Beslenmesinden Tek Bir Maddeyi Çıkararak Bahar Alerjisinden Kurtulan Genç Kız

Favorilerime
Ekle

Baharın gelişine maalesef ki herkes sevinemiyor. Genelde mart ayıyla başlayan, polenlemeyle birlikte hapşırma, kaşıntı, gözlerde sulanma ve kızarma gibi belirtilerin gelişmesiyle devam eden polen ya da bahar alerjisi bazılarımıza o güzel havaları dar edebiliyor.

Bu kişilerden biri de İsveç'te yaşayan 17 yaşındaki Ida Hultberg. Yıllardır bahar alerjisi yüzünden kötü günler geçirmek zorunda kalan, bahar aylarında dışarı çıkmaya bile korkan, ilaç kullanmaktan çok sıkılan Ida, öyle bir keşif yapıyor ki bahar alerjisinden kurtulmayı başarıyor.

Onun bu hikayesi belki benzer durumda olanlara da ilham verebilir. Buyursunlar.

ÖNEMLİ NOT: Alerjik reaksiyonlar hastalarda farklı tepkimelere neden olduğundan önce mutlaka doktorunuza danışmayı unutmayın!

Bahar aylarında sokağa bile çıkamayan Ida öyle bir şey keşfediyor ki hayatı o anda değişiyor

Yıllar yılı bahar aylarında polen alerjisiyle boğuşan Ida göz kızarması ve sulanması, burun akıntısı ve hapşırma gibi durumlarla boğuşmaktan ve bu alerjisine bir çözüm bulunamamasından öyle sıkılıyor ki kendi çözümünü kendi aramaya başlıyor.

Annesiyle birlikte çeşitli araştırmalar ve deneylerden sonra polenle sitrik asit arasında bir bağ olduğunu keşfediyorlar ve bu andan itibaren genç kızın hayatı değişiyor.

Kod adı sitrik asit

Bu bağı keşfettikten sonra araştırmalarına devam eden genç kızla annesi birçok yiyecekte sitrik asit olduğunu öğreniyorlar. Genelde E330, E331, E332, E333, E380, E1505 ya da doğrudan sitrik asit olarak adlandırılan bu madde gündelik hayatta yediğimiz o kadar çok gıdada bulunuyor ki...

En fazla reçel ve hazır meyve sularında bulunan sitrik asit aynı zamanda yoğurt, hafif içecekler, bisküviler, pastalar, dondurmalar, şekerler, cipsler ve birçok hazır yiyeceğin içinde de var.

Bu yiyecekleri hayatından çıkarınca bahar alerjisiyle de vedalaşıyor

Acı Biber Reçeli Tarifi

Acı Biber Reçeli Tarifi

Ida, tüm bunları keşfettikten ve öğrendikten sonra bu yiyeceklerin tümünü hayatından tamamen çıkarıyor. Ve bir anda bahar alerjisinin o kötü etkileri onu terk etmeye başlıyor. Ida, sitrik asitli yiyecekleri yememeye başladığından bu yana kendini çok iyi hissettiğini söylüyor ve "Artık göz damlası ve burun spreyi kullanma ihtiyacı hissetmiyorum" diyor.

Sitrik asitle bahar/polen alerjisi arasındaki bağı ilk bulan ise aslında oğlunun alerjisi sebebiyle sitrik asitli yiyecekleri eve sokmamaya başlayan Irene Hultqvist. Irene konu hakkında ise şunları söylüyor: "Sitrik asit içeren yiyecekleri evlerine sokmamaya başlayan kişiler alerjilerinin ve egzama belirtilerinin azaldığını ifade ediyorlar. Ancak tıp dünyası konuyla herhangi bir kanıt olmadığını söylüyorlar. Öte yandan insanlar konu hakkında gittikçe bilinçleniyorlar."

Deneysel bir yöntem olsa da belki de denemeye değer. Ama yeniden uyaralım, alerjik reaksiyonlar hastalarda farklı tepkimelere neden olduğundan önce mutlaka doktorunuza danışmayı unutmayın!

Kaynak: tr.newsner.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Mehmet Akif18 Haziran 2017 15:28
Tecrübeyle sabitlenmiş insanların düşünce ve görüşlerini yalanlayan veya kanıt yok diyen doktorlara mı danışacağız strik asit içeren gıdaların alerji ile bağlantısı var mı diye :/ Fitness yapanların bildiği bir terim vardır: Sağlıklı ürünler afilli ambalajda satılmaz.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?