 30 Bin Maaşlı İşini Bırakıp Kamboçya'da Bakkal Çırağı Olan Kaptan Ersel

yemek.com
Duygu Arslan
Sevdiğim insanlara "annesinin balı" diye hitap ederim.
Duygu Arslan
253431 takipçi1752 içerik

Sıkça Yenen Konular

Zeynep Çetin
Nisan 2
Öznur Doğan
Ocak 21, 2015
YENİ
Vestel
Nisan 12
YENİ
Yemek.com
Nisan 16

Günümüz insanın en büyük sorunu bu: Yaşadığımız hayattan memnun olmasak da risk alamıyoruz, konfordan vazgeçemiyoruz, cesur olup hayatımızı değiştirecek o adımları atamıyoruz. Sonuçta 9-6 çalıştığımız işlerde ömrümüzü tüketiyor, dünyayı içinde yaşadığımız küçük bir evin küçük bir odası zannediyoruz.

Ama şimdi size anlatacağımız cesur adam Kaptan Ersel böyle değil. O 30 bin lira maaş aldığı kaptanlığı bir kalemde silip Kamboçya'ya yerleşen ve bakkal çıraklığı yapmaya başlayan üniversite mezunu bir genç. Hepimiz için bir rol modeli kendisi.

İlham alın diye onu Dünya Bir Masaldır sitesinde yayınlanan röportajından yola çıkarak tanıtmak ise bizim boynumuzun borcu....

Ersel Çatalkaya İTÜ'den mezun olduktan sonra dev kargo gemilerini dünyanın dört bir tarafına sürmeye başlamış genç bir kaptan

Ama zamanla denizde geçirdiği zamandan nefret etmeye başlamış. Ucu bucağı olmayan bir su birikintisinde aslında hapsolduğunu ve bunun onu tükettiğini fark etmiş. Dile kolay 30 bin lira maaşı olsa da Türkiye'ye döndüğü zamanlarda bu parayı gece hayatında harcıyormuş ve bunun çok mantıksız olduğunu fark etmiş tam o sıralarda.

Önce deniz kaptanlığını bırakıp kara görevine geçen Ersel Kaptan sonra ani bir kararla Kamboçya'ya yerleşme kararı alıyor

Bundan üç ay önce çoğumuzun cesaret edemediği bir karara imza atıyor Ersel Kaptan ve buradaki o çok maaşlı işini bir anda bırakarak Kamboçya'ya gidiyor. Önce amacı biraz takılmak. Ama sonra orada çok da güzel bir hayat sürebileceğini fark ediyor. Ve artık oraya tamamen yerleşme kararı alıyor.

Orada bir Türk bakkalla tanışıyor ve bundan sonraki hayatına Kamboçya'da bir bakkal çırağı olarak devam etmeye başlıyor

dunyabirmasaldir

dunyabirmasaldir

Çalıştığı bakkal 10 tane barın ortasında bir yerde. Yani içen, eğlenen herkes bakkala gelip Ersel'le takılmayı çok seviyor ve hatta ona "tekno" ismini takmışlar. Diğer bir deyişle Kamboçya'nın Koh Rong adasında Ersel demek after party demek.

Kaptan Ersel, Türkiye'de onu yiyip bitiren, onu tüketen "çok maaşlı" işini bırakıp yani ömrünü statü, para ve maddiyat için harcamaktan vazgeçip keyfi yerinde, gönlünce muhabbet edip, içip, partileyen, bilgisayar oyunu oynayıp kitap okuyan bir Kamboçya bakkal çırağı olmayı tercih etmiş.

Ersel'in bu ilham verici hikayesini şu sözleri ile bitirelim: "Hayatta parayı seven bir insan olmadım olamadım. İster miydim onu da bilmiyorum. Ben şu an burada kendim için bir şeyler yapmaya başladığımı düşünüyorum hayatımda ilk kez belki de. Hayatta ne istediğinizi bilmeniz lazım. Ben ne istediğimi bilmiyorum mesela ama ne istemediğimi biliyorum. O yüzden bir şeyler yapmaya başlayın kendiniz için, ben başladım."

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?