Türkiye'deki 30 Bin Maaşlı İşini Bırakıp Kamboçya'da Bakkal Çırağı Olan Kaptan Ersel

Favorilerime
Ekle

Günümüz insanın en büyük sorunu bu: Yaşadığımız hayattan memnun olmasak da risk alamıyoruz, konfordan vazgeçemiyoruz, cesur olup hayatımızı değiştirecek o adımları atamıyoruz. Sonuçta 9-6 çalıştığımız işlerde ömrümüzü tüketiyor, dünyayı içinde yaşadığımız küçük bir evin küçük bir odası zannediyoruz.

Ama şimdi size anlatacağımız cesur adam Kaptan Ersel böyle değil. O 30 bin lira maaş aldığı kaptanlığı bir kalemde silip Kamboçya'ya yerleşen ve bakkal çıraklığı yapmaya başlayan üniversite mezunu bir genç. Hepimiz için bir rol modeli kendisi.

İlham alın diye onu Dünya Bir Masaldır sitesinde yayınlanan röportajından yola çıkarak tanıtmak ise bizim boynumuzun borcu....

Ersel Çatalkaya İTÜ'den mezun olduktan sonra dev kargo gemilerini dünyanın dört bir tarafına sürmeye başlamış genç bir kaptan

Ama zamanla denizde geçirdiği zamandan nefret etmeye başlamış. Ucu bucağı olmayan bir su birikintisinde aslında hapsolduğunu ve bunun onu tükettiğini fark etmiş. Dile kolay 30 bin lira maaşı olsa da Türkiye'ye döndüğü zamanlarda bu parayı gece hayatında harcıyormuş ve bunun çok mantıksız olduğunu fark etmiş tam o sıralarda.

Önce deniz kaptanlığını bırakıp kara görevine geçen Ersel Kaptan sonra ani bir kararla Kamboçya'ya yerleşme kararı alıyor

Bundan üç ay önce çoğumuzun cesaret edemediği bir karara imza atıyor Ersel Kaptan ve buradaki o çok maaşlı işini bir anda bırakarak Kamboçya'ya gidiyor. Önce amacı biraz takılmak. Ama sonra orada çok da güzel bir hayat sürebileceğini fark ediyor. Ve artık oraya tamamen yerleşme kararı alıyor.

Orada bir Türk bakkalla tanışıyor ve bundan sonraki hayatına Kamboçya'da bir bakkal çırağı olarak devam etmeye başlıyor

dunyabirmasaldir

dunyabirmasaldir

Çalıştığı bakkal 10 tane barın ortasında bir yerde. Yani içen, eğlenen herkes bakkala gelip Ersel'le takılmayı çok seviyor ve hatta ona "tekno" ismini takmışlar. Diğer bir deyişle Kamboçya'nın Koh Rong adasında Ersel demek after party demek.

Kaptan Ersel, Türkiye'de onu yiyip bitiren, onu tüketen "çok maaşlı" işini bırakıp yani ömrünü statü, para ve maddiyat için harcamaktan vazgeçip keyfi yerinde, gönlünce muhabbet edip, içip, partileyen, bilgisayar oyunu oynayıp kitap okuyan bir Kamboçya bakkal çırağı olmayı tercih etmiş.

Ersel'in bu ilham verici hikayesini şu sözleri ile bitirelim: "Hayatta parayı seven bir insan olmadım olamadım. İster miydim onu da bilmiyorum. Ben şu an burada kendim için bir şeyler yapmaya başladığımı düşünüyorum hayatımda ilk kez belki de. Hayatta ne istediğinizi bilmeniz lazım. Ben ne istediğimi bilmiyorum mesela ama ne istemediğimi biliyorum. O yüzden bir şeyler yapmaya başlayın kendiniz için, ben başladım."


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Denis Denis11 Ocak 2017 10:36
Esrar sattiginida biliyormusunuz ? kambocya muptezel lerin yeri , borclu olan , aramasi yakalamasi olan ve taylandin turklere vize islemlerini zorlastirmasi sonrasi kacanlarin yeri kambocya. Dolandirici turkler is basinda en az 50 turk gidip koh rong adasinda para batirdilar. kambocya yazilarina inanmayin yok 400 dolara krala komsu olmus simdi 100 dolara muhtara komsu . Kambocyada ucuz olan esrar , icki ve sigara . Bir tabak makarna 10 tl , durum doner 3 dolar yani 10 tl . 30 bin lira maasi birakmismis !! hangi bankalara borcu var biliyormusunuz ? objektif olmak lazi
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?